روش هایی کاربردی برای برقراری ارتباط خوب با دوستان

680

دوستی بهترین ابزار برای حفظ سلامت روحی و حتی جسمی انسان است. طبق تحقیقات برقراری ارتباط خوب با دوستان موجب افزایش طول عمر میشود. دوستان مانند خانواده ای هستند که ما خودمان آنها را انتخاب میکنیم. با این حال دوستی نیز ممکن است مانند هر رابطه دیگری دچار مشکلاتی شود. برای برقراری یک ارتباط سالم و رفع مشکلات، روش های زیر مناسب هستند.

برقراری ارتباط خوب با دوستان

داشتن صداقت جهت برقراری ارتباط خوب با دوستان

روابطی که بر اساس دروغ و ریاکاری شکل میگیرند سطحی بوده و پس از مدت کوتاهی با شکست روبه‌رو میشوند. بنابراین برای دستیابی به یک رابطه مستحکم باید صادق بود. صداقت دو طرفه، بهترین نوع دوستی است و منجر به صمیمیت عمیق و رابطه ای طولانی مدت میشود.

برای برقراری ارتباط خوب با دوستان باید اجازه بدهید که آنها شما را بشناسند و سوالات دلخواهشان را به راحتی بپرسند. داشتن دوستانی که صادقانه سوالات خود را بپرسند و ایرادات شما را به راحتی گوشزد کنند، میتواند یک فرصت عالی برای شناخت بهتر از خود به شمار بیاید.

جبران اشتباهات

زمانی که کسی را به خوبی میشناسیم، با نقاط قوت و ضعف او نیز به خوبی آشنا هستیم. به همین ترتیب، میدانیم که چگونه میتوان او را تشویق و یا تخریب کرد. بنابراین در لحظات دشوار بهترین دوستمان، میتوانیم به راحتی به او آرامش دهیم زیرا کاملاً او را میشناسیم.

برقراری ارتباط خوب با دوستان

از طرفی میدانیم که هیچکس کامل نیست و همه ما قطعاً در مواقعی اشتباهاتی مرتکب شده ایم. اما در جهت برقراری ارتباط خوب با دوستان و حفظ روابط، اگر اشتباهی مرتکب شده ایم، باید غرور را کنار گذاشته و اشتباه خود را جبران کنیم.

در این حالت باید به خاطر اشتباه خود عذرخواهی کرد. برای این کار در ابتدا باید این اطمینان را به دوست خود داد که به هیچ وجه قصد صدمه زدن به او را نداشته ایم. سپس توضیح داد که اشتباه مان چه بوده است و علت عذرخواهی چیست.

قدردانی از دوستان در جهت حفظ رابطه

در برخی مواقع، زمان طولانی دوستی و راحتی زیاد، موجب میشود که فراموش کنیم که باید از دوست خود قدردانی کنیم و برای حفظ رابطه، وقت بگذاریم. همانطور که با همسر و خانواده خود چنین رفتاری داریم. برقراری ارتباط خوب با دوستان و البته حفظ آن، نیاز به توجه و وقت گذاشتن دارد.

برای قدردانی از دوستان باید احساسات خود را ابراز کرد و همچنین کاری کرد که متوجه شوند چقدر از بودن آنها خوشحال و قدردان هستید. در حالت کلی نباید اجازه داد روزمرگی، فرصت بودن در کنار دوستان و تشکر از آنها را بگیرد و یا رابطه دوستی یک طرفه شود.

برقراری ارتباط خوب با دوستان

قضاوت نکردن برای برقراری ارتباط خوب با دوستان

در برقراری هر رابطه ای اغلب ما از همان ابتدا شروع به قضاوت فرد و تشکیل یک پیش فرض از او در ذهن خود میکنیم. اما نباید عجله کرد، زیرا ممکن است با یکی از مشکلات زود قضاوت کردن، یعنی از دست دادن دوستان مواجه شویم. همواره باید به یاد داشت که همه ما انسان هستیم، شخصیت خاص خود را داریم و گاهی ممکن است دچار اشتباه شویم.

برای جلوگیری از قضاوت کردن و حفظ رابطه، نباید علت رفتار طرف مقابل را در ذهن خود تحلیل کرد؛ بلکه بهتر است مستقیماً از خود او سوال کرد. در این حالت متوجه خواهیم شد که در اغلب مواقع دیدگاه و تصور ما اشتباه بوده است. چرا که هر فردی شخصیتی متفاوت دارد و از روش های متفاوتی برای نشان دادن احساس خود استفاده میکند.

برقراری ارتباط خوب با دوستان

نوع دوستی به جای بدگمانی

زمانی که با کسی دوست میشویم، با خصوصیات بد او نیز آشنا میشویم. احتمالاً این خصوصیات بد، باعث ایجاد بدگمانی نسبت به او شود. اما در جهت برقراری ارتباط خوب با دوستان نباید در قضاوت کردن عجله کرد. بهتر است فرصت آشنایی بیشتر را به یکدیگر داد و به جای دیدن جهان از لنز بدگمانی، با یکدیگر مهربان بود.

مطالعات نشان میدهد که حتی یک کودک دو ساله هم از مشاهده مهربانی، کمک انسان ها به یکدیگر و نوع دوستی لذت میبرد. به علاوه، مهربانی و نوع دوستی صرف نظر از اینکه طرف مقابل چه واکنشی داشته باشد، موجب ایجاد یک احساس خوب و خشنودی درخود فرد میشود که از هر پاداشی بهتر است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.