طرحواره رها شدگی /  بی ثباتی چیست؟

1,746

اگر هنوز با مفهوم طرحواره آشنا نشده اید، به مقاله طرحواره چیست مراجعه کنید. طرحواره رها شدگی / بی ثباتی یکی از ۵ طرحواره حوزه طرد و بریدگی است. در مقاله ۱۸ طرحواره، تمام حوزه ها و طرحواره های آنها را توضیح داده ایم. حوزه طرد و بریدگی از دشوارترین و رنج‌آورترین حوزه ها است. افرادی که دچار طرحواره های این حوزه هستند دائماً نگران بی ثباتی، بی محبتی‌ و بی احترامی نسبت به خود هستند. همچنین همواره ترس از در میان گذاشتن احساسات خود، ترس از عدم امنیت، ترس از رها شدن و… دارند. تمام این مشکلات روحی و ترس ها از جانب خانواده، عزیزترین افراد خانواده و جامعه نیز می تواند بر فرد وارد شود. او امیدی به رفع و برآورده شدن این نیازها و مشکلات خود ندارد.

کودکانی که در خانواده ای سرد، بی محبت، پرخاشگر، ملامتگر، غیرقابل پیش بینی، بیش از اندازه سخت گیر و… رشد می کنند اغلب دچار این طرحواره ها می شوند.

طرحواره رها شدگی

دلایل ابتلا به طرحواره رهاشدگی / بی ثباتی

با توجه به آنچه که مطرح شد می توان گفت طرحواره رهاشدگی از پرچالش ترین طرحواره ها است. طرحواره رهاشدگی معمولاً در کودکانی شکل می گیرد که یکی از والدین خود را از دست داده و یا ترس از دست دادن آنها را داشته باشند. همچنین در والدین غیرقابل پیش بینی نیز احتمال گرفتار شدن فرزند به این طرحواره بیشتر است.

از روش های نادرست تربیتی که منجر به ایجاد طرحواره رهاشدگی میشوند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ترساندن فرزند از رها کردن او
  • داشتن رفتاری متفاوت و غیرقابل پیش بینی در مقابل کارها و حرف های فرزند
این گونه ها رفتارها می تواند به کودک القا کند که کسی او را دوست ندارد و ممکن است با کوچکترین اشتباهش رها شده و تنها بماند.

مادر در تربیت کودک همواره نقش اساسی داشته است. البته در زندگی های امروزی مادرها اغلب شاغل هستند و فرزند خود را به مهدکودک می سپارند. این مادران باید بدانند که خطر گرفتار شدن کودک به طرحواره رها شدگی بالاست.

کودک زیر یک سالی که به دلیل مشغله مادر به اجبار در مهدکودک رها می شود، بسیار بیشتر در خطر است. البته مهدکودک رفتن برای کودکانی که در سنین بالای سه سال هستند می تواند باعث تقویت روابط اجتماعی آنها شود.

کودکی که با این شیوه های تربیتی رشد می کند در بزرگسالی نیز همواره ترس رها شدن توسط عزیزانش را دارد. چرا که این باور در او شکل گرفته است که وقتی والدینش او را رها می کنند دیگر از بقیه چه انتظاری می تواند داشته باشد.

نمودهای طرحواره رها شدگی در بزرگسالی

زمانی که چنین فردی وارد روابط عاشقانه می شود توان سرمایه گذاری عاطفی نخواهد داشت. چرا که معتقد است طرف مقابل نیز روزی او را ترک خواهد کرد. در واقع از قبل باور دارند که او روزی خواهد رفت. در نتیجه فقط به صورت ظاهری رابطه دارد.

این افراد معمولاً بسیار سخت گیر بوده و طرف مقابل را با نوع رفتار خود مورد آزار و اذیت فراوان قرار می دهند. حال که میداند طرف مقابلش در اثر اذیت های مکرر او قصد ترک دارد، برای جلوگیری از این اتفاق، پیش دستی میکند و زودتر طرف مقابل را ترک می کند. چرا که معتقد است تحمل درد ترک کردن از تحمل درد ترک شدن، آسان تر است. البته یادتان نرود تمام این رفتارها ناخودآگاه بوده و تحت تأثیر طرحواره هاست.

طرحواره رها شدگی

انتخاب شریک زندگی فرد دارای طرحواره رهاشدگی

فردی که دارای طرحواره رهاشدگی است، چند نوع انتخاب نامناسب در مورد شریک زندگی میتواند داشته باشد.

انواع انتخاب شریک زندگی در افراد مبتلا به رهاشدگی:

مورد اول انتخاب کسی است که اغلب اوقات نمیتواند کنار همسرش باشد. یعنی افرادی که به اقتضای شغل خود دائماً در سفر بوده و بسیار کم می توانند همراه همسر خود باشند، معمولاً مورد علاقه مبتلایان به طرحواره رهاشدگی هستند.

شاید فکر کنید این افراد شریک زندگی خود را کسی انتخاب میکنند که همواره کنارشان باشد. اما کاملاً برعکس است. چراکه این افراد نمیدانند که چنین طرحواره ای دارند تا در صدد مقابله با آن برآیند. بلکه این طرحواره رهاشدگی است که انتخاب شریک زندگی را انجام میدهد. حال اگر شریک زندگی کسی باشد که ۱۲ ماه سال دور از خانه کار میکند، طبیعتاً در شرایط سخت زندگی اکثراً نمیتواند در کنار همسر خود باشد. در نتیجه در آخر کار طرحواره رهاشدگی پیروز میشود و به فرد ثابت میکند که هیچکس حتی همسرش او را دوست ندارد!

انتخاب دوم این افراد، کسانی هستند که هیچگونه تعهدی به زندگی ندارند و فقط ظاهراً حضور دارند. یعنی کسانی که زیر بار هیچ گونه تعهدی نمی روند و هیچ گونه مسئولیتی را به عهده نمی گیرند نیز گرفتار شده گان به رهاشدگی را جذب خود می کنند.

انتخاب دیگر کسانی هستند که معتاد به کار هستند. این نوع افراد که کار خود را حتی به منزل هم میاورند، تقریباً ۹۰ درصد زندگی را به کار خود اختصاص میدهند. در نتیجه در دسترس همسر نیستند.

یکی از خصوصیت های فرد دارای طرحواره رها شدگی این است که از لحاظ عاطفی بسیار دودل و شکاک هستند. در واقع گاهی ممکن است بسیار عاشق و شیدا باشند. گاهی نیز نتوانند حضور همسر را تحمل کنند و از او متنفر باشند.

روش درمان افراد مبتلا به این طرحواره

از مؤثرترین راه های رهایی از طرحواره رها شدگی پذیرش این موضوع است که آنها عمداً رها نشده اند و اگر این اتفاق افتاده است به ناچار و از روی اجبار بوده است. در واقع آنها باید با این واقعیت کنار بیایند که به طور مثال بیماری و یا مرگ عزیزان از فرآیندهای طبیعت است و همه انسان ها روزی از دنیا خواهند رفت. این افراد باید بپذیرند که به طور مثال طلاق می تواند فرصتی دوباره باشد نه یک فاجعه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.