با مهارت ارتباط موثر بعنوان مهارت مهم زندگی آشنا شوید

938

پنجُمین مهارت مهم زندگی: مهارت ارتباط موثر

همه میدانیم که برای ایجاد حس خوب در خود و دیگران، نیاز به یادگیری اقداماتی است که روش اجرای درست آنها نیز مهم است.یکی از این اقدامات که بسیار مهم نیز میباشد، بحث برقراری ارتباط است. البته برقراری ارتباط به تنهایی کافی نیست و در واقع هدف برقراری ارتباط موثر است. برقرای ارتباط موثر یکی دیگر از ۱۰ مهارت مهم زندگی است که در این مقاله به آن میپردازیم.

 

مهارت ارتباط موثر

ارتباط موثر

در مقالاتی که در راستای بررسی مهارت ارتباط موثر خواهیم داشت، به طور کامل به بررسی انواع آن و نحوه بکارگیری آن روش ها میپردازیم.در این جا فقط به بیان کلیات آن می پردازیم و از اهمیت آن صحبت میکنیم.

انسان ها با یادگرفتن مهارت ارتباط موثر می آموزند که چگونه با دیگران ارتباط درست برقرار کنند و با چه روشی پیش بروند تا ارتباط آنها به نتیجه برسد.

با داشتن توانایی ارتباط موثر میتوان درک بهتری در حین برقراری ارتباط با دیگران داشت و همچنین به صحبت های آنها گوش داد تا ارتباطی عمیق تری برقرار کرد.

در ارتباط موثر شما باید به نیاز ها و خواسته های فرد مقابل به صورت کامل گوش کنید و سپس نیاز ها و خواسته های خود را مطرح کنید تا از این طریق بتوان ارتباط صحیحی ایجاد کرد.

به عنوان مثال وقتی شما بخواهید با فردی در یک جلسه کاری ارتباط برقرار کنید ابتدا باید بگذارید فرد مقابلتان خودش را معرفی کند و صحبت های لازم را بیان کند و سپس شما به معرفی خودتان بپردازید و صحبت های مربوط به آن موضوع را بیان کنید.

وقتی که شما به همین صورت رفتار کنید یک ارتباط عمیق و خوب و موثر را برقرار کرده اید و می توانید به خوبی این رابطه را ادامه بدهید.

ارتباط موثر

اهمیت ارتباط موثر

 

یکی از جاهایی که داشتن ارتباط موثر فوق العاده احساس میشود، در امر ازدواج است. ازدواج یکی از پیچیده ترین روابط انسانی است و این رابطه بدون ارتباط اثربخش شکوفا نخواهد شد. بسیاری از طلاق ها ریشه در همین ارتباط نادرست دارند. ابتدا افراد امیدوارند ازدواجی سالم داشته باشند اما پس از مدتی نداشتن ارتباط درست آنها را به مشکل انداخته و ممکن است کار به یک رابطه موازی بدون صمیمیت یا حتی طلاق بکشد.

جایی که ارتباط موثر و سالم نباشد، هیچ صمیمیتی شکل نمیگیرد. چه بین دو زوج باشد و چه بین دوستان، فامیل و روابط دیگر. برای اینکه ارتباط موثری ایجاد شود نیاز است که دو طرف از شکاف های بین فردی خود استفاده کنند تا رابطه یکدیگر را قوی تر و صمیمی تر کنند. در واقع دو طرف باید خود را برابر بدانند.

ارتباط موثر

برای مثال هنگامی که یک زوج خود را برابر بدانند، زن بدون هیچگونه احساس فرودستی و ضعف میتواند درمورد خود صحبت کرده و نظرات خود را بیان کند و بداند که هیچ واکنش غیرمنطقی از طرف مقابل خود دریافت نخواهد کرد.
از طرفی مرد هم باید زن را همتای خود بداند تا آماده شنیدن حرف های او باشد.در واقع، اگر زوج ها و اکثرا مردان تمایلی زیادی به شنیدن نظرات و تمایلات زوج خود داشتند، بسیاری از مشکلات موجود در حال حاضر حل شده بود. اما متاسفانه در اکثر موارد فاصله تقریباً زیادی با این نوع از رابطه در بین زوج ها وجود دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.