شیوه برقراری ارتباط صحیح با کودک چیست؟

1,055

هر کسی که با کودکان در ارتباط است، میداند برقراری ارتباط صحیح با کودک ساده نیست. ارتباط بین بزرگسال و کودک سختی های خاص خود را دارد. به طور مثال ارتباط بین والدین و کودک، معلمان و کودکان و… همواره دچار مشکلاتی بوده است. با این حال استفاده از یک سری استراتژی های ساده میتواند بسیاری از مشکلات ارتباط با کودک را حذف کند.

برقراری ارتباط صحیح با کودک

گوش دادن به حرف های کودکان

اختصاص زمان خاصی برای برقراری ارتباط با کودک ضروری است. زمانی برای گفتگو و حتی بحث های غیرجدی، تأثیر بسیاری در شکوفایی روابط بین والدین و کودک دارد. برای این‌کار بهتر است هر گونه مسائلی که موجب حواس‌پرتی میشود را کنار گذاشت.

استفاده از موبایل، تلویزیون، تبلت و… باید کم‌‌رنگتر شود، بحث های حاشیه‌ای باید حذف شود. به طور مثال برای برقراری ارتباط صحیح با کودک و در هنگام صحبت با آنها بهتر است موبایل، تبلت، لپتاپ و… را خاموش کرد.

برقراری ارتباط چشمی نیز اهمیت دارد و توجه والدین به کودک را نشان میدهد. ارتباط چشمی به معنای خیره شدن به کودک نیست؛‌ فقط به اندازه‌ای که او متوجه اهمیت دادن والدین به حرفهایش شود کافی است.

همچنین در واکنش نشان دادن به حرف های کودک نباید عجله کرد. در برخی مواقع والدین سریعاً در میان حرف های کودک وارد میشوند و نسبت به برخی حرف های او واکنش نشان میدهند. این کار بسیار اشتباه است. در عوض باید صبر کرد و پس از کمی تفکر، پاسخی مناسب ارائه داد.

برقراری ارتباط صحیح با کودک

اهمیت نشان دادن علاقه در برقراری ارتباط صحیح با کودک

عادت دادن کودک به بازگویی اتفاقات روزانه، یک روش مناسب برای برقراری ارتباط با اوست. هر چند ممکن است کودک علاقه ای به این کار نداشته باشد؛ اما اگر از سنین کم این عادت در او ایجاد شود، کودک احساس توجه از جانب والدین میکند. این سؤال را بهتر است در آرامش پرسیده و جواب کودک با حوصله گوش داده شود.

شرکت در سرگرمی های کودک او را علاقه‌مند به بودن در کنار والدین و ایجاد ارتباط با آنها میکند. به طور مثال اگر کودک علاقه‌مند به پروانه ها باشد، میتوان به همراه او به کتابخانه رفت و اطلاعاتی در مورد پروانه در اختیارش گذاشت. یا اگر کودکی به موزیک علاقه دارد،‌ میتوان در خواندن آواز او را همراهی کرد.

والدین برای اثبات اشتیاق خود و در نتیجه برقراری ارتباط صحیح با کودک بهتر است در مورد صحبت های او سؤالاتی بپرسند. سؤالاتی که منجر به توضیح بیشتر موضوع شود و شوق کودک را برانگیخته کند. مانند «واقعاً» یا «من درست متوجه شدم که…» و… علاقه کودک به توضیح بیشتر موضوع را افزایش میدهد.

برقراری ارتباط صحیح با کودک

حد و مرزها در برقراری ارتباط صحیح با کودک

رابطه بین والدین و فرزندان باید کاملاً راحت و صمیمی باشد؛ اما وجود یک سری بایدها و نبایدها نیز لازم است. والدین بهتر است محدودیت هایی برای کودکان مشخص کنند و کاملاً واضح به آنها بگویند چه کارهایی را میتوانند و چه کارهایی را نمیتوانند انجام دهند.

مهارت نه گفتن در عین آرامش و مهربانی باعث میشود کودک از حرف زدن با والدین و یا درخواست چیزی،‌ نترسد. به طور مثال وقتی کودک میخواهد در هوای سرد زمستان در خیابان دوچرخه سواری کند، باید با یک «نه» جدی کودک را متقاعد کرد که رفتارش اشتباه است.

توضیح علت محدودیت ها در برقراری ارتباط صحیح با کودک مؤثر است. توضیح علت باعث میشود کودک تا حدودی درک کند که محدودیت ها به نفع خودش هستند. در نتیجه یک ارتباط دوطرفه و راحت بین والدین و کودک ایجاد میشود و او با تمایل بیشتری محدودیت ها را میپذیرد.

برقراری ارتباط صحیح با کودک

کمک به یکدیگر در جهت برقراری ارتباط صحیح با کودک

گاهی کودک در انجام کاری دچار مشکل میشود یا قصد انجام کاری را دارد که والدین مخالف آن هستند. پدر و مادر در چنین مواقعی بهتر است با کودک صحبت کنند و از او بپرسند که چه کمکی برای حل مشکل میتوانند انجام دهند.

همچنین در هنگام تنظیم مرزها و قوانین، باید برای کودکان نیز مسئولیت هایی در نظر گرفت. به طور مثال میتوان چند بار در هفته مسئولیت شستن ظرف های شام را به عهده کودک گذاشت و مثال های مشابه که میتواند چگونگی کمک به والدین را به کودک آموزش دهد.

در نهایت، نتیجه باید به نفع همه اعضای خانواده باشد. والدین نباید فقط به نفع خود تصمیم‌گیری کنند. این نوع تصمیم‌گیری به کودکان مهارت همدلی را آموزش میدهد، موجب برقراری ارتباط صحیح با کودک میشود و نقش خانواده را در تفکر او پررنگ‌تر میکند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.