روش های درمان افسردگی و اضطراب

529

مبتلا شدن به افسردگی احساس درمانده‌گی و بی چاره‌گی به انسان می دهد. اما باید گفت که این گونه نیست و روش های متعددی برای درمان افسردگی و اضطراب وجود دارد. روش هایی که انسان می تواند با استفاده از آنها برای نجات خود تلاش کند و خوشبختی را به زندگی خود بازگرداند.

بیمار ممکن است در ابتدا تمایلی به همکاری در پیش برد درمان خود نداشته باشد. اما نکته بسیار مهم این است که باید در درمان این بیماری پیگیر و صبور بود. چرا که افسردگی، زندگی انسان را مختل می کند. به علاوه اگر بیمار طولانی مدت مبتلا باشد، ممکن است بیماری های جسمی دیگر نیز او را آزار دهند.

درمان افسردگی و اضطراب

روش های درمان طبیعی

۱. یک برنامه روتین و منظم برای زندگی خود در نظر بگیرید. “ایان کوک” یک روانشناس به نام آمریکایی می گوید: افسردگی می تواند ساختار و اسکلت زندگی انسان را از بین ببرد. اما تنظیم یک برنامه روزانه سبک روتین می تواند زندگی بیمار را به روال عادی بازگرداند و باعث درمان افسردگی و اضطراب او شود.

۲. داشتن یک هدف مشخص برای زندگی، مانع از افسردگی می شود. در نتیجه برای از بین بردن افسردگی تعیین یک هدف می تواند مفید باشد. مبتلا شدن به این بیماری عملکرد انسان را مختل می کند و باعث می شود فرد نسبت به خود احساس بدی داشته باشد. اما داشتن هدف و مصمم بودن برای رسیدن به آن این احساس بد را از بین می برد.

البته بهتر است این هدف گذاری، از اهداف کوچک شروع شود. اهداف باید به گونه ای باشند که از موفقیت در آنها اطمینان داریم. به طور مثال یک هدف می تواند انجام چند حرکت ورزشی سبک روزانه باشد.

۳. مصرف غذای سالم نیز می تواند تا حدودی در درمان افسردگی و اضطراب مؤثر باشد. البته باید گفت که هیچ رژیم غذایی مختص افسردگی وجود ندارد. اما داشتن یک رژیم غذایی سالم و مناسب می تواند باعث جلوگیری از پرخوری و یا کم خوری ناشی از افسردگی و اضطراب شود. به علاوه، غذای سالم منجر به جسم سالم می شود که در سلامت روان انسان تأثیر بسیاری دارد.

روش های متعددی برای درمان طبیعی وجود دارد که با سه مورد از آنها آشنا شدیم.

درمان افسردگی و اضطراب

روش های دارویی درمان افسردگی و اضطراب

۱. تأثیر درمان دارویی، معمولاً چهار تا شش هفته بعد نمایان می شود. حتی ممکن است چندین روش درمانی پاسخ مناسبی ندهد و پزشک روش های دیگر را پیشنهاد کند. در نتیجه باید صبور بود و درمان را رها نکرد.

۲. داروهای تجویز شده باید در ساعت مقرر و به طور مرتب مصرف شده و به یک عادت روزانه تبدیل شوند. برای این کار بهتر است مصرف داروها را با یک کار روزانه که به طور مرتب انجام می دهید همزمان کنید. به طور مثال مسواک زدن، صرف صبحانه و… .

۳. مصرف دارو را به هیچ وجه نباید به دلخواه و نظر خود متوقف کنید. اگر به هر دلیلی احساس می کنید که نمی خواهید مصرف دارو را ادامه  دهید حتماً با پزشک خود مشورت کنید. متوقف کردن یکباره مصرف دارو می تواند باعث تشدید بیماری شود. درمان افسردگی و اضطراب شما ممکن است نیاز به مصرف طولانی مدت دارو داشته باشد. بنابراین قطع یا کاهش دوز دارو حتماً باید تحت نظر پزشک باشد.

برای درمان دارویی نیز روش های مختلفی وجود دارد که تحت نظر پزشک معالج می توانند مؤثر واقع شوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.