توجه کردن به همسر یک نشانه مهم از سالم بودن رابطه است

258

همه افراد به دنبال داشتن یک رابطه سالم و عمیق هستند. اما همه اشتباهاتی دارند که خودآگاه یا ناخودآگاه است و روابط آنها را به خطر می اندازد. برخی از این اشتباهات در ظاهر ساده هستند اما در زندگی روزمره ریشه دوانده و حتی میتواند باعث نابودی رابطه شود. در نتیجه تصمیم گرفتیم در سری مقالات نشانه های رابطه سالم، به چند مورد از مهمترین نشانه های یک رابطه سالم بپردازیم. با دانستن این نشانه ها میتوان فهمید که رابطه ای نیاز به تغییر دارد یا نه. در این مقاله موضوع توجه کردن به همسر را بررسی میکنیم.

توجه کردن به همسر

توجه کردن به همسر

همه انسان ها نیاز به کسی دارند که بتواند بدون قضاوت کردن، حرف های آنها را بشنود. کسی که در هنگام نیاز بتوان به راحتی و بدون ترس درد و دل هارا به او گفت. معمولاً در زمانی که افراد مجرد هستند، بهترین فردی با او صحبت می کنند دوستان صمیمی آنها هستند. بعضی ها هم با پدر یا مادر خود راحت تر از هر فرد دیگری هستند. یعنی با آن ها درد و دل می کنند و نگرانی ها و دغدغه های خود را می گویند.

منظور از توجه کردن به همسر چیست؟

وقتی فردی ازدواج می کند، معمولاً دوست دارد این راز ها و درد و دل های خود را به همسرش بیان کند و او را امین خود بداند. یعنی نیاز به همسری دارد که به حرف های او توجه کند. منظور ما از توجه کردن به همسر نیز از این لحاظ است.

همسر باید کسی باشد که فرد بی هیچ درنگی بتواند هر موضوعی را با او در میان بگذارد. بداند که او از همان اول نه قضاوت خواهد کرد و نه سرزنش. توجه کردن به همسر حق طبیعی هر فردی است؛ یعنی برآورده کردن این خواسته وظیفه همسر است. در واقع یکی از دلایل اصلی ازدواج هم همین موضوع است (البته کمی در مقیاس بزرگ تر).

توجه کردن به همسر

چرا برخی به همسر خود توجه نمیکنند؟

اما گاهی افراد نمی توانند این ارتباط را با همسر خود برقرار کنند. یعنی نمی توانند درد و دل کنند و دغدغه های خود را به همسرشان بگویند. این اتفاق دلایل متفاوتی دارد. یکی از مهمترین آن ها این است که همسر بعد از شنیدن این حرف ها، سریع شروع می کند به قضاوت کردن و سرزنش. در حالی که  اغلب انسان ها از قضاوت شدن، آن هم در چنین مواقعی بیزار هستند.

یا اینکه همسر سریع شروع میکند به ارائه راهکار و اینکه چه کار بکن و چه کار نکن. اما خیلی از مواقع، فرد اصلاً به دنبال راه کار برای حل مشکل نیست. بلکه فقط فردی را می خواهد که بتواند با خیال راحت حرف ها و دغدغه هایش را بیان کند. توجه کردن به همسر نیز همین معنی را میدهد.

به عنوان مثال، فردی در محل کار خود به مشکلی بر می خورد و وقتی به خانه می آید آن را با همسر خود درمیان می گذارد. اون این کار را میکند صرفاً به این خاطر که فقط موضوع را گفته باشد. به هر حال هرکسی دوست دارد اتفاقاتی که آن روز برایش افتاده را در خانه تعریف کند و انتظار دیگری ندارد. تنها با گفتن این موضوع میتواند کمی آرام شود.

بنابراین بسیاری از از افراد فکر میکنند توجه کردن به همسر یعنی نگرانی بیش از حد و عصبانیت. اما وقتی همسر شما بداند که به محض گفتن موضوع، قرار است عصبانیت، قضاوت، سرزنش و راهکارهای مختلف را بشنود، دیگر نیمتواند حرف هایش را به راحتی در خانه بزند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.