با تله های زندگی آشنا شوید

1,454

تله های زندگی مواردی بسیار قابل توجه هستند. همانطور که از نام آنها پیداست، تله های زندگی بسیار خطرناک هستند و در صورت بی توجهی باعث آسیب جدی خواهند شد. بهترین راه خلاصی از این تله تصمیم به رهایی از آنهاست. رهایی از تله ها نیز در ابتدا نیاز به آشنایی دارد. یعنی فرد باید با تله های زندگی خود آشنا شود. کسی که تصمیم بگیرد با تله های زندگی خود آشنا شود، جزو ۲۰ درصد حداقل آگاه جامعه است که برای ارتقاء کیفیت زندگی خود سرمایه گذاری کرده است.

آشنایی با تله های زندگی

پس با گذراندن مرحله اول یعنی شناخت تله های زندگی میتوان به مراحلی دست یافت که از این تله ها رهایی یافت. حال برای اینکه این تصمیم به سرانجام برسد و اصولی جلو برود، کافیست طبق دستورالعمل های موجود جلو رفت و اگر هم چنین چیزی در دست نیست، به دنبال آن بود. چراکه خواندن مطلب خالی کافی نیست و کاربردی بودن آن بسیار مهم است. بسیاری از افراد روزانه مطالب زیادی میخوانند اما نمیتوانند هیچ استفاده عملی از آن ها کنند. برای شروع عالی، باید با مفهوم طرحواره و طرحواره درمانی آشنا شوید.

تله های زندگی

 طرح واره درمانی چیست؟

طرح واره درمانی توسط جفری یانگ و همکارانش مطرح گردید. طرحواره درمانی برای رهای از تله های زندگی ایجاد شده است و یک درمان ترکیبی از رویکردهای رفتارگرایی، روانکاوی، گشتالت درمانی، بخشهایی از تحلیل رفتار متقابل ( TA ) و شناخت درمانی است. درواقع با این نگرش اشراف نسبتاً کاملی نسبت به انسان و مشکلاتی که با آنها روبروست وجود دارد و دیگر فقط به یک بعد از شخصیت یا به گوشه ای از مسائل فرد توجه نخواهد شد. دقیقاً به همین دلیل است که امروزه با این دید وسیع به انسان، در کنار مبتلایان به تله های زندگی برای مبتلایان به اختلالات شخصیت نیز که در گذشته از درمان آنان عاجز بودند نیز امید به درمان وجود دارد.

تا کنون تعداد ۱۸ طرح واره شناخته و معرفی شده است. طرح واره ها بنا به نظریه قطبیت الیوت شامل دو بخش هستند:

  • سازگار 
  • ناسازگار
به ازای هر طرحواره ناسازگار یک طرح واره سازگار هم وجود دارد.

طبق نظریه روانی – اجتماعی اریکسون حل موفقیت آمیز هر مرحله به یک طرحواره سازگار منجر می شود و شکست در آن مرحله باعث ایجاد یک طرح واره ناسازگار می گردد. ما در این مقاله به طرح واره های ناسازگار می پردازیم؛ زیرا اینها هستند که زندگی را سخت میکنند و برای فرد چاره ای نمیگذارند و در واقع تله های زندگی او هستند. 

تله های زندگی

خصوصیات طرح واره های ناسازگار

طرح واره ها یا تله های زندگی ناسازگار، الگوهای هیجانی و شناختی خودآسیب رسانی هستند که در ابتدای رشد و تحول در ذهن شکل گرفته اند و بطور کلی خصوصیات زیر را دارند:

  • الگوها یا درون مایه های عمیق و فراگیری هستند
  • از خاطرات، هیجانها، شناخت واره ها و احساسات بدنی تشکیل شده اند
  • در دوران کودکی یا نوجوانی شکل گرفته اند
  • در سیر زندگی تداوم دارند
  • درباره خود و رابطه با دیگران هستند
  • بشدت ناکارآمد هستند

در مقاله بعدی ریشه های تحولی، حوزه های طرح واره ها و تک تک آنها مطرح خواهد شد تا قدم به قدم یک آشنایی کامل با این تله های زندگی ایجاد شود. 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.