روش های طبیعی برای درمان دلشوره و اضطراب

476

در جوامع امروزی تعداد افرادی که مبتلا به دلشوره و اضطراب مزمن هستند، کم نیست. علائم این بیماری معمولاً تحریک پذیری و عصبانیت، تنش و دلشوره،‌ تپش قلب و درد قفسه سینه می باشد. همانطور که گفتیم اضطراب و استرس یکی از شایع ترین مشکلات روحی و روانی جامعه است. روش طبیعی درمان دلشوره و اضطراب می تواند ماندگاری طولانی تری داشته و بیماری بازگشتی نداشته باشد.

باید گفت اضطراب و استرس طولانی مدت منجر به افسردگی حاد می شوند؛ در نتیجه درمان آن را باید جدی گرفت. خوشبختانه روش های مختلفی برای رفع استرس و اضطراب و همچنین درمان افسردگی وجود دارد. در این مقاله روش هایی طبیعی برای درمان اضطراب را آورده ایم.

درمان دلشوره و اضطراب

۱. مؤثرترین روش درمان دلشوره و اضطراب: ورزش کردن

ورزش کردن یکی از بهترین روش ها برای کاهش استرس و اضطراب است. محققان این روش را بسیار مؤثر می دانند. به طوری که در یک تحقیق در سال ۲۰۱۶ ثابت شده است که ورزش حتی می تواند برای رفع اضطراب ناشی از ترک سیگار و سوءمصرف مواد نیز مفید واقع شود.

۲. مدیتیشن برای کاهش دلشوره و استرس

مدیتیشن می تواند به کنترل افکار و کاهش افکار استرس زا بسیار کمک کند. البته مدیتیشن سبک های مختلفی دارد. از جمله آنها می توان به یوگا،‌ ذهن آگاهی و… اشاره کرد. این در حالی است که روش ذهن آگاهی برای درمان دلشوره و اضطراب محبوب تر از دیگر روش ها است.

درمان دلشوره و اضطراب

۳. تمرینات ریلکسیشن

برخی از افراد در حالت اضطراب و استرس، دچار گرفتگی عضلات می شوند. تمرینات ریلکسیشین منظم و مداوم می تواند برای رفع این حالات بسیار مفید باشد. برای انجام این تمرین به پشت دراز بکشید و کاملاً عضلات خود را شل کنید. سپس به آرامی تمام عضلات خود را منقبض کرده و سپس رها کنید. این کار باید از انگشتان پا شروع شده و تا شانه و فک ادامه داشته باشد.

۴. نوشتن، روشی مؤثر برای درمان دلشوره و اضطراب

نوشتن می تواند بخش عظیمی از اضطراب و دلشوره را تخلیه کند. تحقیقات ثابت کرده است که نوشتن می تواند در کاهش استرس و اضطراب، نقش قابل توجهی داشته باشد. این روش برای درمان بیماری های روانی کودکان و نوجوانان در مرکز مشاوره کودکان و یا نوجوانان به وفور استفاده می شود.

درمان دلشوره و اضطراب

۵. استراتژی مدیریت زمان

برخی از افراد زمانی دچار اضطراب و دلشوره شدید می شوند که تعهدات بسیاری بر عهده داشته باشند. این تعهدات می توانند شغلی،‌ خانوادگی،‌ سلامت جسمی و یا مسائلی مشابه باشد. یک برنامه ریزی منظم می تواند برای درمان دلشوره و اضطراب بسیار مؤثر باشد. برای کاهش و یا از بین بردن اضطراب در چنین بیمارانی می توان روش تجزیه وظایف به بخش های کوچکتر را پیشنهاد داد. روش های مختلف دیگری وجود دارند که می توانند مفید باشند.

۶. استفاده از آروماتراپی برای درمان دلشوره و اضطراب

روغن های گیاهی مختلفی وجود دارند که برای کاهش و تسکین اضطراب مؤثر هستند. به طور مثال در یک تحقیق عصاره گیاه لَوِندِر بسیار مفید گزارش شده و اثبات شده است که عصاره این گیاه ضربان قلب را در طولانی مدت منظم می کند.

درمان دلشوره و اضطراب

۷. دم نوش های گیاهی

برخی از محققان معتقدند اغلب دم نوش های گیاهی با تغییر در سطح کورتیزول، باعث کاهش استرس و اضطراب می شوند. به طور مثال نتایج یک تحقیق در سال ۲۰۱۸ نشان می دهد که چای و یا دم نوش بابونه در کاهش دلشوره و اضطراب نقش بسزایی دارد.

۸. صرف زمان برای دیدن حیوانات

حیوانات عشق و عاطفه بسیاری با خود به همراه دارند. صرف زمان در کنار آنها و تماشای آنها می تواند باعث آرامش شود و اضطراب را تا حدود زیادی کاهش دهد. حیوانات خانگی نیز تأثیر بسزایی در کاهش و حتی درمان دلشوره و اضطراب خواهند داشت. مراقبت و نگهداری از حیواناتی مانند اسب‌، سگ و… بسیار آرامش بخش خواهد بود. همچنین تحقیقات ثابت کرده است که صدای جیرجیرک نیز در القای آرامش و کاهش اضطراب بسیار مؤثر ظاهر شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.