عزت نفس بالا، مفید یا مخرب؟

208

عزت نفس بالا، مفید یا مخرب؟

هروقت کسی در کاری موفق می شود، ربطش می دهند به عزت نفس بالا. اما واقعا” چقدر این نظر درست است؟ آیا فقط آدمهای موفق عزت نفس بالایی دارند؟ پس آن خلافکارهای گردن کلفتی که به اعمال خلافشان افتخار می کنند چه؟ به حس آنها چه می توان گفت؟

وقتی اینگونه به قضیه توجه می کنیم، دیگر نمی شود به عزت نفس بالا مثل علت موفقیت نگاه کرد. خود موفقیت و پیروزی می تواند باعث عزت نفس بالا بشود و برعکس وقتی آدم شکست می خورد، عزت نفسش پایین می آید.

به جای اینکه پدر و مادرها مدام به بچه هایشان تلقین کنند که در همه چیز عالی اند و دائما” عزت نفس کاذب به آنها بدهند، بد نیست که در آنها میل به انسان مفید بودن را تقویت کنند. وقتی بچه ای یاد بگیرد که کارهایی انجام بدهد که برای دیگران هم مفید باشد، این می تواند باعث احساس رضایت و در نتیجه عزت نفس بالا بشود. ولی اگر الکی به آنها عزت نفس را تلقین کنند، وقتی در زندگی واقعی ببینند آنطوری که می گفتند، توانا نیستند، کارهای خشن می کنند و احساس می کنند که دیگران دروغگو هستند و باید مجازات بشوند.

پس به بچه هایمان به جای عزت نفس الکی، خوش بینی، پاک طینتی و به فکر دیگران بودن را آموزش بدهیم تا شاهد افزایش عزت نفس واقعی در آنها باشیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.