روش های طبیعی برای درمان دلشوره و اضطراب

24

در جوامع امروزی تعداد افرادی که مبتلا به دلشوره و اضطراب مزمن هستند، کم نیست. علائم این بیماری معمولاً تحریک پذیری و عصبانیت، تنش و دلشوره،‌ تپش قلب و درد قفسه سینه می باشد. همانطور که گفتیم اضطراب و استرس یکی از شایع ترین مشکلات روحی و روانی جامعه است. روش طبیعی درمان دلشوره و اضطراب می تواند ماندگاری طولانی تری داشته باشد و بیماری بازگشتی نداشته باشد.

باید گفت اضطراب و استرس طولانی مدت می توانند منجر به افسردگی حاد شوند و در نتیجه درمان آن باید جدی گرفته شود. خوشبختانه روش های مختلفی برای رفع استرس و اضطراب و همچنین برای درمان افسردگی وجود دارد. اما در برخی موارد بیماری های تیروئیدی نیز می تواند منجر به این بیماری بشود. در این مقاله روش هایی طبیعی برای درمان اضطراب را آورده ایم.

درمان دلشوره و اضطراب

۱. مؤثرترین روش درمان دلشوره و اضطراب: ورزش کردن

ورزش کردن یکی از بهترین روش ها برای کاهش استرس و اضطراب است. محققان این روش را بسیار مؤثر و کمک کننده می دانند. به طوری که در یک تحقیق در سال ۲۰۱۶ ثابت شده است که ورزش حتی می تواند برای رفع اضطراب ناشی از ترک سیگار نیز مفید واقع شود.

۲. مدیتیشن برای کاهش دلشوره و استرس

مدیتیشن می تواند به کاهش افکار استرس زا و کنترل افکار بسیار کمک کننده باشد. مدیتیشن سبک های مختلفی دارد. از جمله آنها می توان به یوگا،‌ ذهن آگاهی و… اشاره کرد. این در حالی لست که روش ذهن آگاهی برای درمان دلشوره و اضطراب محبوب تر است.

درمان دلشوره و اضطراب

۳. تمرینات ریلکسیشن

برخی از افراد در حالت اضطراب و استرس دچار گرفتگی عضلات و گره خوردن عضلات فک می شوند. تمرینات ریلکسیشین منظم و مداوم می تواند برای رفع این حالات بسیار مفید باشد. برای انجام این تمرین به پشت دراز کشیده و کاملاً عضلات خود را شل کنید. سپس به آرامی تمام عضلات خود را منقبض کرده و سپس رها کنید. این کار باید از انگشتان پا شروع شده و تا شانه و فک ادامه داشته باشد.

۴. نوشتن روشی مؤثر برای درمان دلشوره و اضطراب

نوشتن روشی است که می توان بخش عظیمی از اضطراب و دلشوره خود را با استفاده از آن تخلیه نمود. برخی از تحقیقات ثابت کرده است که روزنامه نگاری و یا در حالت کلی نوشتن می تواند در کاهش استرس و اضطراب نقش قابل توجهی داشته باشد. به خصوص برای درمان بیماری های روانی کودکان این روش در مرکز مشاوره کودکان و یا نوجوانان به وفور استفاده می شود.

درمان دلشوره و اضطراب

۵. استراتژی مدیریت زمان

برخی از افراد زمانی دچار اضطراب و دلشوره شدید می شوند که تعهدات بسیاری بر عهده داشته باشند. این تعهدات می توانند شغلی،‌ خانوادگی،‌ سلامت جسمی و یا مسائلی مشابه باشد. یک برنامه ریزی منظم می تواند برای درمان دلشوره و اضطراب بسیار مؤثر باشد. در واقع برای کاهش و یا از بین بردن اضطراب در چنین بیمارانی می توان روش تجزیه وظایف به بخش های کوچکتر را پیشنهاد داد. روش های مختلف دیگری وجود دارند که می توانند مفید باشند.

۶. استفاده از آروماتراپی برای درمان دلشوره و اضطراب

روغن های گیاهی مختلفی وجود دارند که برای کاهش و تسکین اضطراب بسیار مؤثر هستند. به طور مثال عصاره گیاه لَوِندِر بسیار مفید گزارش شده است. در این تحقیق اثبات شد که عصاره این گیاه ضربان قلب را در طولانی مدت کنترل و منظم میکند.

درمان دلشوره و اضطراب

۷. دم نوش های گیاهی

برخی از محققان معتقدند اغلب دم نوش های گیاهی باعث کاهش استرس و اضطراب می شوند. این دم نوش ها باعث تغییر در سطح کورتیزول می شوند. همین موضوع می تواند بر کاهش اضطراب مؤثر باشد. به طور مثال نتایج یک تحقیق در سال ۲۰۱۸ نشان می دهد که چای و یا دم نوش بابونه در کاهش دلشوره و اضطراب نقش بسزایی دارد.

۸. صرف زمان برای دیدن حیوانات

حیوانات عشق و عاطفه بسیاری با خود به همراه دارند. صرف زمان در کنار آنها  و تماشای آنها می تواند باعث آرامش شود و اضطراب را تا حدود زیادی کاهش دهد. حیوانات خانگی نیز تأثیر بسزایی در کاهش و حتی درمان دلشوره و اضطراب خواهند داشت. مراقبت و نگهداری از حیواناتی مانند اسب‌، سگ و… بسیار آرامش بخش خواهد بود. همچنین تحقیقات ثابت کرده است که صدای جیرجیرک نیز در القای آرامش و کاهش اضطراب بسیار مؤثر ظاهر شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.