روش هایی برای درمان وسواس فکری

444

وسواس فکری، یک نوع بیماری روانشناختی است که بر خلاف میل فرد، به وجود می آید. فرد مبتلا به این بیماری، دائماً به یک موضوع به صورت بیمارگونه، مصرّانه و غیر ارادی فکر می کند. این مسائل باعث ایجاد اضطراب و استرس بارزی در او می شود. در این مقاله روش هایی برای درمان وسواس فکری (OCD) را شرح می دهیم.

۱. انتظار اتفاقات غیرمنتظره را داشتن

افکار وسواس گونه همواره و همه جا می توانند به سراغ انسان بیایند. حتی این افکار ممکن است از افکار قدیمی یا جدید باشند. اما نباید اجازه داد که این افکار باعث آزار و اذیت ما شوند. به همین منظور باید برای اتفاقات جدید و غیرمنتظره آماده بود. اتفاقات غیرمنتظره ممکن است باعث شکل گیری اضطراب و در نتیجه وسواس فکری شوند.

درمان وسواس فکری

۲. ریسک پذیر بودن برای درمان وسواس فکری

ریسک کردن بخش جدایی ناپذیر زندگی هر انسانی است. باید همواره به یاد داشت که ریسک کردن باعث تغییراتی در زندگی خواهند شد. این تغییرات هر کدام درس های بسیاری به انسان خواهند آموخت و باعث رشد او خواهند شد. بنابراین نباید از ریسک کردن هراس داشت و اجازه داد که وسواس فکری مانع از ریسک کردن و رشد شود.

۳. پذیرش افکار وسواسی

پذیرش این افکار کمک بسیاری به درمان وسواس فکری می کند. در واقع زمانی که افکار وسواسی به سراغ فرد آمد، به هیچ وجه نباید آنها را تحلیل کند و یا با آنها سر و کله بزند. بهترین راه رهایی از آنها و دور کردن نگرانی و دلواپسی از خود پذیرش و فکر نکردن است.

۴. همه چیز سیاه و یا سفید مطلق نیست

یک اشتباه به معنی شکست کامل نیست. در صورتی که اشتباهی صورت گرفته باشد، می توان آن را جبران کرد و با یک تفکر خلاق، روش صحیح تری را در پیش گرفت. بنابراین به افکاری که باعث آزار می شوند، نباید اجازه تبدیل شدن به وسواس فکری داد.

درمان وسواس فکری

۵. برخورد با علائم

برای برخورد با علائم و درمان وسواس فکری تنها کسی که واقعاً می تواند به بیمار کمک کند، خودش است. بنابراین نباید از اطرافیان انتظار داشت. مشاور نیز فقط تا حدودی می تواند برای درمان کمک کند.

۶. عدم مقایسه خود با دیگران

در درمان این بیماری به هیچ وجه نباید خود را با دیگران مقایسه کرد. هر کدام از بیماران روش و سرعت درمانی متفاوتی دارند. در عوض باید بر روی انجام هر چه بهتر روش های درمانی که توسط مشاور گفته می شود، تمرکز داشت.

۷. فرار نکردن از ترس ها

تنها راه غلبه بر ترس ها، روبه‌رو شدن با آنها است. در واقع نباید از افکار خود فرار کرد. بلکه باید با آنها روبه‌رو شد و آن افکار را پذیرفت.

درمان وسواس فکری

۸. مرور روش های درمان وسواس فکری

روش هایی که مشاور توصیه می کند باید هرازگاهی مرور شوند. بنابراین نباید آنها را نادیده گرفت و هر چند وقت یکبار تمام روش ها را دوباره مرور کرد.

۹. صحبت با مشاور

در صورتی که روش های پیشنهادی مشاور بهبودی در حال بیمار ایجاد نمی کند و یا توانایی انجام آن را ندارد، باید با درمانگر خود موضوع را در میان بگذارد. بیان مشکلات و مسائل، خود می تواند در درمان بیماری بسیار کمک کننده باشد.

۱۰. کمال گرایی

کمال گرا بودن یکی از ویژگی های وسواس فکری (OCD) است. به طور مثال انجام تکالیف ارائه شده توسط مشاور، برای درمان وسواس فکری ضروری است. اما اگر فرد این مورد را نیز با کمال گرایی تبدیل به وسواس فکری کند، مشکل جدیدی به وجود خواهد آمد. باید به یاد داشت که زندگی جریان دارد و هیچ چیزی نباید باعث آزار و صلب خوشبختی ما بشود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.