روش های ارتباط مؤثر چیست و چگونه می توان آن را بهبود بخشید؟

2,273

مهارت های ارتباطی شامل انواع مهارت هایی است که فرد را قادر می سازد تا ارتباطی صحیح با اطرافیان برقرار کند. مهارت هایی مانند آگاهی از زمان و مکان مناسب برای حرف زدن، نوع کلام، انتخاب صحیح مخاطب و… از جمله روش های ارتباط مؤثر به شمار می روند.

مهارت ارتباط مؤثر در محیط کار

معمولاً سخت یا بهتر از بقیه کار کردن موجب جلب توجه نیست. گاهی اوقات برای این که مورد توجه رئیس و همکاران باشید، باید مهارت های ارتباط مؤثر را بیاموزید. یک روش کارآمد برقراری ارتباط مؤثر با همکاران این است که حتی در شرایط استرس زا نیز تصمیمات درست بگیرید.

روش های ارتباط مؤثر

از طرفی تسلط بر انواع مهارت های شغلی مانند تسلط بر چند زبان زنده دنیا، تسلط کامل بر استفاده از کامپیوتر، اعتماد به نفس بالا و… از روش های ارتباط مؤثر در محیط کار می باشند.

آموزش مهارت های ارتباط مؤثر

بهترین زمان یادگیری این مهارت ها دروان کودکی است. بنابرانی باید به کودکان خود مهارت های زندگی و برقراری ارتباط مؤثر را آموزش دهیم. در نتیجه آنها در آینده به فردی با اعتماد به نفس بالا تبدیل خواهند شد که در برقراری روابط خود بسیار موفق تر عمل می کنند.

روش های ارتباط مؤثر در زندگی روزمره

در زندگی روزمره ارتباط با اطرافیان، از جزئی ترین مسائل تا بزرگترین آنها نیاز به مهارت دارد. در صورت برقراری ارتباطی صحیح زندگی لذت بخش تر خواهد بود. به طور مثال ارتباط با اعضای خانواده در منزل، ارتباط با دوستان و خویشاوندان و… نیاز به این مهارت ها دارد. همچنین داشتن مهارت های برقراری ارتباط مؤثر فرد را آماده مقابله با شرایط پیچیده زندگی می کند.

روش های ارتباط مؤثر

مهارت های ارتباط مؤثر در صحبت کردن

همه ما روزانه مکالمات بسیاری با اطرافیان داریم. در حالی که تعاملات بین فردی پیچیده تر از آنچه تصور میکنیم هستند. بنابراین برای یک مکالمه خوب، اعتماد به نفس بالا و مهارت های مکالمه نیاز است. چند مورد از روش های ارتباط مؤثر در صحبت کردن را در زیر آورده ایم:

۱. برخورد مثبت

برخوردهای مثبت مانند حمایت، تشویق، تشکر و… تأثیر بیشتری نسبت به بازخوردهای منفی در روابط بین فردی دارند. برخوردهایی مانند انتقادهای تند، مخالفت های بیجا، بدخلقی و… به روابط بین انسان ها آسیب می زند.

۲. ارتباط چهره به چهره

باید دانست که هوش هیجانی، بهبود عکس العمل های غیرکلامی است. یکی از روش های ارتباط مؤثر توجه به این واکنش ها است. به طور مثال لبخند زدن در هنگام مکالمه،‌ تأثیر بسزایی در تعاملات اجتماعی دارد و باعث حفظ حالت مثبت صورت می شود.

روش های ارتباط مؤثر

۳. ارتباط چشمی

روانشناسان روش درک احساسات متقابل را برقراری ارتباط چشمی می دانند. با درک احساس طرف مقابل به راحتی می توان ارتباطی مؤثرتر برقرار کرد.

۴. قابل اعتماد بودن

رفتار و شخصیت برخی از ما در شرایط بحرانی تغییر می کند. اما نکته بسیار مهم در تداوم یک ارتباط، ثبات و قابل اعتماد بودن است. نباید در شرایط سخت تغییر عقیده داد و شخصیت خود را زیر سؤال برد.

۵. مهربان بودن

محبت به اطرافیان یکی دیگر از مهارت های ارتباط مؤثر است. همه ما همواره شرایطی سخت و غمگین داشته ایم. بنابراین باید با درک شرایط یکدیگر، از محبت کردن و همدلی دریغ نکنیم.

روش های ارتباط مؤثر

در نهایت می توان گفت روش های ارتباط مؤثر در موقعیت های مختلف، متفاوت هستند. این مهارت ها را باید از کودکی به فرزندان خود آموزش دهیم تا بتوانند با برقراری ارتباطات صحیح، آینده ای موفق تر و شادتری برای خود رقم بزنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.