طرحواره چیست؟

طرحواره چیست؟

طرحواره ها ناشی از احساسات و تفکراتی می باشند که از دوران کودکی در ما شکل گرفته اند . طرحواره همانند عینک هایی است که به چشم خود می زنیم تا دنیا را با آن عینک ببینیم . طرحواره ها مانند شخصیت های ابر قهرمان فیلم های هالیودی می مانند که کودکان باورشان می کنند و فکر می کنند که در دنیای واقعی نیز وجود دارند ولی آیا واقعا وجود دارند ؟

طرحواره چیست؟

طرحواره ها همان باور ها و قالب های فکری ما هستند که در ما شکل گرفته اند و در روانشناسی به آن ها می گویند تله های شخصیتی، زیرا این تله ها هستند که انسان ها را به دام خود انداختنه اند و مانع آزادی احساسی و فکری انسان می شوند.

طرحواره ها انواع و تعدادشان به ۱۸ تا می رسد که با آزمون هایی می توان متوجه شد که به کدام یک از این طرحواره ها دچار شده ایم . همه انسان ها حداقل با یکی از این طرحواره ها در گیر هستند و در خود دارند.

طرحواره چیست؟

خوشبختانه راهکارهای علمی و اثبات شده ای برای رهایی از این طرحواره ها وجود دارند که در مقالات بعدی به آن ها می پردازیم و در کتابم به نام “جرینگ” به بررسی ریز و دقیق تر طرحواره ها و انواع آن ها پرداخته ام که می توانید برای اطلاعات دقیق تر به آن رجوع نمایید.

طرحواره ها باعث می شوند که تمام انتخاب ها و رفتارهای زندگیمان را تحت کنترل خودشان در بیاورند و ما فکر می کنیم که این ما هستیم که در حال انتخاب هستیم و اما در واقع این تله های شخصیت ما یعنی همان طرحواره ها هستند که ما را تحت کنترل خود در آورده اند.

طرحواره ها در انتخاب هایی همچون انتخاب شغل، انتخاب راه و رسم زندگی یا انتخاب حتی همسر آینده ما نیز تاثیرگذار است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *