اهمیت و قدرت همدردی در شرایط بحرانی چقدر است؟

1,981

روزهای اول سال ۹۸ را به گونه ای میگذرانیم که حتی نیمه اول فروردین ماه تمام نشده، حادثه ای عظیم تمام حال و هوای نوروز را تغییر داد. در همان روزهای اول سیل عظیمی در شهرهای شمالی کشور شروع شد و رفته رفته در جنوب کشور نیز شاهد آن بودیم. البته نمیخواهیم درمورد سیل صحبت کنیم؛ چراکه به قدر کافی در این مورد مطالب بی فایده و گاهی هم مفید تولید شده است. ما در این پست از وبسایت طرحواره قصد داریم قدرت همدردی در چنین مواقعی که بلایای طبیعی به سراغمان میاید را بررسی نماییم.

قدرت همدردی

همدردی چیست؟

بهتر است ابتدا مفهوم همدردی را بدانیم. همدردی یا همدلی یکی از مهارت های مهم زندگی به شمار میاید و از این رو اهمیت بسیار زیادی دارد. هر انسانی در زندگی خود نیاز به یادگیری مهارت همدلی دارد تا در مواقع لزوم بتواند این کار را انجام دهد. حال اینکه در سیستم آموزشی کشور ما حتی اشاره ای به این موضوع نمیشود.

البته شاید همه میپنداریم که همدلی و همدردی را بلد هستیم و میدانیم چیست؛ اما اینطور نیست و این مورد که یکی از زیرمجموعه های هوش اجتماعی است، نیاز به آموزش دارد. همدلی یعنی درک طرف مقابل در هر شرایطی که باشد؛ چه شرایط خوب و چه شرایط بد. اگر این کار درست انجام شود، هردو طرف همدیگر را دوست دارند و بینشان یک رابطه عاطفی خوب برقرار میشود.

بنابر این تعریف، حتی در شرایط خوب و شادی نیز باید بلد بود که چطور با طرف مقابل همدل و همراه بود و شرایط او را حس کرد. البته که همدلی در شرایط بد سخت تر است و قدرت همدردی در این مواقع قوی تر. افراد نیز بیشتر کسانی که در مواقع غم و ناخوشی درکنارشان بوده اند را به یاد میسپارند.

قدرت همدردی در مواقع شادی

در مواقعی شادی که افراد درحال برگذاری جشن و مراسمی خاص هستند یا به موفقیتی رسیده اند، افرادی که از شادی آنها خوشحال میشوند، در جمع نزدیکان آنها قرار میگیرند و شریک شادی آنها میشوند. البته همدلی در مواقع شادی فقط لبخند زدن و خندیدن نیست.

فرد باید بتواند خود را جای طرف مقابل بگذارد و واقعا از ته دل برای او شادی کند. اگر واقعاً چنین باشد، طرف مقابل نیز این حس واقعی را دریافت کرده و میداند که طرف مقابل عمیقاً برای او خوشحال است.

قدرت همدردی

قدرت همدردی در مواقع غم

در مواقع غم قدرت همدردی اهمیت دوچندان دارد. مثال بارز آن سیل اخیر است که همگی شاهد آن بودیم. در اینجا همدردی هم به صورت فرد به فرد دیده میشد و هم به صورت جمعی. افراد زیادی خانه ها و امکاناتشان را در اختیار سیل زدگان گذاشتند تا روزی که بتوانند دوباره به خانه خود بازگردند. یا محموله های کمکی در حجم و اندازه های بزرگ از شهرهای دیگر به شهرهای سیل زده ارسال شدند که نمونه ای از قدرت همدردی جمعی هستند. تقریباً میتوان گفت که کمک های مردمی توانست آثار خرابی و آوارگان روزهای اولین سیل را از زمین بردارد. روزهایی که هنوز نیروهای مسئول دولتی درحال آماده شدن بودند و نتوانسته بودند کار خاصی انجام دهند، مردم عادی با کمک به یکدیگر اقدامات اولیه را در برابر سیل انجام دادند تا مراحل بعدی از راه رسد.

در شیراز مردم عادی در خیابان پلاکاردهایی به دست گرفته بودند که روی آنها نوشته شده بود “محل اسکان رایگان برای مسافرین و سیل و زدگان موجود است”. حتی برخی رستوران ها و اماکن دیگر نیز دست به پخش غذا و مواد مصرفی دیگر به صورت رایگان زده بودند.

چنین همدلی هایی است که میتواند مردم را از موقعیت های بحرانی نجات داده و به سرعت تمامی افرادی که نیاز به کمک دارند را پوشش دهد. با مشاهده این نمونه ها میتوان قدرت همدردی را دریافت و از آن برای دفعات بعد نکاتی را آموخت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.