خدمات مرکز مشاوره نوجوانان

131

سنین نوجوانی دوره ای بسیار حساس برای نوجوان و همچنین خانواده او است. این دوره رنج سنی ۱۳ تا ۱۹ سال را شامل می شود که نوجوان رشد فیزیکی، ذهنی، روحی، عاطفی و هیجانی را تجربه می کند. مرکز مشاوره نوجوانان ما خدمات حرفه ای در زمینه مشاوره نوجوانان و کمک به خانواده ها در این دوران حساس ارائه می دهد.

سالهای نوجوانی مملو از استرس و ترس می باشد. چرا که نوجوان از سنین کودکی عبور کرده است و دیگر یک کودک نیست؛ همچنین به اندازه کافی رشد نکرده است و یک بزرگسال بالغ نیز نیست. بنابراین سردرگمی در رفتار و گفتار او به وضوح دیده می شود. از این رو او نیاز فراوانی به والدین و مشاوران برای گذر از این دوران خواهد داشت.

مرکز مشاوره نوجوانان

چه کسانی می توانند از مشاوره نوجوانان استفاده کنند؟

باید گفت کودکان نیز مانند نوجوانان و بزرگسالان نیاز به مشاوره دارند. زیرا زندگی آنها هم دارای استرس ها و مشکلات خاص خود است.  مشاوره کودک می تواند مشکلات روانشناختی کودک را رفع کند. برخی از استرس های معمول کودکان شامل مسائل خانوادگی و مسائل مربوط به مدرسه می شود. استرس های مربوط به مدرسه را می توان به صورت تکالیف بیش از حد یا سخت، چگونگی برقرای ارتباط سالم با همکلاسی ها، اضطراب امتحانات و… مثال زد.

کودکان نیز می توانند مانند بزرگسالان از خدمات مرکز مشاوره نوجوانان بهره مند شوند. به این صورت که مشاور و مشاوره به نوجوانان و همچنین کودکان کمک می کند که ترس ها و عوامل بروز آنها را کشف کنند، مهارت های خود را در درخواست کمک و ابراز احساسات بهبود بخشند و همچنین مهارت های حل مسئله خود را تقویت کنند.

رویکرد ما در مشاوره کودک و نوجوان فیزیکی، اجتماعی، اقتصادی، ذهنی و کلامی است. ما نه تنها در پی شناسایی نقاط قوت و سپس تقویت آنها هستیم، بلکه برای ریشه یابی ترس های کودکان و نوجوانان و سپس تقویت مهارت مقابله با آنها نیز تلاش می کنیم.

به علاوه مرکز مشاوره نوجوانان و کودکان ما، اطرافیان کودک و یا نوجوان را هم در پروسه مشاوره درگیر می کند. این امر بر طبق ریشه مشکلات آنها و همچنین محیط زندگی و رشد کودک یا نوجوان انجام خواهد گرفت. منظور از اطرافیان، والدین، خانواده، پدربزرگ، مادربزرگ، خواهر، برادر و سایر نزدیکان است.

مرکز مشاوره نوجوانان

چه زمانی مراجعه به مرکز مشاوره نوجوانان الزامی است؟

کودکان و نوجوانان به دلایل مختلفی نیاز به مشاوره خواهند داشت. این دلایل می تواند شامل مشکلات رفتاری، نیاز به تغییر نگرش و… باشد. این در حالی است نوجوانان تمایل بسیار کمی به درخواست کمک از دیگران دارند. اما از آنجایی که آنها تجربه کمی در زندگی دارند، امکان اشتباهشان بسیار بالا است.

در نتیجه مشاوره نوجوانان در مواقعی صحیح است که او را از مسائل و واقعیت های زندگی آگاه کند. خدمات مرکز مشاوره نوجوانان ما دارای تجارب کاری عالی به خصوص در زمینه تغییرات روحی، روانی و عاطفی نوجوانان می باشد.

در نهایت می توان گفت خدمات مرکز مشاوره نوجوانان و کودکان موجب بهبود مشکلات و افزایش بهره وری آنها در جهت یک زندگی بهتر می شود. همچنین مشاوره نوجوان و کودک می تواند در راستای تغییرات دوران نوجوانی و کودکی، از آنها حمایت کند و با مرتفع کردن سختی های این سنین خطیر، سالهای آینده زندگی آنها را روشن و سالم پیش بینی کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.