صمیمیت، صمیمیتهای سالم

47

صمیمیت، صمیمیتهای سالم

کلماتی مثل صمیمی، صمیمیت، صمیمیتهای سالم و گرمابخش، دوست و رفیق صمیمی و … از جمله کلماتی هستند که خیلی یا می شنویم یا خودمان از آنها استفاده می کنیم. بیاین ببینیم چیه معنی این کلمه که اینقدر توی حرفهایمان استفاده می شود.

صمیمیت چیست؟

صمیمیت یعنی توان بعضی کارها را داشتن. کارهایی مثل ایجاد حس نزدیکی به دیگران و برقراری رابطه عميق با آنها، شناساندن خودمان به دیگران و شناختن آنها.
فرويد پدر روانکاوی، یک جمله جالبی دارد، علاوه بر خيلى جملات زيباى ديگر و آنهم اینکه وی سلامت روانى را در داشتن دو چيز میدانست:

۱) عشق ورزیدن یا صمیمیت

۲) کارکردن یا مولد بودن

با اين تعريف داشتن سلامت روانى هم آسان و هم سخت است.
اگر بچه ای در کودکی تمام مراحل رشدش با عشق و محبت بزرگ شده باشد و با اين حس آشنا باشد، توان دادن و گرفتن يك عشق و صمیمیت پاک و بى دردسر را به ديگرى يا از ديگرى دارد ولى اگر با پدر و مادری که به دلایلی نتوانسته اند این حس زيبا را در وى ايجاد يا تقويت کنند بزرگ شده باشد وقتى خودش ميرسد به سنين بين ۲۰ تا ۴۰ سالگى که قاعدتاً زمان برقرارى ارتباط صميمى دوستى، کاری و تشكيل خانواده است، نميتواند رابطه درستی شكل دهد و پيش می آيد آنچه نبايد بيايد.
اينجاست که وارد رابطه هايى ميشود که يا ختم ميشود به قهر و تنهايى یا ورشکستگی مالى و يا طلاق و تجربه هاى شكست مختلف.

ابعاد مختلف صمیمیت

احتمالاً دور و برتان افرادى را ديده ايد که از یک رابطه به رابطه ديگر وارد ميشوند. روزهاى اول خيلى سرخوش بوده و از رابطه صمیمیشان سخنها ميگويند اما بعد از مدتى، گاه کوتاه يا کمی بلند میرسند به انتهاى رابطه و نقطه سر خط!
اغلب فکر ميكنند در انتخابشان اشتباه کرده اند و ميروند تا صمیمیت را با فردى ديگر بدست آورند و باز اين قصه تلخ تكرار ميشود.
مسئله اينست که صمیمیت جسمانی یکی از انواع و ابعاد صمیمیت است که معمولاً خيلى سريعتر و راحتتر از بقيه ابعاد صمیمیت ايجاد ميشود، چون حتی با يك دست دادن و روبوسی ساده هم شما ميتوانيد میزانی از صمیمیت را ايجاد کنید.
متاسفانه اغلب این حس بوجود آمده را به عشق و صمیمیت تعبير ميكنند. درصورتيكه هنوز در ابعاد ديگر صمیمیتی وجود ندارد يا اصلأ در جربان نيستند که صمیمیت ابعاد ديگرى هم دارد.

ابعاد صمیمیت ۳تاست:

۱) صمیمیت جسمانی

۲) صمیمیت عاطفی و هیجانی

۳) صمیمیت فکری و عقلانی

همانطور که گفتم، راحتترین نوع همان صمیمیت جسمانیست ولى براى ايجاد دو نوع ديگر، زمان بيشترى نیاز است.
بعد از مدتى که از رابطه ميگذرد، ديگر فقط صمیمیت جسمانی جوابگوی تداوم رابطه نيست و نياز به صمیمیت عاطفی_هیجانی و فکری_عقلانی احساس ميشود.
ايجاد اين صمیمیت ها در افراد مختلف متفاوت است. يعنى در يكى زودتر و در ديگرى دیرتر ايجاد ميشود. چيزى که باعث این تفاوت ميشود دوران خردسالى و کودکی هر شخص است.
این خيلى مهم است که فرد چه وقت در رابطه اى به احساس امنيت ميرسد که بتواند ماسکهای مختلف شخصیتی خود را کنار بگذارد و از خود بودنش خجالت نکشد یا نترسد.

هرچقدر در مراحل رشد موفقتر بوده باشد و راحتتر آن مراحل را پشت سر گذاشته باشد حالا در بزرگسالی، شخصيتى ایمن تر و بااعتماد بنفس تری دارد و واهمه و ترسى از مورد قضاوت قرار گرفتن توسط ديگران ندارد، چون خودش را دوست داره و باور دارد که انسان محترمی است، عليرغم تفاوت هايش با ديگران.

متاسفانه بعضى از بچه ها هرگز این مهارت خود بودن را کسب نكرده و لذت بردن از خود بودن را نچشیده اند.

براى رسيدن به اين صمیمیت حتماً باید شخص بتواند خود را آشكارا بيان کند و خودافشاگری را هر چه بيشتر تمرین کند، در روابطش درجاتی از صمیمیت بيشتر را خواهد داشت.
متاسفانه به علتهای مختلف افراد خودسانسوری ميكنند و هرچه جامعه بسته تر باشد و افراد مورد قضاوت هاى خشک ديگران بيشتر قرار بگيرند این حالت خودسانسوری بيشتر است.
جالب است بدانيد تمام این ترسها و قفلهای ذهنی در کودکی ايجاد ميشود و در بزرگسالی ما را بیچاره ميكند.

برای رسيدن به سومين بعد صمیمیت يعنى صمیمیت فکری_عقلانی، بايد افراد بتوانند با هم صحبت کنند و عقايد و طرز تفكر خود را آشكارا بيان کنند.
همانطور که ميبيند این صمیمیت هم براى رشد، نیاز به فضایی عاری از قضاوت و آزاد دارد که فرد راحت بتواند عقايد خودش را مطرح کند و برای خوشامد کسی مجبور نشود خود را طور دیگری نشان دهد.
در جامعه اى که افراد بياموزند که عقايد مختلفى ميتواند وجود داشته باشد و هميشه عقايد من درست نيست و عقايد ديگران غلط، ميتوان امید داشت که این بعد صمیمیت نیز ميتواند در بین افراد آن جامعه وجود داشته باشد.

 

معمولاً در گروههاى سیاسی، علمى، ادبی و … به علت علائق و ديدگاههاى مشابه خيلى پیش می آید که اين سطح صمیمیت بوجود آمده و به صمیمیتهای ديگر برسد.
انتخابهایی که از اين سطح صمیمیت شكل ميگيرد، احتمال پایداریشان بیشتر است، به شرط اینکه حتماً دو نوع صمیمیت ديگر هم امکان رشد داشته باشند.

صمیمیت نگار رضوی

برای اینکه صمیمیت را در روابطتان تجربه کنید، پیشنهاد می کنم:

۱) حتماً خودتان را بشناسيد ( یک راه بسيار خوب و ساده آن، انجام تست طرحواره های شخصیتی است که در کتاب جرینگ قرار داده ام که از همین سایت می توانید تهیه کنید و جواب تست را برایم در تلگرام بفرستید به شماره: ۶۹۹۸ ۰۳۲ ۰۹۱۲)

۲) حتماً با انواع لایه هاای شخصیتی که افراد در جامعه استفاده میکنند آشنا شويد( هرچه جامعه بیمارتر باشد این لایه ها بيشتر و عمیقتر است) کلاً ۵ لایه است که در همين سايت معرفى خواهم کرد.

فراموش نكنيد كه اين پيوندها و صمیمیتهای گرما بخش زندگیتان مبادا باعث شود خودتان را فراموش كنيد و در ديگری حل شويد..
پس اول خودت باش، بعد صميمی باش و در نهايت سالم باش!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.