چگونه سلامت روانی را به دست آوریم؟

سلامت روانی و نشانه های سلامت روانی

یه وقتایی خیلی قدیمترها وقتی صحبت از سلامت روانی و مشاوره می شد فقط مقصود آدمهایی بود که مشکل روحی و روانی پیدا کرده بودند و نیاز به کمک برای برگشتن به وضعیت معمول خودشان را داشتند. ولی این روزها وقتی صحبت از سلامت روانی می شود مقصود بالاتر بردن کیفیت زندگی است. یعنی سالم هستیم و از زندگی هم لذت می بریم و موفق هم هستیم اما مشاوره برای این است که چطور شادتر، موفق تر و خوشبخت تر باشیم.

Untitled-4

سعی می کنم خیلی ساده و مختصر یک تعریفی از سلامت روانی و اینکه کسانی که از سلامت روانی برخوردار هستند چه ویژگیهایی دارند و در نهایت چه کنیم که سالمتر از همیشه باشیم را ارائه کنم.

سلامت روانی چیست؟

وقتی شخصی از خودش راضی باشد، بتواند هیجاناتش را کنترل کند و ضعفهای خود را هم بشناسد، به گروهی احساس تعلق کند و درحلقه دوستانی صمیمی باشد و بتواند این دوستیهای با کیفیت را به مدت طولانی حفظ کند، همچنین درقبال دیگران و محیط اطرافش احساس مسئولیت کند و مسئولیت کارها و تصمیمات خود را داشته باشد و برای خود آنقدر ارزش قائل باشد که بدنبال علائق خود برود و امکانات موجود را برای خود به حداکثر برساند، می توان با خیال راحت گفت که این شخص از سلامت روانی برخوردار است.

با این تعریف دیگر بسیاری از کارهایی که در جوامعی مثل جامعه ما ارزش شناخته می شده امروز دیگر از علائم کمی اعتماد به نفس یا عزت نفس پائین و یا انزوا و … می باشد و نه تنها نباید تشویق شود که باید درمان هم بشود. مثلا” لزومی ندارد که وقتی دخترخانمی با نامزدش می رود رستوران، سفارش غذا را به عهده نامزدش بسپارد چون او، اوست با تمایلات و علایق خودش و ایشان هم خودش است با علایق خودش پس آنچه را که دوست دارد باید سفارش بدهد. البته اگر می خواهد رعایت طرف مقابلش را بکند می تواند از بین غذاهایی که دوست دارد مناسب ترش را سفارش دهد.

آدم هایی که از نظر روانی سالم هستند چه مشخصاتی دارند؟

یکی از خصوصیات بارز افرادی که مشکل و گرفت و گیر روانی ندارند اینکه در آن زندگی می کنند. از اینها بپرسی بریم سینما یا می گوید بله برویم و یا می گوید به علت فلان کاری که نمی توانم به بعد موکولش کنم نمی آیم. درصورتیکه افرادی که با خودشان هم راحت نیستند وقتی همین سوال را بپرسی می گوید چی؟ آخه باید از قبل می گفتی که روش فکر می کردم ! نمی دونم! خلاصه هی من من می کند. بعد هم بعد از اینکه یک تصمیمی گرفت هی نظرش عوض می شود. تازه وقتی دلیل شکش را هم می پرسی، دلیلی ندارد و فقط تنها دلیلش این است که من عادت دارم حتما” از قبل اطلاع داشته باشم و وقتی غافلگیر می شوم هنگ می کنم و نمی توانم تصمیم بگیرم تا لااقل یک نیم ساعتی بگذرد. مثبت نگری از خصوصیات دیگرشان است که توصیه می کنم مقاله دیگری از خودم به نام مثبت نگری و سلامت روانی را حتما” مطالعه کنید.

افرادی که سلامت روانی دارند بسیار مسئولیت پذیر و هدفمند است. این فرد کاملا” می داند که در زندگی به دنبال چیست و نسبت به نیازها و علائق دیگران هم حساس است و سعی می کند که کارهایی در برنامه اش باشد که به آسایش همگانی بیانجامد.  

چنین شخصی برای خودش جدا از دیگری و بطور مستقل برای خودش ارزش و احترام قائل است. او فقط خودش را فرزند فلانی یا خواهر و برادر و یا همسر فلان شخص نمی داند. ارزش او ذاتی خود اوست به خودش و به توانائی های شخصی خود باور دارد. تمامی فعالیتهای انسانی که در سلامتی روانی به سر می برد ناشی از فلسفه ایست که برای زندگی قائل است و هر کاری در خدمت آرامش خودش و تمام هستی است نه فقط خانواده یا همشهریها یا هم وطنانش. نگاه او به کل هستی است و برای تمامی چیزهایی که وجود دارند ارزش قائل است او طبیعت را آلوده نمی کند. آب بیشتر از حد نیازش مصرف نمی کند. چنین فردی حتی به انسانها و حیوانات و گیاهان موجود عشق نمی ورزد او حتی موجودات آینده را هم در نظر دارد و آنها را دوست دارد و عاشقانه از حقشان دفاع و نگهداری می کند. او خود را جزء ارزشمندی در جهان هستی می داند که رسالتش آسایش خود و دیگران است.

 Untitled-5

چه کارها و چه چیزهایی سلامت روانی را به خطر می اندازد؟

نگرانی و دلواپسی و احساس گناه

وجود انواع بیماریهای روانی

وابستگی و عدم کنترل روی رفتارهای خود

رفتارهای اجتماعی نامناسب

نپذیرفتن خود و تلاشی برای شکوفا کردن استعدادهای خود انجام ندادن، چه بسا حتی خود را فاقد استعداد بداند.

عدم یکپارچگی و انسجام شخصیتی و یا حتی از هم گسیختگی شخصیت و منعطف نبودن. برای درک بهتر این قسمت همان مثال سینما رفتن را در نظر آورید.

Untitled-6

چه سبک زندگی،

ما و خانواده مان را به سلامت روانی می رساند؟

سلامت جسمانی بسیار مهم است که می توان از طریق خوراک مناسب، خواب کافی و ورزش به آن رسید.

درک و مدارای اعضا خانواده نسبت به هم

روابط سالم و تشویق کننده نسبت به هم

پذیرش و عشق بی قید و شرط و عدم سرزنش

احترام به حقوق فردی کلیه اعضا خانواده در همه موارد بدون قضاوت

عمل کردن به حرفهایی که زده می شود

اخلاق مداری و روحیه معنویت در خانواده

در لحظات بحرانی به شیوه ای درست برخورد کردن با مسائل

حمایت و تشویق کردن در پیروزیها و شکستها

تفریحات و فعالیتهای دسته جمعی با هم داشتن

رعایت حد و حدود و قوانین خانواده توسط تمامی اعضا

اکثر اوقاتشان به شادی و خنده البته بدون تحقیر و توهین می گذرد

دنبال فرصت هستند که برای هم کاری انجام دهند و یکدیگر را خوشحال کنند.

 

1 دیدگاه

  1. با سلام استاد گرامی.
    مقاله ای بسیار کاربردی و خوبی بود.
    ممنون از شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *