دخالت خانواده ها در ازدواج چه تأثیری دارد؟

543

در آخرین مقاله از مقالات آشنایی با اشتباهات عاشقی، نوبت به دخالت خانواده ها در ازدواج میرسد. در این مقاله میخواهیم مشکلات و فواید این مساله را بررسی کنیم. این هم یکی از اشتباهات عاشقی است که در صورت بی توجهی میتواند خسارت شدید وارد کند.

دخالت خانواده ها در ازدواج

دلیل دخالت خانواده ها در ازدواج چیست؟

 

گاهی خانواده های طرفین به بهانه حمایت و اهمیت به فرزندان خود در زندگی شخصی آن ها دخالت می کنند. این امر به وفور در جامعه دیده میشود. این دخالت ها گاهاً باعث ایجاد بن بست های فکری و ذهنی برای زوجین میشوند. در نتیجه مشکلات زندگی آن ها را دوبرابر می کنند.

دخالت خانواده ها در ازدواج معمولاً به بهانه دوست داشتن، کمک و احساس صمیمیت به فرزندشان انجام میشود. با این دلایل آنها مجوز دخالت به امور خصوصی فرزندان را به خود می دهند و رابطه شخصی آن ها را به دست می گیرند. دلایل زیاد دیگری برای دخالت خانواده ها در ازدواج وجود دارد. برای مثال اینکه فرزندانشان در سنین تقریباً پایین ازدواج کرده باشند. یا اینکه فرزندان خود به خانواده وابسته باشند و در هر موضوعی با آنها مشورت کنند. همچنین معمولاً خانواده ها فکر میکنند که این کاری طبیعی و نوعی کمک است. یعنی احساس میکنند که این وظیفه آنهاست و اصلاً مشکلی ندارد.

مشکلات دخالت خانواده ها در ازدواج

دخالت خانواده ها در ازدواج نیازمند توجه بسیار است. اگر این موضوع توسط دو طرف مدیریت نشود ممکن است به اتفاقات ناخوشایندی منجر شود. ابتدا طرفین رابطه باید به نشانه های دخالت در شروع رابطه خود اهمیت بدهند. در این صورت حالت پیشگیری اتفاق میفتد و راحت تر میتوان جلوی مشکل را گرفت.

همانند دیگر اشتباهات عاشقی، دخالت خانواده ها در ازدواج نیز کاملاً میتواند منتهی به جدایی شود. مواردی که خانواده ها اغلب در آنها دخالت میکنند شامل این موارد میشود:

نحوه رابطه دو فرد با یکدیگر، انتخاب اسم بچه، انتخاب محل زندگی، رفت و آمدها، نوع پوشش زوج، نظر دادن درباره دوستان و آشنایان آنها و بسیاری موارد دیگر.

دخالت خانواده ها در ازدواج

البته، همانطور که در مقاله انتخاب بر اساس معیار گفتیم، پدر و مادرها همواره تجربه هایی دارند که میتوان در جهت مثبت از آنها استفاده کرد. یعنی اینطور نیست که کاملاً از دخالت خانواده ها در ازدواج جلوگیری کنیم. دخالت مستقیم همواره میتواند نتیجه منفی دهد. اما اگر در موارد سخت برای مشورت کردن نزد خانواده رفت، بسیار هم خوب است.

اکثر مشکلات باید بین خود طرفین حل شود چراکه میتواند به استحکام بیشتر رابطه کمک کند. همچنین حل مشکلات در داخل میتواند رابطه را عمیق تر نماید.

اما گاهاً وقتی مشکلات سخت پیش بیایند، مشورت گرفتن کاری معقول است. مخصوصاً که این مشورت از جانب خانواده ها باشد که هم طرفین را میشناسند هم تجربه بیشتری دارند. اما به هر حال خانواده ها باید بدانند که دخالت خانواده ها در ازدواج بطور مستقیم کاملاً نسنجیده است. در واقع باید بتوان از تجربه خانواده ها در مواقع حساس استفاده کرد. نه اینکه افسار زندگی دست پدر و مادرها باشد و بتوانند امر و نهی کنند. چراکه این زندگی دیگر زندگی مستقل است و مسئول تصمیم گیری های آن دو طرف هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.