راه حل هایی برای حل اختلافات خانوادگی

501

هر فردی برای حل اختلافاتی که در زندگی به وجود می آید راهکارهایی دارد. اما گاهی این راهکارها جواب نمی دهند. در این مقاله می خواهیم به راهکارهایی که باعث حل اختلافات خانوادگی میشوند بپردازیم. این راهکارها اصولی و زیربنایی هستند و مربوط به قواعد روابط انسانی میشوند.

 

راهکارهایی برای حل اختلافات خانوادگی

حل اختلافات خانوادگی

به اختلافات گذشته توجه نکنید

اولین نکته ای که در حل اختلافات خانوادگی باید به آن توجه نمایید این است که به هیچ عنوان نباید به اختلافاتی که درگذشته به وجود آمده و تمام شده است توجه کنید. اگر موضوع جدیدی پیش میاید و به اتفاقات گذشته مربوط است، بازهم نباید آن را ربط داد و اصطلاحاً نبش قبر کرد. اگر موضوعات گذشته باعث اذیت شما می شود، باید سر یک فرصت مناسب آن را با گفتگو حل کرده و تمام کرد؛ نه اینکه آن را حل نشده نگه داشت و در هر مشکل جدیدی بحث آن را پیش کرد.

به خواسته های همدیگر توجه کنید

در حل اختلافات خانوادگی و اختلافاتی که به وجود می آید، به این توجه کنید که همسرتان چه چیزی می خواهد و خواسته اش چیست که باعث ایجاد چنین اختلافی شده است. گاهی اختلافاتی که به وجود می آید لزوماً به آن موضوعی که طرف مقابل بیان میکند مربوط نیست؛ بلکه او با این بهانه میخواهد به خواسته دیگر خود توجه شود. پس باید حواستان باشد که دقیقا خواسته طرف مقابلتان چیست و آن خواسته را برآورده کنید. برای اطلاعات بیشتر در این مورد به مقاله انعطاف پذیری در مقابل خواسته های همسر مراجعه کنید.

حل اختلافات خانوادگی

بر سر راه حل ها به توا فق برسید

بعد از اینکه در رابطه با مشکل و حل اختلافات خانوادگی صحبت کردید، حتماً باید بر سر آن بر توافق برسید. در واقع نباید حل اختلاف ط.وری باشد که فرد بخاطر تمام کردن بحث و نداشتن حوصله جواب مثبت دهد و بعداً حرف خود را تکذیب کند. تا زمانی که مشکل حل نشده است نمیتوان ادامه داد؛ اگر هم بتوان از آن مشکل گذشت، پس از مدتی با ایجاد مشکلی جدید بازهم بحث مشکل قدیمی پیش میاید و روز از نو و روزی از نو.

بحثی که در حل اختلافات خانوادگی مشکل به وجود میاورد این است که هردوی طرفین به این موضوعات توجه کنند و هر دو خواستار حل اختلافات خانوادگی باشند. هرکدام از طرفین باید از صمیم قلب خواستار حل مشکلات با طرف مقابل خود بوده و برای رسیدن به این مرحله تلاش کنند. این تلاش هم با رعایت اصول مذکور ممکن میشود. البته طبیعیست که حل اختلافات خانوادگی نیز مانند موارد زیاد دیگر نیاز به تمرین دارد. یعنی با استفاده ازاین اصول میتوان در استفاده از آنها ماهرتر شد و اختلافات را بهتر و سریع تر حل کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.