روش های بهبود مهارت های ارتباط کلامی

104

مهارت های ارتباط کلامی از جمله مهارت های بسیار ضروری در زندگی به شمار می رود. در واقع مهارت ارتباط کلامی یکی از مهم ترین نوع از انواع مهارت های ارتباطی به شمار می رود. همه ما به این مهارت نیاز داریم تا در زمینه شغلی و روابط عاطفی خود موفق ظاهر شویم. بنابراین می توان گفت برای برقراری یک ارتباط مؤثر نیازی مبرم به مهارت های ارتباط کلامی خواهیم داشت.

اما گاهاً می بینیم که اغلب مردم در استفاده از این مهارت دچار مشکلاتی می شوند. خبر خوب این است برای موفقیت در این امر توجه به چند نکته کفایت می کند. در همین راستا چند نکته برای استفاده ای صحیح از این مهارت ها را آورده ایم.

مهارت های ارتباط کلامی

کسب آمادگی قبلی برای صحبت کردن

بهتر است حرف های خود را نوشت. در این صورت آمادگی ذهنی قبل از صحبت کردن حاصل خواهد شد. همچنین با نوشتن برخی از حرف ها، ایده هایی نیز به ذهن خواهند رسید. در موارد مهم تر، می توان صحبت های خود را در مقابل آینه تمرین کرد. بنابراین اگر قرار ملاقات مهمی در پیش دارید، توصیه می کنیم صحبت های خود را از قبل تمرین کنید. این کار می تواند اشتباهات و مشکلات احتمالی را نشان دهد.

به علاوه، کتاب خواندن می تواند بسیار کمک کننده باشد. هر چقدر در مورد مطلبی اطلاعات بیشتری در اختیار داشته باشیم، بهتر می توانیم در مورد آن صحبت کنیم. لذا توصیه ما این است که کتاب خواندن را جدی بگیرید.

مهارت های ارتباط کلامی

مهارت های ارتباط کلامی در محیط غیر رسمی

برای ایجاد ارتباطی خوب و سالم با دوستان خود، برقراری تماس چشمی بسیار مهم است. تماس چشمی میزان اهمیت دادن گوینده به طرف مقابل را نشان می دهد. نکته مهم دیگر لبخند زدن است. لبخند به سادگی می تواند باعث ایجاد ارتباط عاطفی قوی و صمیمیت شود.

زبان بدن نیز می تواند بسیار کمک کننده باشد. پس نباید از آن غافل شد. بنابراین از مهارت های غیر کلامی نیز استفاده کنید و ارتباطی خوب و مستحکم با دوستان خود برقرار کنید.

همچنین باید گفت که تن صدای بالا قابلیت به هم زدن هر گونه رابطه ای را دارد! تن صدای بالا علاوه بر روابط دوستانه، از دلایل اختلاف بین زوجین نیز می باشد. در نتیجه توصیه می کنیم برای حفظ و بهبود دوستی های خود، سعی کنید تن صدای ملایم و مثبتی داشته باشید. با این توصیفات، می توان تن صدا در صحبت کردن را یکی از مهم ترین مهارت های ارتباط کلامی به شمار آورد.

مهارت های ارتباط کلامی

مهارت های ارتباط کلامی در محیط رسمی

در محیط های رسمی بهتر است مختصر و مفید صحبت کرد. در واقع در این گونه محیط ها باید صحبت اصلی و منظور خود را بیان کرده و از حاشیه ها دوری کرد. پرداختن به حاشیه، می تواند اعتبار شما را زیر سؤال ببرد، مخاطب را گیج کند و او را از موضوع اصلی دور کند.

به علاوه یکی دیگر از مهارت های ارتباط کلامی در محیط های رسمی، احتیاط در به کار بردن کلمات است. نباید کلماتی در سخنان خود به کاربرد که موجب سوءتفاهم شود. ایجاد سوءتفاهم می تواند عواقب ناخوشایندی برای شما داشته باشد.

همچنین توصیه ما این است که در یک محیط رسمی به هیچ وجه با عجله صحبت نکنید. این کار ممکن است به طرف مقابل تلقین کند که احتمالاً شما تسلطی به صحبت های خود ندارید و یا اصلاً نمی دانید در مورد چه موضوعی صحبت می کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.