صراحت لهجه در زندگی زناشویی

565

در سری مقالات نیمه گمشده تقریباً تمام اخلاق و رفتارهایی که باید در نیمه گمشده وجود داشته باشد را بیان کردیم. در این مقاله نیز به داشتن صراحت لهجه در بیان میپردازیم.

البته همانطور که قبلاً هم اشاره کرده ایم، در صورت نبود این موارد ازدواج موفقی صورت نمیگیرد. یعنی منظور از نیمه گمشده کسی است که بهترین گزینه برای ازدواج است.

تعریف صراحت لهجه

یکی از رفتارهایی که با صبحت کردن ارتباط دارد، «صراحت‏ لهجه‏» و «قاطعیت در بیان» است. صراحت لهجه به معنای رُک‌گویی و به روشنی سخن گفتن است. یعنی با کنایه و غیرمستقیم حرف نزنیم.

صراحت لهجه

صراحت‏ لهجه‏ گاهی اوقات خوب و گاهی اوقات بد است. اما در همان مواقعی که صراحت لهجه خوب و لازم است، نباید دور از احترام بیان شود و در واقع باید عفت کلام حفظ شود. با کنایه سخن گفتن و یا رُک و پوست کنده حرف زدن هیچگاه نتیجه ای به دنبال ندارد. صراحت لهجه باید در کنار ادب، عفت کلام و مهربانی رفتار شود. در این صورت فرد میتواند هرچیزی در دل دارد را بیان کند بدون اینکه طرف مقابل آزرده شود.

لزوم داشتن صراحت لهجه

اکثر افراد فکر میکنند که شریک زندگی شان احتیاجات، نیازها، احساسات و حتی افکار و عقاید آنها را به خوبی می داند. در نتیجه دیگر لزومی برای بیان حرف ها و احساسات خود نمیبینند. این یک اشتباه رایج است که فکر کنید همسرتان فکر شما را می خواند. این امر موجب می شود که هر دوی شما دچار سوء تفاهم و آسیب زیاد شوید.

راه حل رهایی از چنین اتفاقاتی، داشتن صراحت لهجه در بیان افکار و احساسات خود است. سعی کنید هنگام بیان احساسات خود شریک زندگیتان را متهم یا انتقاد نکنید.

مطمئنا مواقعی پیش آمده که از دست شریک زندگی خود ناراحت یا عصبانی شده اید. به دلایلی این احساس منفی خود را نتوانسته اید به او بگویید. اما باید بدانید که این موضوع وضع را به شدت بدتر می کند. بدون حل شدن این مسئله، با اتفاق بعدی شما تبدیل به یک بمب خنثی نشده می شوید که با یک اشاره آماده انفجار است. در نتیجه بیان احساسات با صراحت لهجه در کنار احترام و موارد دیگر، از این مسائل جلوگیری کرده و در همانجا بحث را تمام میکند.
گاهی نیز همسران تصور می کنند بیان احساسات به هر شکلی واجب است و باید گفته شود. در نتیجه احساسات خود را بدون در نظر گرفتن شرایط و موقعیتی که در آن هستند، بلافاصله بیان میکنند. این کار هم مانند نگفتن احساسات میماند. یعنی گفتن یا نگفتن آن یک نتیجه دارد.

 

 

صراحت لهجه

گاهی اوقات هم از طرف مقابل سخنی می شنویم که بسیار ناراحت می شویم.  اما به خاطر ترس یا تعارف، نه تنها صراحت لهجه نداریم بلکه در کل پاسخ او را نمی دهیم. در نتیجه در وجود خود احساس ضعف و بی لیاقتی می کنیم. در ادامه برای جبران این شکست به عیب جویی از او و غیبت کردن پیش دیگران روی می آوریم. این هم اشتباه دیگری است که اگر حل نشود تا آخر عمر عذاب آن همراه ما خواهد بود.

در این مواقع اگر تمرین کرد که احساس خود را با صراحت لهجه بیان کرد، میتوان از این افکار رهایی یافت. همچنین میتوان مسئله را در همانجا حل کرد.

نکته آخر اینکه بیان احساسات با صراحت لهجه به کمی مطالعه، تحقیق و تمرین نیاز دارد. پس از آن میتوان کم کم آن را اجرا کرد و زندگی زناشویی را یک قدم به سوی آرامش پیش برد.

حال اگر چنین فردی میشناسید که با صراحت لهجه صحبت میکند، حتماً میتواند یکی از گزینه های نیمه گمشده و ازدواج با شما باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.