طرحواره درمانی چیست؟

984

تا به حال حتماً با مفهوم طرحواره آشنا شده اید و حتماً می‌دانید که  ۵ حوزه و ۱۸ طرحواره وجود دارد. حال میخواهیم با مفهوم طرحواره درمانی آشنا شویم. طرحواره درمانی مهمترین مرحله و آخرین مرحله از کار است و البته به نوعی میتوان گفت تازه شروع کار است.

در بحث طرحواره و طرحواره درمانی، مرحله اول شناخت است. یعنی اینکه فرد بداند که شخصیت او با  طرحواره ها عجین شده است. چراکه اکثر افراد نمی دانند که مفهوم طرحواره چیست و با این کلمه آشنایی ندارند.  بنابراین تمام اعمال آنها که تحت تاثیر طرحواره ها است، تقصیر خودشان نیست. در واقع تمام باورها و عقاید فرد از کودکی با این طرحواره ها و تله ها رشد کرده است. در نتیجه از همان کودکی تمام تصمیمات فرد از فیلتر این طرحواره ها میگذرد و او اصلاً خبر ندارد که تصمیماتش تحت تأثیر چه چیز نیرومندی است. طرحواره ها موجودات بسیار هوشمندی هستند که به همین راحتی نمیتوان از آنها رهایی یافت.

اما به محض اینکه فرد دانست که طرحواره چیست، دارای مسئولیت می شود. یعنی فرد در قبال  طرحواره هایی که دارد، مسئول است و باید آنها را تحت کنترل درآورد. 

طرحواره درمانی

تست طرحواره

برای شروع صحیح طرحواره درمانی  و درمان درست، یک تشخیص درست نیاز است. بنابراین، قبل از شروع طرحواره درمانی و اینکه بگوییم چگونه می توان با  طرحواره ها مقابله کرد، کمی در مورد تست طرحواره توضیح می دهیم. فرد برای اینکه بداند دارای طرحواره ها یا تله های شخصیتی است،  نیاز به انجام تست طرحواره دارد. تست طرحواره ۹۰ سوالی است و تنها چند دقیقه وقت می‌برد.

یادتان باشد در حین انجام تست دنبال پاسخ صحیح نباشید. چراکه پاسخ صحیح وجود ندارد و تمام سوالها نسبت به احساس فرد تعیین میشود.

این تست به ما نشان میدهد که منشأ تمام سستی ها، بی حالی ها، حواس پرتی ها، فراموشی ها، برنامه ریزی های بدون عمل، رفتن سراغ افراد نادرست در زندگی و موارد مشابه چیست.

طرحواره درمانی

همانطور که میدانید طرحواره ها از کودکی و در سنین پایین در فرد شکل می‌گیرند. به همین خاطر طرحواره ها ریشه عمیق دارند و به راحتی از بین نمی روند. به همین خاطر نیاز به درمان علمی وجود دارد. این جاست که مفهوم طرحواره درمانی بیان می شود.

افرادی که از وجود طرحواره ها اطلاع پیدا میکنند، به دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول طرحواره درمانی را شروع می کنند. اما دسته دوم پشت گوش می اندازند. البته همین پشت گوش انداختن متأثر از طرح واره ها است.

در بحث طرحواره درمانی، سبک های مقابله ای وجود دارند. سبک های مقابله ای خود چند مورد هستند و برای هر  طرحواره، روش کنترل و سبک مقابله متفاوت وجود دارد.

ما مقالات مختلفی را در سایت منتشر کرده و میکنیم. برای شروع طرحواره درمانی میتوانید از این مقالات استفاده کنید. اما، برای مطالعه بیشتر میتوانید به کتاب جیرینگ مراجعه کنید. البته جلسات مشاوره حضوری و تخصصی لازمه کار است. پس برای شروع طرحواره درمانی، پیشنهاد می کنیم اول تست طرحواره را انجام دهید. سپس نتایج را برایمان ارسال کنید تا برای ارائه راهنمایی های بیشتر با شما تماس بگیریم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.