روش های برقراری ارتباط صحیح با خانواده همسر

1,738

بر خلاف باور عموم، متأهل شدن فقط به معنای ورود به زندگی یک نفر نیست؛ بلکه خانواده همسر نیز جزء جدایی ناپذیر از خانواده‌ای هستند که به آن وارد میشویم. در نتیجه برای داشتن یک زندگی بهتر، شاد کردن همسر و لذت بردن از زندگی مشترک باید در جهت برقراری ارتباط صحیح با خانواده همسر تلاش کرد.

مشخص کردن حد و مرز ها

ارزش های خانواده به کمک تمام اعضای خانواده باید مشخص شوند. هیچ کدام از اعضا حق ندارند به راحتی این ارزش ها را زیر پا گذارند. لزوماً در حضور خانواده همسر نیز این ارزش ها باید حفظ شوند. به طور مثال هیچ کدام از زن یا مرد نباید در حضور خانواده خود به همسر بی‌احترامی یا او را تحقیر کند.

برقراری ارتباط صحیح با خانواده همسر

همچنین بهتر است محدودیت هایی برای دخالت در زندگی زوجین یا زندگی خانواده همسر ایجاد کرد. این محدودیت ها به نفع هر دو طرف هستند. در نتیجه موجب برقراری ارتباط صحیح با خانواده همسر میشوند. به طور مثال زن نباید در امور خواهر همسرش دخالت کند، یا مادرشوهر نباید در امور عروس خانواده دخالت کند و مثال های مشابه که در صورت رعایت، میتواند ریشه بسیاری از اختلافات را از بین ببرد.

در هنگام وقوع بحث ها نیز زوجین نباید شکایت خود را نزد خانواده همسر ببرند. بهتر است این قانون در زندگی مشترک وجود داشته باشد که در صورت هر گونه دلخوری، مشکلات با گفتگو حل شوند. شکایت از همسر نزد خانواده او، احترام خود فرد را نزد همسر و همچنین نزد خانواده او از بین میبرد.

کسب شناخت کافی برای برقراری ارتباط صحیح با خانواده همسر

با ازدواج دو نفر، هر کدام از طرفین وارد خانواده‌ای میشود که تقریباً هیچ شناختی از آنها ندارد. همین موضوع ممکن است گاهاً موجب ایجاد سوءتفاهم شود و مشکلاتی به وجود آورد. در نتیجه باید از اخلاق و رفتار خانواده همسر شناخت کافی به دست آورد.

برقراری ارتباط صحیح با خانواده همسر

در صورتی که شناخت کافی باشد، خودبه خود مدیریت رفتار نیز ساده‌تر میشود و رفتار صحیح‌تری بین خانواده همسر و زوجین شکل میگیرد. به طور مثال زمانی که مادرزن نسبت به برخی مسائل حساس است، اما مرد شناختی از آنها ندارد، ممکن است ناخواسته موجب ایجاد دلخوری شود. بنابراین بهتر است تا زمانی که شناخت کافی صورت نگرفته است، بیشتر مراقب رفتار خود بود.

همچنین برای برقراری ارتباط صحیح با خانواده همسر هر کدام از زوجین بهتر است خود واقعی‌شان را مخفی نکنند. در واقع هیچ‌وقت نباید به خاطر خانواده همسر خود را تغییر داد. زیرا نقش بازی کردن فقط مدت کوتاهی دوام خواهد داشت. بنابراین باید به یکدیگر فرصت شناخت خود واقعی را داد و در جهت برقراری یک ارتباط خوب تلاش کرد.

برخورد خونسرد

زن و مرد نباید از یاد ببرند که خانواده همسر، در هر صورت خانواده او هستند و به هیچ وجه نباید شرایطی را به وجود آورند که همسر در مقابل خانواده خود قرار گیرد. پذیرش علایق همسر، کنار آمدن با خانواده او و حتی برقراری یک رابطه دوستانه با آنها، زندگی را لذت بخش‌تر خواهد کرد.

برقراری ارتباط صحیح با خانواده همسر

بنابراین در مواقعی که هر کدام از زوجین با خانواده همسر مشکل دارد و همین موضوع تنش بسیاری در زندگی مشترک به وجود می‌آورد، باید با خونسردی مسائل را برای او توضیح داد و مشکلات را به همراه یکدیگر حل کرد. پس از آن میتوان برای برقراری ارتباط صحیح با خانواده همسر اقدام درست‌تری انجام داد. مقابله به مثل در چنین شرایطی به نفع زندگی مشترک نیست.

به علاوه ممکن است شرایطی پیش آید که خانواده همسر  با زن یا مرد مشکل داشته باشند. به طور مثال مادرشوهر ممکن است با عروس خانواده رابطه خوبی نداشته باشد و مشکلاتی برای زن ایجاد کند. در این حالت زن میتواند به جای لجبازی و مقابله به مثل، با خونسردی رفتار مناسب‌تری داشته باشد و با گفتگو مشکل را برای او توضیح دهد. چنین رفتاری میتواند ارزش و احترام زن را افزایش دهد و موجب برقراری یک ارتباط بهتر بین عروس و مادرشوهر شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.