تله های زندگی چیست و چه نشانه هایی دارد؟

2,401

در پاسخ به این سؤال که تله های زندگی چیست ؟ باید گفت که تله های زندگی همان ۱۸ طرحواره هستند که افراد ممکن است در دوران کودکی خود به آنها گرفتار شوند. نشانه های این طرحواره ها و تله ها در بزرگسالی مشهودتر هستند و اغلب، زندگی بیمار را مختل می کنند. تست طرحواره یانگ می تواند به خوبی میزان گرفتار شدن فرد به این تله ها را مشخص کند.

برخی از مهم ترین سؤالات این تست را در زیر آورده ایم. در حالت کلی اگر پاسخ شما به این سؤالات تا حدود زیادی مثبت است باید روش های طرحواره درمانی را در پیش بگیرید و نسبت به درمان طرحواره های خود اقدام کنید. در این صورت زندگی نرمال و شادتری را تجربه خواهید کرد.

تله های زندگی چیست

مهم ترین سؤالات تست طرحواره یانگ

مهم ترین سؤالات تست طرحواره یانگ برای رسیدن به جواب سؤال تله های زندگی چیست ؟ را می توان به ترتیب زیر بر شمرد:

آیا اکثراً جذب افرادی می شوید که بی مهر و بی عاطفه هستند؟ آیا احساس می کنید که نزدیک ترین افراد زندگی تان به شما توجه کافی ندارند؟

آیا احساس می کنید انسان بی ارزشی هستید؟ آیا احساس می کنید به دلیل بی ارزشی تان اطرافیان شما را نمی پذیرند و دوستتان ندارند؟

آیا خواسته های دیگران را بر نیازهای خود ترجیح می دهید؟ آیا در راه فدارکاری برای دیگران چنان راه افراط می پیمایید که به خواسته های خود نرسید؟ آیا نیازهای واقعی تان را نمی شناسید؟

آیا نگران هستید که مبادا اتفاقات ناگواری برای شما پیش بیاید؟ آیا درد خفیف ممکن است شما را به وادی وحشت بیندازد که مبادا دچار بیماری علاج ناپذیری شده اید؟

آیا متوجه شده اید که علی رغم برخورداری از تحسین و تشویق اجتماعی باز هم احساس نارضایتی و بی کفایتی می کنید؟

تله های زندگی چیست

تله های زندگی چیست ؟

الگوهایی که در بالا اشاره شد را “تله های زندگی” می نامیم. در این وب سایت به طور کامل به سؤال تله های زندگی چیست ؟ پاسخ داده و ۱۸ تله موجود را شرح داده ایم. همچنین راههای شناسایی و پی بردن به علل شکل گیری آنها نیز به طور کامل آورده شده است. همانطور که در توضیح طرحواره ها اشاره شده است، علت گرفتار شدن به تله های زندگی را می توان در رفتار اطرافیان با فرد در دوران کودکی او جستجو کرد.

او در دوران کودکی خود به شیوه های مختلف آسیب دیده است: “طرد، انتقاد، حمایت افراطی، بدرفتاری، بی توجهی یا محرومیت.” در اثر این تجارب اولیه، تله های زندگی بخشی از وجود وی شده است. حال این تجارب در دوران بزرگسالی نمود پیدا می کنند. بنابراین پاسخ سؤال تله های زندگی چیست ؟ را در دوران بزرگسالی به صورت یک سری بیماری های روانی، خواهیم گرفت.

تله های زندگی چیست

تله های زندگی در بزرگسالی

این بزرگسال بعد از طی دوران کودکی و ترک خانه پدری، با ایجاد موقعیت ها و با انتخاب افرادی به بازآفرینی همان شرایط تلخ اولیه دوران کودکی می پردازد. به عبارتی، در حال حاضر دیگران او را کنترل می کنند، با او بدرفتاری می کنند یا به نیازهای او توجه نمی کنند. از این رو تله های زندگی دست از سر او برنمی دارند و تداوم می یابند. احتمال زیاد به دلیل همین تداوم تله های زندگی است که در دست یابی به اهداف زندگی با ناکامی و شکست روبه رو می شود.

بنابراین برای سؤال تله های زندگی چیست ؟ به طور خلاصه می توان گفت تله های زندگی چگونگی تفکر، احساس، رفتار و نحوه ارتباط با دیگران را تعیین می کنند. این تله ها به احساسات شدیدی مثل عصبانیت، غمگینی و اضطراب دامن می زنند. حتی زمانی که در زندگی اوضاع بر وفق مراد است (جایگاه اجتماعی خوب، ازدواج شادکام، روابط خوب با دیگران و موفقیت شغلی) باز هم ممکن است قادر به لذت بردن از زندگی نباشد.

این آسیب ها منجر به طرحواره های مختلفی خواهند شد که زندگی اجتماعی، شغلی و عاطفی فرد را مختل می کنند و رهایی از آنها تا حدودی دشوار خواهد بود. اما باید گفت با مشاوره، طرحواره درمانی و استمرار در درمان می توان به نتایج بسیار خوبی رسید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.