خلاقیت چیست؟

852

 خلاقیت خمیرمایه اصلی تمدن بشر است. اگر خلاقیت، توانایی و نوآوری انسان‌ها که یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های انسان است وجود نداشت، امکان این‌همه پیشرفت در علوم، هنر، ادبیات، معماری، موسیقی و هر چیز دیگری که نگاه متفاوت هر فرد می‌تواند خالق آن باشد نیز وجود نداشت.

تعریف خلاقیت

خلاقیت و آفرینندگی تمایز بین انسان با انسان دیگر است. هرکسی می‌تواند دنیا را آن‌گونه که خود می‌خواهد ببیند. انسان‌های خلاق به‌هیچ‌عنوان دنبال پیروی از نگاه مشترک نیستند. آن‌ها هم به همان نگاه می‌کنند که دیگری نگاه می‌کند اما چیزی را می‌بیند که دیگری نمی‌دید. خیلی از اوقات آنها باعث وسعت دید کل دنیا می‌شوند.

پیشنهاد مطالعه: مقاله “خلاق بودن چه کمکی به زندگی زناشویی میکند؟”.

برای مثال فکر میکنید آیا قبل از نیوتون سیبی بر زمین نیفتاده بود؟ آیا همه سیب‌ها به هوا می‌رفتند و ناگهان آن‌یک سیب بر سر نیوتون افتاد؟ آیا خود نیوتون هم تا قبل از آن ندیده بود که سیبی بر زمین بیفتد؟ طبیعتاً نه. قرن‌ها به همین شکل بوده است اما در یک‌لحظه ذهنی که پرسشگر است و زندانی نشده و آزادانه به هر گوشه‌ای نظر می‌اندازد و سؤال‌های مختلف مطرح می‌کند، بدون اینکه شرمنده بشود پرسید چرا؟ و این شد سرآغاز تغییرات بسیار!

چقدر باید برای رسیدن به خلاقیت تلاش کنیم؟

این سؤالی است که خیلی از افراد می‌پرسند. آن‌ها فکر می‌کنند که خلاقیت کاری است بیشتر از توان معمولی انسان. فکر میکنند برای اینکه آدم خلاقی باشند باید خیلی تلاش کنند. این افراد غافل‌اند از اینکه هر چه هست در خودش است و تنها کاری که باید بکند این است که کاری نکند و بگذارد خود خودش باشد.

از دیگر شرایط بروز خلاقیت این است که دوروبر ذهن خود را با افکار بیهوده شلوغ نکرد و برای هر کاری زمان خاصی اختصاص داد. این جمله ای بود از سوزان وویچیتسکی، مدیرعامل یوتیوب.

 

 وویچیتسکی معتقد است که اگر همیشه کارکنیم ایده جالبی به ذهنمان نخواهد رسید. حتماً نیاز است زمان‌هایی را به خودمان اختصاص دهیم. ایشان باورشان این است که زندگی شغلی و خانوادگی حتماً باید از هم جدا باشد. وویچیتسکی و همسرش که یکی از مدیران گوگل است با تمام مشغله ای که دارند، همیشه سعی می‌کنند که شام را با ۵ فرزندشان و در منزلشان بخورند.

چگونه خلاقیت را در خود و دیگران بارور کنیم؟

یکی از بازیگران و کارگردانان آمریکایی به نام آلدا می‌گوید:

“خلاقیت جایی است که هیچ‌کس دیگری تابه‌حال پای نگذاشته است. برای کشف خود و یافتن هر چیز فوق‌العاده‌ای به‌وسیله شهود، باید از شهر آسایش خود به بیابان‌های وحشی و ناشناخته مهاجرت کرد.”

برای اینکه خلاقیت را در خود ایجاد کنید حتی اگر زمانی که بچه بوده‌اید به شما اجازه این کار داده نشده است، الآن هم می‌توانید. فقط کافیست ببینید از هر وسیله‌ای که دارید به چه روش دیگری هم می‌توان استفاده کرد. باید بادید کنجکاو یک بچه ۵ ساله به همه مسائل نگاه کنید و هر آنچه کنجکاوی شمارا تحریک می‌کند بررسی کنید.

خلاقیت

روش‌هایی که به شما این فرصت را می‌دهد که خلاق باشید یا خلاقیت خود را افزایش دهید:

 • از اشتباه کردن نترسید؛ به آن‌ها نگاه کنید تا دوباره تکرارشان نکنید.
 • خودتان را رها کنید و از کمی آشفتگی نترسید. ولی بعداز اینکه کارتان را انجام دادید، دور و برتان را مرتب کنید.
 • سراغ کارهایی بروید که واقعاً از انجام دادن آن‌ها لذت می‌برید و در آن لحظه جز همان کار به هیچ‌چیز دیگر فکر نکنید.
 • از اینکه کارهای عجیب تر و متفاوت تری از کارهای همیشگی‌ انجام دهید، نترسید و آن کار را انجام دهید. به‌شرط اینکه برای خودتان و دیگران خطری نداشته باشد. این مهم است که برای خلاقیت و تجسم خود محدودیت نگذارید. یادتان باشد فقط غیرممکن، غیرممکن است و تجسم یک امر محال نیست.
 • اگر بتوانید اتاق بازی داشته باشید که چه‌بهتر وگرنه حداقل زمانی را داشته باشید که مانند زمان بچگی‌ بازی کنید. البته با وسایلی که بتوانید باهم ترکیبشان کنید و شکل دیگری بسازید و از این سری اسباب‌بازی‌ها.
 • حتماً زمانی از روز را به تمرینات خلاقیت و درواقع بازگشت به کودکی و تقویت کودک خلاق درونتان اختصاص دهید.
 • اگر جلوی تلویزیون هم می‌نشینید و به تماشای آن می‌پردازید، می‌توانید با خمیربازی شکل‌های مختلف درست کنید. حتی این کار را می‌توانید با اعضا خانواده انجام دهید که لذت بیشتری هم ببرید.
 • سعی کنید به کوچک‌ترین مسائل دوروبرتان هم توجه کنید و قدر آن‌ها را بدانید. و فراموش نکنید که ببینید موارد اطرافتان، غیر از این کارایی و استفاده ای که تا امروز داشته است، آیا طور دیگری هم قابل‌استفاده یا دیدن هست؟

در نهایت باید گفت که چیزی که یک فرد معمولی را از یک فرد موفق جدا می‌کند ایده‌ها و خلاقیت‌های اوست. انتخاب با خود فرد است که خلاق باشد یا معمولی.

بدون نظر
 1. Ayoubirasool می گوید

  سلام خانم رضوی.ممنون از شما بابت مطالب مفیدتان
  خانم رضوی میشه بگید چطوری میتونم ذهن خودم رو پرورش بدم؟به قولی چطوری میشه ذهن رو تقویت کرد؟چطوری باید یک کاری رو استارت زد؟شروع یک کار خیلی برام سخته و بعداز شروع هم با کوچکترین گیر کاری دلسرد میشم و حوصله ام سرمیره و کار رو متوقف میکنم.ممنون از شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.