دلایل اختلاف بین زوجین چیست؟

654

در زندگی مشترک احتمال اختلاف بین زوجین اجنتناب ناپذیر است. اما اینکه چه دلایلی می تواند این اختلاف را شدید تر کند و باعث سردی یا جدایی شود را در این مقاله باهم بررسی می کنیم. شناخت و دانستن این موارد کمک می کند تا زود تر و بهتر با این موارد مقابله کنیم و از این اتفاق جلوگیری کنیم. البته دلیل دیگر شناخت این دلایل این است که بتوان در برخورد با این اختلافات مناسب تر عمل کرد. در واقع شناختن دلایل اختلاف نیز بخشی از حل اختلاف است و حل اختلاف بین زوجین نیز مهارتی است که آن را باید آموخت.

در این مقاله به ۳ بخش از حل اختلافات بین زوجین می پردازیم و سعی می کنیم راه حلی برای این موضوعات ارائه دهیم.

اختلاف بین زوجین

بحث و جدل کردن دلیل مرسوم اختلاف بین زوجین

 

بحث کردن در باره  موضوعات مختلف همواره باعث ایجاد اختلاف بین زوجین می شود. چراکه خاصیت بحث همین است و نتیجه آن به دعوای بیشتر میکشد. بهترین راه این است که تا می توان از بحث و دعوا کردن دوری کرد. چراکه اکثر بحث ها بی دلیل شروع میشوند و اصلا نیازی به بحث هم ندارند. هر زمان که پس از گفتگوی طولانی موضوع حل نشد، میتوان کم کم به بحث و ادامه آن فکر کرد. اما تنها چیزی که مهم است شناختن مرز بین گفتگو با بحث و دعواست.

با جواب از پیش تعیین شده جلو نرویم

 

اکثر مواقع فکر می کنیم اولین نتیجه ای که گرفته ایم درست ترین نتیجه ای است که وجود دارد؛ بخاطر همین با جوابی که در ذهن داریم به سراغ پاسخگویی به آن موضوع می رویم و همین موضوع باعث می شود که جواب های دیگر را نشنویم.

 

همین موضوع یکی از دلایل اصلی اختلاف بین زوجین است. البته موضوع به قضاوت کردن هم مربوط میشود. تنها چیزی که باید یاد بگیریم این است که هرچیزی که میشنویم حتما درست نیست. همچنین تا درمورد چیزی خوب فکر نکردیم تصمیم نگیریم. در نهایت بهتر است قبل از هر فکر و قضاوتی با همسر خود صحبت کنیم.

اختلاف بین زوجین

سوتفاهم در رابطه با گذشته

گاهی ممکن است درمورد یک اتفاق قدیمی صحبت شده باشد اما سوء برداشتی هم ایجاد شده باشد. این برداشت هرقدر هم کوچک باشد در ذهن میماند. همچنین باعث می شود در هر اختلاف کوچکی باز دوباره به فکرتان بیاید و شما را اذیت کند. پس تا می توانید این سو تفاهم ها را حل کنید و نگذارید چیزی در ذهنتان بماند. این برداشت های غلط یا درستی که هیچ وقت مطرح نمیشوند و مانند یک راز باقی میمانند نیز یکی دیگر از دلایل اصلی اختلاف بین زوجین است.

اگر هر فردی از میان همه مهارتها فقط قرار باشد یک مهارت را بداند، مهارت حل تعارض را مهمترین آنهاست. حل تعارض بهترین مهارت برای زندگی اجتماعی و داشتن روابط با کیفیت است. از انجایی که یک زوج سالها باهم هستند و نزدیک ترین فرد زندگی هم میشوند، پس یاد گرفتن مهارت حل تعارض برای آنها امری ضروریست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.