خوشبختی چیست؟

1,351

خوشبختی یکی از آرزوهایی است که همیشه آدمها داشته اند. از هر کسی می پرسی که چه می خواهد، بدون کوچکترین مکثی می گوید که می خواهم خوشبخت شوم. بهترین آرزوها برای عزیزانمان هم امیدوار بودن به خوشبخت شدن آنهاست. اما چیست این خوشبختی که همه طالب آن هستند؟ آیا همه دنبال یک چیز هستند؟ آیا تعریف همه از خوشبخت بودن یکسان است؟

تعریف خوشبختی

البته خوشبختی در هر سن و سالی تعریفش برای آدمها متفاوت است. کودک وقتی بغل مادرش باشد، یک بستنی خوشمزه داشته باشد و یا اسباب بازی مورد علاقه اش را برایش بخرند، خودش را خوشبخت می داند. یک نوجوان وقتی ساعتی بدون دردسر با دوستانش میگذراند و یا لباسی را که دوست دارد برایش می خرند، خود را خوشبخت تر از بقیه می بیند. افراد جوان، میانسال و کهنسال هم تعریف خاص خود را از خوشبختی دارند. حتی زن یا مرد بودن و اینکه در کجا زندگی می کنیم هم روی تعریف ما از خوشبختی تأثیر دارد.

خوشبختی

بطور کلی دو تعریف برای خوشبختی مطرح می شود:

 • خوشبختی یعنی داشتن و یا بدست آوردن لذت های همیشگی
 • خوشبختی یعنی داشتن رضایت از زندگی و لذت بردن از شرایطی که داریم

عادات انسان های خوشبخت

مارتین سلیگمن که دانشمندی امریکایی و پدر روانشناسی مثبت است، اعتقاد دارد که ۶۰ درصد حس شادی از طریق ژنتیک و محیط در فرد ایجاد می شود اما ۴۰ درصد را خود فرد می تواند ایجاد کند. سلیگمن در یکی از کتابهایش به سه نوع زندگی اشاره می کند:

 • زندگی لذت بخش: تا حد امکان زندگی با لذت پر می شود.
 • زندگی درگیر: تمام زندگی می شود کار، خانواده، عشق و خوش گذرانی
 • زندگی معنادار: درک نقاط قوت و تقویت آنها برای تبدیل شدن به فردی منحصر به فرد
بیشترین رضایت را می دانید کدام یک از این سبکها به دست میاورند؟ زندگی های درگیر و معنادار. یعنی کسانی که بتوانند انگیزه برای انجام کارهایشان پیدا کنند. کسانی که دور و بر خود را پر می کنند از افراد شاد؛ چراکه شادی مثل خمیازه مُسری است.

خوشبختی

دیگر عادت های افراد خوشبخت

افراد خوشبخت از ته دل می خندند و انعطاف پذیر هستند؛ یعنی با کوچکترین شکستی خود را نمی بازند. آنها روحیه مثبت دارند و با تمام وجود بدنبال شادی و خوشبختی هستند. به نوعی دنبال بهانه می گردند که جشن بگیرند؛ جشن تولد، سالگرد ازدواج و هر اتفاق خوب را مغتنم می شمارند و آن را یک موفقیت در زندگی خود می دانند. حتی اگر آن اتفاق خوب یک غذای خوشمزه ای باشد که پخته اند.

فرد دارای خوشبختی برای شادی و لذت، دنبال دلایل بزرگ نمی گردند حتی یک بستنی هم آنها را واقعا خوشحال می کند. سلام و احوالپرسی با همسایه بغلی هم شادی آور است. این افراد را به راحتی می توانید بین افراد خیر و نیکوکار پیدا کنید. از کمک کردن به دیگران لذت می برند و این دیگران می تواند انسان باشد یا حیوان، همشهری و هموطن باشد یا همنوع. کلاً از نیکی کردن و دست نیازمندی را گرفتن احساس لذت می کنند.

پیشنهاد مطالعه: مقاله “خوشبختی در رابطه عاطفی ساختنی است”.

فرد دارای خوشبختی چنان درگیر کارهای خودخواسته و داوطلبانه می شود که زندگی اش را معنادار می کند و گذر زمان را حس نمی کند و ساعتها مشغول کار می شود. او آنچه در دل دارد را راحت بیان می کند و نگاه عمیقی به مسائل دارد. آنها از اینکه برای دیگران پول خرج کنند احساس خوشبختی می کنند. افراد خوشبخت شنوندگان خیلی خیلی خوبی هستند.

کسی که در جستجوی خوشبختی است، از وقت گذاشتن برای دوستانشان لذت می برند و حتی ممکن است برای شام خوردن با دوستی راه بسیار طولانی را بروند یا برای دیدن فامیل کیلومترها راه را پشت سر بگذارند و با دیدن چهره خندانش حس خوب خوشبختی را تجربه کند.

خوشبختی

افراد دارای خوشبختی مصداق بارز این جمله تکراری اما بسیار زیبا هستند: “نیمه پر لیوان را ببین”.

نگاه افراد خوشبخت به شکست خیلی جالب است. اینها شکست را یک مانع موقتی و بیرون از خود می دانند. اتفاقات بد نشانه نیاز به تلاش بیشتر است. خوشبختی حسی است که در افرادی که از موسیقی لذت می برند و به معنویت یا زمان مقدس توجه دارند، بسیار دیده می شود. اینها به راحتی حاضرند به هر بهانه ای از تکنولوژی فاصله بگیرند. همچنین ورزش جزء جدایی نشدنی در زندگی افراد خوشبخت است.

آنها به طبیعت بسیار علامند هستند و رابطه خوبی با گل و گیاه دارند و دوست دارند که مدتی را خارج از خانه باشند. با ساعت خواب اینها نمی توانید شوخی کنید. آدمهای خوشبخت خوش خواب هستند. پرجنب و جوش و خوش خنده هستند. فرد خوشبخت، معتقد است که خنده بر هر درد بی درمان دواست. در یک مهمانی کمتر اینها را در حالت نشسته روی مبل یا صندلی میتوان دید. چراکه درحال انجام کارهای مختلف هستند. بنابراین به همین سادگی میتوان به خوشبختی رسید!

14 نظرات
 1. علیرضا آزاد می گوید

  خوشبختی از نظر من این است که:

  از یک تصادف مرگبار، جان به در ببری
  حتی اگر ۸ بار عمل جراحی کنی و سال ها طول درمان داشته باشی
  چه حس خوبیه که خدا فرصت دوباره زندگی کردن بهت میده…
  سالم و تندرست باشید

 2. حسن می گوید

  با تعاریفی که از خوشبختی کردید بعید می دونم کسی بتونه ادعا کنه از همه نظر خوشبخته! خوشبختی هم فکر نمیکنم نسبی باشه. یعنی کسی نمیتونه بگه من یه ذره خوشبختم و یا من در مواردی خوشبختم و در مواردی بدبخت. نظر من درسته؟

 3. شادیn می گوید

  بسیار بسیار خوب بود .سپاس به خاطر توجهتون به این مساله مهم و نیاز ضروری کشور عزیزمون

 4. ممشلو می گوید

  ممنون از شما آشنایی با شما مایه افتخاره. هر وقت میبینمتون و یا مقالاتتون رو میخونم آرامش بهم دست میده. کلا انرژی مثبت هستید.

 5. پیام سلیمیان می گوید

  سلام
  براوو
  واقعا زیبا گفتین.چقدر خوشبختی و خوشبخت بودن را خوب توضیح دادین.
  ولی نیاز هست که این مفاهیم را در کارگاهها و یا سمینارهایتان به بقیه هم منتقل کنید.
  من همین الان از اینکه مقاله شما رو خوندم احساس خوشبختی دارم.

 6. موسوی می گوید

  بعضی‌ها در جستجوی خوشبخشی به دنبال معجزه می‌گردند. معجزه برای اینکه چیزی رو پیدا کنند که نمیدونن چیه. برای اینکه فکر می‌کنند خوشبختی بدست آوردن چیزیه که ندارند، و این طور در دام دور باطل می افتند

 7. جعفر معدنی می گوید

  بسیار عالی بود. امیدوارم در مقالات تون کمک کنید که دید بسیار از مردم نسبت به خوشبختی عوض شود.

 8. Hasan ghaznavi می گوید

  با سلام و خسته نباشيد به شما
  با خوشحال شدن حتي با بدست اوردت كوچكترين مورد هم ميتوان شاد بود و از آن لذت برد و لبخند وشاد بودن تاثير بسزايي در روحيه خودمون و تاثير برديگران در زندگي دارد
  بسيار ممنونم از شما

 9. سید جواد غفاری می گوید

  مرسی استاد
  چه خوبه که برای ایجاد این عادت ها، برنامه مشخصی داشته باشیم و متعهد به اجرای برنامه باشیم.

 10. بهار می گوید

  بنظر من احساس خوشبختی یک بینش است باید در ذهن خود به خوشبختی برسیم .ممنون استاد گرامی که بسیار زیبا بیان کردید .موفق و پایدار باشید

 11. محسن محمدی می گوید

  با سلام
  فکر می‌کنم بین تمام عادت‌ها افراد خوشبخت، انعطاف‌پذیری از همه‌شون مهم‌تره و بیش از سایر عادت‌ها باعث رشد و پیشرفت افراد میشه.

 12. صادق می گوید

  زندگی معنادار تنها راه رسیدن به خوشبختی است
  از ته دل خندیدن و شاد بودن رو دوست دارم و کمک می کنم که اطرافیانم از این شادی مسری بهره مند شوند.
  مرسی از مقاله بسیار عالیتون

 13. مه پاش می گوید

  ممنونم بابت مطالب مفیدی که قرار میدید!

 14. ابوالفضل سلمانی می گوید

  خیلی زیبا بود.. به زبان سلیس و روان نوشتین و لذت بردم
  اینکه منتظر بهانه برای شادی و خوشبختی نباشیم.. به نظرم همین نوشتن هم نوعی لذت دارد.. لذتی از اینکه هستم.. از اینکه هستید..
  متشکرم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.