اولین مهارت مهم زندگی

در مقاله قبل مهارت های مهم زندگی را نام بردیم. در ادامه آن گفتیم که چقدر این مهارت ها مهم هستند و داشتن آنها، لازمه ی یک زندگی زیباست. همچنین توضیح دادیم با اینکه انسان بعضی از این مهارت ها را میشناسد و میداند، اما برخی دیگر را نمیداند و فقط فکر میکند که میداند. حال درادامه میخواهیم هر یک از ۱۰ مهارت مهم زندگی را در یک مقاله جداگانه توضیح دهیم. در این مقاله نیز به توضیح اولین مهارت مهم زندگی یعنی خودآگاهی میپردازیم.

 

اولین مهارت مهم زندگی : خودآگاهی

اولین مهارت مهم زندگی

 

حتماً کلمه “ناخودآگاه” را زیاد شنیده اید یا از آن بارها استفاده کرده اید. اما ناخودآگاه چیست؟ ناخود آگاه یعنی انجام کار هایی که به صورت عادت و از روی تکرار انجام می دهیم. بعضی از کار های ناخودآگاه را ما با تمرین و تکرار آگاهانه به ناخودآگاه خود فرستاده ایم اما برخی از آن ها ذاتاً در ما وجود دارند.

به عنوان مثال افرادی را فرض کنید که هشدار ساعت را بر روی ۵ صبح میگذارند اما همیشه قبل از زنگ خوردن بیدار میشوند. دلیل این است که آنها به صورت ناخودآگاه این کار را انجام می دهند. در واقع این کار با تمرین و تکرار در آنها به وجود آمده است و حال به یک کار کاملاً غیر ارادی و ناخودآگاه تبدیل شده است. از طرفی، نفس کشیدن یک کار ناخودآگاه است که بصورت کاملاً ذاتی و از بدو تولد در ما وجود داشته است.

اولین مهارت مهم زندگی

 

تعریف مهارت خودآگاهی

حال باید به تعریف مهارت خودآگاهی بپردازیم. خودآگاهی جزو مهارت هایی است که میتواند در زندگی فوق العاده کمک کننده و مفید باشد. خودآگاهی به این معناست که انسان باید کاملاً آگاه باشد که چه رفتاری انجام می دهد و احساسات و افکار لحظه ای او چیست.

خودآگاهی یعنی شناخت نقاط قوت و ضعف خود. این بدان معناست که انسان باید بداند کدام یک از ویژگی ها، رفتارها و اخلاقیاتش جزو نقاط ضعف و کدام یک جزو نقاط قوت او حساب میشوند. پس از شناخت نقاط ضعف و قوت، انسان میتواند برای حفظ و تقویت نقاط قوت و همچنین برای بهبود نقاط ضعف برنامه ریزی کند.

در نهایت، کسی که بتواند تصویری درست و واقع بینانه از خود پیدا کرده و نیازها و خواسته های خود را بداند، می تواند ارتباط سالم تری با افراد برقرار کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *