اهمیت تقویت مهارت همدلی چیست؟

1,205

نُهمین مهارت مهم زندگی : مهارت همدلی

همدلی نیز یکی دیگر از ۱۰ مهارت مهم زندگی است که در این مقاله به توضیح آن میپردازیم. مهارت همدلی در دسته بندی مهارت های هوش اجتماعی قرار میگیرد و هر فردی که بخواهد در جامعه جایگاه محبوبی داشته باشد، باید این مهارت را کسب کند. شاید در نگاه اول فکر کنیم که همه ما معنا و مفهوم همدلی و همدردی را میدانیم و همدلی کردن را بلد هستیم. اما این چنین نیست و همانطور که میبینید همدلی یک مهارت مهم در زندگی است که نیاز به آموزش دارد.

در واقع، همدلی و همدردی به طور کامل دو واژه هم معنی نیستند و نمیتوان آنها را به جای هم استفاده کرد. البته روانشناسان نیز در این موضوع اتفاق نظر ندارند اما به هر حال روشن است که این دو عبارت معنای تقریباً متفاوتی دارند و هرکدام یک کار جدا با هدفی جدا هستند.

مهارت همدلی

تعریف مهارت همدلی

همدلی یعنی درک طرف مقابل در هر شرایطی که باشد. چه آن شرایط بد و چه خوب باشد، باید بتوان طرف مقابل را درک کرد و در کنار او بود. فردی که همدل است، دیگران را دوست دارد و دیگران نیز او را دوست دارند و به همدیگر توجه می کنند و در نتیجه یک رابطه عاطفی و خوبی را باهم برقرار می کنند.

برای اینکه فردی بتواند همدلی کرده و رابطه همدلی ایجاد کند، باید بتواند خود را جای طرف مقابل بگذارد و شرایط او را حس کند. یعنی اگر برای فردی اتفاقی افتاده که باعث ناراحتی او شده است، باید بتوان آن شرایط بد را حس کرده و ناراحتی طرف مقابل را درک کرد و عکس العمل خود را نشان داد تا از فرد مقابل حمایت شود.

همچنین اگر او در شرایط بسیار خوبی قرار دارد و از موقعیتی که در آن قرار گرفته بسیار خوشحال است، طرف مقابل نیز خوشحال شده و با او همراهی کند.

مهارت همدلی

وقتی کسی همدلی می کند، بدین معناست که گویی او نیز شرایط طرف مقابل را تجربه کرده و خود را در آن موقعیت قرار داده است.

برای اینکه فردی بتواند مهارت همدلی را در خود داشته باشد، ابتدا باید بتواند خود و احساسات خود را بشناسد و سپس احساسات و عواطف دیگران را بشناسد. پس از آن، باید بتواند دیگران را با همان وضعیت و شرایطی که هستند بپذیرد و به آنها احترام بگذارد.

در واقع، فرد باید دنیای طرف مقابل خود را درک کرده و وارد آن دنیا شود؛ طوری که انگار در دنیای شخصی خود قرار دارد. یعنی احساسی که طرف مقابل دارد را در خود ایجاد کند؛ البته این بدان معنا نیست که اگر طرف مقابل مثلاً خشمگین است، ماهم خشمگین شویم؛ بلکه به این معناست که کمی احساس خشم را در خود ایجاد کنیم تا بتوانیم راه چاره ای برای خشم طرف مقابل پیدا کنیم و به نوعی خشم او را درمان کنیم.

مهارت همدلی

 هدف از تقویت مهارت همدلی چیست؟

با داشتن مهارت همدلی میتوان عقاید و اعتقادات دیگران را پذیرفت و رفتار خود را متناسب با شخصیت هر فرد انتخاب کرد. 

در نهایت میتوان گفت که اگر در روابط خود همدلی نکنیم، باعث میشویم حس بی اعتمادی به طرف مقابل منتقل شود و در رابطه تعارض ایجاد میشود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.