حل اختلافات مهارتی است که قبل از شروع زندگی مشترک باید آموخت

573

شاید برخی از قبل میدانند که در زندگی مشترک اختلاف وجود خواهد داشت. اما آنهایی که نمیدانند، با مشکل بیشتری رو به رو خواهند شد. چراکه دانستن وجود اختلافات مرحله اول است. پس از آن باید به مهارتی به نام مهارت حل اختلافات اندیشید. کلمه اختلاف خود به اندازه کافی استرس به میان میاورد. اثراً با شنیدن این عبارت، فکر نمیکنند که بتوان اختلافی را حل کرد. اما اکثر اختلافات زناشویی اجتناب ناپذیر و همچنین با فراگیری مهارت حل اختلافات قابل رفع هستند.

حل اختلافات

مهارت حل اختلافات

اکثر زوج های جوان تصور می کنند که زندگی مشترک یعنی زندگی بدون اختلاف و آرام. درحالی که در زندگی پدر و مادر خود بسیاری از این اختلافات را دیده اند. البته شاید همین دیدن اختلافات باعث شده است که یک تصویر رویایی از زندگی مشترک بدون اختلاف بسازند. در نتیجه اصلاً به فکر موضوعی به نام حل اختلافات نمی افتند.

اما وجود اختلافات در زندگی مشترک یک اتفاق کاملاً طبیعی و عادی می باشد. باید پذیرفت که همیشه در زندگی اختلافات و تفاوت هایی وجود داشته و خواهند داشت. یک ضرب المثل قدیمی وجود دارد که می گوید: “دعوا نمک زندگی است”. شاید خود کلمه “دعوا” خیلی جالب نباشد؛ اما اینکه اختلافات وجود داشته باشند، کاملاً طبیعی است.

تنها چیزی که خانواده را خوشبخت یا بدبخت می سازد، روش حل اختلافات است.

 

بنابراین افراد باید مهارت لازم برای حل اختلاف ها و تعارضات را یاد بگیرند تا در مواقعی که به اختلاف برمیخورند، از راه اصولی و درست به حل آنها بپردازند.

حل اختلافات

اهمیت حل اختلافات

با توجه به اینکه این اختلافات اجتناب ناپذیر بوده و همیشگی هستند، اگر حل نشوند باعث نابودی رابطه میشوند. چراکه تکرار این موارد بدون حل اختلافات طبیعتاً باعث اذیت طرفین و خستگی آنها از رابطه ای پر از اختلاف خواهد شد.

کسی که میبیند در رابطه ای پر از اختلاف است و طرف مقابلش هیچگاه سعی در حل اختلافات نکرده است، حتماً به فکر اتمام این رابطه میفتد. حتی اگر مدت زیادی بتوان با این وضعیت زندگی کرد، فرد مانند یک بمب میماند که کافیست اولین اختلاف هم اتفاق بیفتد تا بترکد!

روش حل اختلافات

گوش دادن فعال به صحبت های هم، سعی در توجه کردن و درک احساسات و عواطف یکدیگر و در نهایت استفاده از راهکار هایی برای کاهش تنش به وجود آماده، برای حل اختلاف کمک کننده است.

مهارت های دیگر لازم برای ازدواج هم در حل اختلافات کمک میکنند. در واقع نبود هرکدام از مهارت های دیگر به نوعی باعث ایجاد اختلافات خواهد شد! در نتیجه اگر مهارت های دیگر در فرد وجود داشته باشد، در حد ممکن از ایجاد اختلافات جلوگیری خواهد شد.

یکی از مهارت های لازم برای ازدواج که برای حل اختلافات بسیار کمک میکند، مهارت ارتباط موثر است. وقتی فرد سعی در حل اختلاف میکند، در واقع بیشتر با طرف مقابل صحبت میکند. حال اگر او توانایی ارتباط موثر را داشته باشد، میتواند به نتیجه ای مطلوب برسد. چراکه حل اختلافات هم نوعی از ارتباط است که منجر به حل شدن ناراحتی های پیش آمده میشود. برای مطالعه تعریف ارتباط موثر میتوانید به مقاله ارتباط موثر و مهارت ارتباط موثر مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.