با ۱۰ مورد از مهارت های مهم زندگی آشنا شوید

1,100

برای داشتن یک زندگی موثر و شاد در جامعه همه ما نیاز به مهارت های خاصی داریم. این مهارت ها همان مهارت های مهم زندگی هستند که به ۱۰ مورد تقسیم میشوند. با آگاهی از این توانایی ها میتوان برای داشتن زندگی ایده آل گام برداشت.

این مهارت ها، مهارت هایی هستند که بعضی از آنها را از کودکی به وسیله تمرین در مدرسه، خانه و یا جامعه آموخته ایم. اما لازم است دلیل آن را بدانیم و اصول درست استفاده از آن را نیز یاد بگیریم.

هر مقدار که بتوانیم این مهارت ها را بیشتر در خود پیاده سازی کنیم، توانایی ما در حل مشکلات و سختی های زندگی راحت تر می شود و زندگی رو به پیشرفتی خواهیم داشت.

در این مقاله از وبسایت طرحواره، لیست مهارت های مهم زندگی را بیان می کنیم و در مقالات بعدی به بررسی و تشریح هر کدام از این مقالات به صورت جداگانه خواهیم پرداخت.

مهارت های مهم زندگی

لیست مهارت های مهم زندگی

۱- خودآگاهی

۲- تفکر خلاق

۳- تفکر نقادانه

۴- روابط بین فردی

۵- ارتباط موثر

۶- مقابله با استرس

۷- مدیریت هیجان

۸- حل مسئله

۹- همدلی

۱۰- تصمیم گیری

برای داشتن زندگی ایده آلی که همیشه در سر دارید، کافیست این مهارت ها را درخود پرورش دهید. با دارا بودن این مهارت ها مطمئناً هر انسانی از زندگی خود راضی خواهد شد. چراکه این مهارت ها بر اساس علم و اصول هستند. در مقابل این مهارت ها، برخی آموزش های نادرست نیز وجود دارند که توسط افراد سودجو تبلیغ شده و باعث هدر رفتن عمر و وقت مردم میشوند. اما با کمی تفکر میتوان دانست که هیچ راه میان بری برای داشتن زندگی شاد وجود ندارد مگر استفاده از مهارت های زندگی.

این توانایی ها مقاومت و سازگاری انسان را بالاتر می برند در نتیجه فرد میتواند مسئولیت های سنگین تر و مهم تری در زندگی را بپذیرد و در برابر سختی ها و اتفاقات ناشی از مشکلات جامعه در با آرامش برخورد کند.

مهارت های مهم زندگی

 

همانطور که در بالا هم به آن اشاره کردیم برخی از این مهارت ها را ممکن است در کودکی یاد گرفته باشیم (امید است تمام این ۱۰ مهارت را در مدارس یاد دهند و نه فقط برخی از آنها!). البته به صورتی در حال حاضر این مهارت ها در مدارس آموزش داده میشوند، نتیجه ای حاصل نخواهد شد؛ چراکه نمیتوان مهارت های زندگی را در قالب یک کتاب و ۲ واحد درسی و با حفظ کردن یاد گرفت! اما اگر به صورت اصولی و عملی این مهارت ها آموزش داده شوند و همچنین یکی از اولویت های آموزش و پرورش ما آموزش این مهارت ها باشد، میتوان به نتیجه ای قابل قبول امیدوار بود.

مشکل دیگر این است که در حال حاضر در کشور ما چنین موضوعات درسی مانند مهارت های مهم زندگی از طرف مدیران مدارس، خانواده ها و دانش آموزان جدی گرفته نمیشوند. در نتیجه در ابتدای امر و مهمتر از همه باید این افراد آموزش این دروس را جدی بگیرند تا نتیجه ای حاصل شود.

در واقع با توجه به این که تله ها و طرحواره ها در کودکی ریشه در وجود انسان میگیرند،آموزش اصولی این مهارت ها به نوعی میتواند کمکی در راستای جلوگیری از رشد این تله ها باشد. برای مطالعه در مورد مفهوم طرحواره و تله های شخصیتی به مقاله طرحواره چیست مراجعه کنید.

آیا دوست دارید با طرحواره های خود بهتر آشنا شوید شما میتوانید آزمون تست طرحواره را به صورت رایگان تکمیل نمایید تا ما بتوانیم در شناخت آنها کمک کنیم.

در مقالات بعدی هرکدام از مهارت های زندگی را تک به تک بررسی خواهیم کرد.

 

نظرات بسته شده است.