روش هایی برای رفع استرس و اضطراب

108

رفع استرس و اضطراب برنامه ای طولانی مدت و تمرینات مداوم می طلبد. در صورت عدم درمان، منجر به افسردگی خواهد شد. این در حالی است که ایجاد استرس و اضطراب زمان بسیار کوتاه تری نیاز دارند. در نتیجه برای درمان و از بین بردن اضطراب باید کمی صبور بود.

در این مقاله چند روش عمومی و در عین حال تأثیر گذار را آورده ایم. تداوم در انجام آنها، استرس و اضطراب را تا حدود زیادی کاهش می دهد.

رفع استرس و اضطراب

تهیه یک لیست از بدیهیات زندگی خود

شروع به نوشتن چیزهایی که منطق تان درست بودن آنها را اثبات می کند، اما اضطراب خلاف آن را تلقین می کند، کنید. به طور مثال برای رفع استرس و اضطراب ناشی از رفتن به یک فروشگاه، برای خود بنویسید که “من می توانم وارد فروشگاه شوم. من قبلاً نیز این کار را انجام داده ام”. یا در مورد یک کودک می توان نوشت “امکان ندارد مادرم مرا ترک کند و یا فراموش کند”.

خواندن لیست نوشته شده به صورت روزانه

لیست نوشته شده خود را روزی ۲ الی ۳ بار بخوانید. دانستن استدلال هایی که خود آنها را نوشته اید استرس و اضطراب را بسیار کم رنگ تر خواهد کرد. اضطراب قدرت منطق انسان را کاهش می دهد و این موضوع باعث می شود که او دروغ ها و تلقین های ناشی از استرس را سریع تر باور کند. اما خواندن چند باره لیست، باعث یادآوری اطلاعاتی که از قبل مغزش وجود داشته اند، می شود.

رفع استرس و اضطراب

یوگا، مدیتیشن و ورزش برای رفع استرس و اضطراب

سلامت جسمی و صرف زمان برای آن، در درمان بیماری های روحی بسیار کمک کننده است. حتی اگر این استرس و اضطراب ناشی از یک ضربه روحی شدید باشد. ورزش سطح اندورفین بدن را افزایش می دهد. پیاده روی بهترین گزینه پیشنهادی است که باعث افزایش اعتماد به نفس نیز می شود. توصیه ما این است که در صورت امکان با دوستان خود و گروهی پیاده روی کنید.

مشخص نمودن زمینه های استرس زای زندگی

این کار در ابتدا کمی مشکل به نظر می رسد. اما انسان همیشه توانایی ریشه یابی مشکلات و کشف راهی برای رفع استرس و اضطراب ناشی از آنها را داشته است. کمک گرفتن از مشاور یا یک دوست خوب، روشی مناسب به نظر می رسد.

رفع استرس و اضطراب

وقت گذراندن با اطرافیان

صحبت کردن و وقت گذراندن با اطرافیان می تواند باعث ایجاد احساس بهتری در شما شود. در نتیجه می توان انواع مهارت های ارتباطی را تمرین کرد و از آنها نیز برای کاهش استرس و اضطراب استفاده کرد. خواهید دید که دلواپسی ها و ترس های شما آنقدر هم بزرگ نیستند و احساس بدی که نسبت به آنها دارید کم رنگ تر می شود.

داشتن یک برنامه روتین

داشتن یک برنامه روتین و پایبند بودن به انجام آن نه تنها می تواند باعث تثبیت ذهن و افکار، بلکه باعث افزایش اطمینان شما به احساس تان می شود. در واقع باید گفت می توان به این صورت کنترل احساسات خود را در دست گرفت. این موضوع یک نکته مهم در رفع استرس و اضطراب به شمار می آید.

رفع استرس و اضطراب

عدم به تعویق انداختن کارها

به تعویق انداختن انجام کاری به معنای این است که ترس از انجام آن بر شما غلبه کرده است. بنابراین بهتر است ترس را کنار گذاشته و به انجام کارهای خود بپردازید. به علاوه صمیمیت با اطرافیان و همکاری در انجام کارها شما را از لاک خود بیرون می کشد و احساسات بد را بسیار کمتر خواهد کرد. حتی در بدترین شرایط نیز این روش می تواند مفید واقع شود.

تغییر نگرش برای رفع استرس و اضطراب

اغلب مبتلایان به استرس و اضطراب تصویر ذهنی مضطربی از خود دارند. باید این نگرش را تغییر داد و به جای آن تصویری آرام و شاد نشاند. بنابراین برای ایجاد حال خوب در خود و کاهش استرس، روزانه چندین بار تصویر آرام و شاد خود را در ذهن تان تمرین کنید. به خصوص زمانی که آرام و خوشحال هستید. زیرا انجام این کار در زمانی مضطرب هستید مشکل تر می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.