صمیمیت

صمیمیت، صمیمیتهای سالم

کلماتی مثل صمیمی، صمیمیت، صمیمیتهای سالم و گرمابخش، دوست و رفیق صمیمی و … از جمله کلماتی هستند که خیلی یا می شنویم یا خودمان از آنها استفاده می کنیم. بیاین ببینیم چیه معنی این کلمه که اینقدر توی حرفهایمان استفاده می شود.

صمیمیت چیست؟

صمیمیت یعنی توان بعضی کارها را داشتن. کارهایی مثل ایجاد حس نزدیکی به دیگران و برقراری رابطه عمیق با آنها، شناساندن خودمان به دیگران و شناختن آنها.
فروید پدر روانکاوی، یک جمله جالبی دارد، علاوه بر خیلى جملات زیباى دیگر و آنهم اینکه وی سلامت روانى را در داشتن دو چیز میدانست:

۱) عشق ورزیدن یا صمیمیت

۲) کارکردن یا مولد بودن

با این تعریف داشتن سلامت روانى هم آسان و هم سخت است.
اگر بچه ای در کودکی تمام مراحل رشدش با عشق و محبت بزرگ شده باشد و با این حس آشنا باشد، توان دادن و گرفتن یک عشق و صمیمیت پاک و بى دردسر را به دیگرى یا از دیگرى دارد ولى اگر با پدر و مادری که به دلایلی نتوانسته اند این حس زیبا را در وى ایجاد یا تقویت کنند بزرگ شده باشد وقتى خودش میرسد به سنین بین ۲۰ تا ۴۰ سالگى که قاعدتاً زمان برقرارى ارتباط صمیمى دوستى، کاری و تشکیل خانواده است، نمیتواند رابطه درستی شکل دهد و پیش می آید آنچه نباید بیاید.
اینجاست که وارد رابطه هایى میشود که یا ختم میشود به قهر و تنهایى یا ورشکستگی مالى و یا طلاق و تجربه هاى شکست مختلف.

ابعاد مختلف صمیمیت

احتمالاً دور و برتان افرادى را دیده اید که از یک رابطه به رابطه دیگر وارد میشوند. روزهاى اول خیلى سرخوش بوده و از رابطه صمیمیشان سخنها میگویند اما بعد از مدتى، گاه کوتاه یا کمی بلند میرسند به انتهاى رابطه و نقطه سر خط!
اغلب فکر میکنند در انتخابشان اشتباه کرده اند و میروند تا صمیمیت را با فردى دیگر بدست آورند و باز این قصه تلخ تکرار میشود.
مسئله اینست که صمیمیت جسمانی یکی از انواع و ابعاد صمیمیت است که معمولاً خیلى سریعتر و راحتتر از بقیه ابعاد صمیمیت ایجاد میشود، چون حتی با یک دست دادن و روبوسی ساده هم شما میتوانید میزانی از صمیمیت را ایجاد کنید.
متاسفانه اغلب این حس بوجود آمده را به عشق و صمیمیت تعبیر میکنند. درصورتیکه هنوز در ابعاد دیگر صمیمیتی وجود ندارد یا اصلأ در جربان نیستند که صمیمیت ابعاد دیگرى هم دارد.

ابعاد صمیمیت ۳تاست:

۱) صمیمیت جسمانی

۲) صمیمیت عاطفی و هیجانی

۳) صمیمیت فکری و عقلانی

همانطور که گفتم، راحتترین نوع همان صمیمیت جسمانیست ولى براى ایجاد دو نوع دیگر، زمان بیشترى نیاز است.
بعد از مدتى که از رابطه میگذرد، دیگر فقط صمیمیت جسمانی جوابگوی تداوم رابطه نیست و نیاز به صمیمیت عاطفی_هیجانی و فکری_عقلانی احساس میشود.
ایجاد این صمیمیت ها در افراد مختلف متفاوت است. یعنى در یکى زودتر و در دیگرى دیرتر ایجاد میشود. چیزى که باعث این تفاوت میشود دوران خردسالى و کودکی هر شخص است.
این خیلى مهم است که فرد چه وقت در رابطه اى به احساس امنیت میرسد که بتواند ماسکهای مختلف شخصیتی خود را کنار بگذارد و از خود بودنش خجالت نکشد یا نترسد.

هرچقدر در مراحل رشد موفقتر بوده باشد و راحتتر آن مراحل را پشت سر گذاشته باشد حالا در بزرگسالی، شخصیتى ایمن تر و بااعتماد بنفس تری دارد و واهمه و ترسى از مورد قضاوت قرار گرفتن توسط دیگران ندارد، چون خودش را دوست داره و باور دارد که انسان محترمی است، علیرغم تفاوت هایش با دیگران.

متاسفانه بعضى از بچه ها هرگز این مهارت خود بودن را کسب نکرده و لذت بردن از خود بودن را نچشیده اند.

براى رسیدن به این صمیمیت حتماً باید شخص بتواند خود را آشکارا بیان کند و خودافشاگری را هر چه بیشتر تمرین کند، در روابطش درجاتی از صمیمیت بیشتر را خواهد داشت.
متاسفانه به علتهای مختلف افراد خودسانسوری میکنند و هرچه جامعه بسته تر باشد و افراد مورد قضاوت هاى خشک دیگران بیشتر قرار بگیرند این حالت خودسانسوری بیشتر است.
جالب است بدانید تمام این ترسها و قفلهای ذهنی در کودکی ایجاد میشود و در بزرگسالی ما را بیچاره میکند.

برای رسیدن به سومین بعد صمیمیت یعنى صمیمیت فکری_عقلانی، باید افراد بتوانند با هم صحبت کنند و عقاید و طرز تفکر خود را آشکارا بیان کنند.
همانطور که میبیند این صمیمیت هم براى رشد، نیاز به فضایی عاری از قضاوت و آزاد دارد که فرد راحت بتواند عقاید خودش را مطرح کند و برای خوشامد کسی مجبور نشود خود را طور دیگری نشان دهد.
در جامعه اى که افراد بیاموزند که عقاید مختلفى میتواند وجود داشته باشد و همیشه عقاید من درست نیست و عقاید دیگران غلط، میتوان امید داشت که این بعد صمیمیت نیز میتواند در بین افراد آن جامعه وجود داشته باشد.

 

معمولاً در گروههاى سیاسی، علمى، ادبی و … به علت علائق و دیدگاههاى مشابه خیلى پیش می آید که این سطح صمیمیت بوجود آمده و به صمیمیتهای دیگر برسد.
انتخابهایی که از این سطح صمیمیت شکل میگیرد، احتمال پایداریشان بیشتر است، به شرط اینکه حتماً دو نوع صمیمیت دیگر هم امکان رشد داشته باشند.

صمیمیت نگار رضوی

برای اینکه صمیمیت را در روابطتان تجربه کنید، پیشنهاد می کنم:

۱) حتماً خودتان را بشناسید ( یک راه بسیار خوب و ساده آن، انجام تست طرحواره های شخصیتی است که در کتاب جرینگ قرار داده ام که از همین سایت می توانید تهیه کنید و جواب تست را برایم در تلگرام بفرستید به شماره: ۶۹۹۸ ۰۳۲ ۰۹۱۲)

۲) حتماً با انواع لایه هاای شخصیتی که افراد در جامعه استفاده میکنند آشنا شوید( هرچه جامعه بیمارتر باشد این لایه ها بیشتر و عمیقتر است) کلاً ۵ لایه است که در همین سایت معرفى خواهم کرد.

فراموش نکنید که این پیوندها و صمیمیتهای گرما بخش زندگیتان مبادا باعث شود خودتان را فراموش کنید و در دیگری حل شوید..
پس اول خودت باش، بعد صمیمی باش و در نهایت سالم باش!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *