انواع مهارت های ارتباطی و روش های استفاده از آنها

1,724

داشتن درک عمیقی از پروسه ارتباطات و مهارت های ارتباطی برای موفقیت در تمام عرصه های زندگی بسیار مهم و حیاتی است. چرا که مهارت های ارتباطی نیز از جمله مهارت های مهم زندگی به شمار می روند. این مهارت های ارتباطی شامل دسته بندی ها و زیرشاخه های مختلفی هستند. در این مقاله قصد داریم هر کدام از انواع مهارت های ارتباطی و زیرشاخه های آنها و همچنین روش های استفاده از این مهارت ها را تشریح کنیم.

در طی فرآیند ارتباط، فرد ممکن است از روش های مختلف و یا حالات گوناگون برای انتقال پیام خود استفاده کند. البته روش های مختلف انتقال پیام و در نتیجه برقراری یک ارتباط سالم مهارت های خاص خود را می طلبد. به این مهارت ها، مهارت های ارتباطی گفته می شود.

انواع مهارت های ارتباطی

انواع مهارت های ارتباطی

افزایش کیفیت زندگی انسان همواره نیاز به برقراری انواع روابط انسانی مختلف داشته است. اما برقراری روابط انسانی مفید و مؤثر، مهارت های خاص خود را می طلبد. این مهارت های ارتباطی را می توان به سه دسته کلی تقسیم بندی کرد:

  • ۱. مهارت های کلامی
  • ۲. مهارت های غیرکلامی
  • ۳. مهارت های بصری

۱. مهارت های ارتباط کلامی در برقراری روابط

این مورد از انواع مهارت های ارتباطی شامل استفاده از زبان گفتاری و کلمات برای انتقال پیام مورد نظر است. بنابراین در حالت کلی ارتباط کلامی را می توان به صورت کلماتی که به وسیله زبان گفته می شوند معنا کرد. در واقع انسان با استفاده از کلمات و همچنین داشتن مهارت کافی در استفاده از کلمات درست و مناسب می تواند یک ارتباط خوب، مناسب و مؤثر برقرار نماید.

انواع مهارت های ارتباطی

اما با نگاهی جزئی تر می توان ارتباط کلامی را به دو نوع نوشتاری و گفتاری تقسیم بندی کرد:

شکل نوشتاری مهارت های کلامی

این نوع از مهارت های کلامی شامل هر گونه تبادل اطلاعات به صورت نوشتاری می باشد. ایمیل، نامه، کتاب، گزارشات، پست های شبکه های اجتماعی، اسناد و مدارک، هندبوک ها، پوسترها، آگهی ها و… مثال هایی از شکل نوشتاری مهارت های کلامی هستند.

در شکل نوشتاری مهارت های کلامی با استفاده از نوشتن کلمات می توان با دیگران ارتباط برقرار کرد. حال اگر مهارت کافی در انتخاب کلمات مناسب و همچنین نوع نوشتن و چینش این کلمات موجود باشد، ارتباطی خوب و قابل اعتماد ایجاد خواهد شد.

انواع مهارت های ارتباطی

شکل گفتاری مهارت های کلامی

این نوع از مهارت های کلامی برای انتقال پیام از کلمات گفتاری به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم استفاده می کند. به بیانی دیگر در این زیرشاخه از انواع مهارت های ارتباطی، اطلاعات صرفاً به صورت صدا و از طریق صحبت کردن انتقال می یابند.

ارتباط کلامی از طریق گفتار به صورت رودرو، تلفنی، پیام های صوتی، پیام رسان های موبایلی و… می تواند صورت بگیرد. ارتباط گفتاری از معمول ترین و مؤثرترین شیوه های برقراری ارتباط است که حدود ۷ درصد از تمام روابط بین فردی را شامل می شود.

در واقع روابط بین فردی معمولاً از طریق گفتار و صدا برقرار می شود. بنابراین صحبت های روزانه ما و کلماتی که در گفتار خود به کار می گیریم اغلب روابط ما را شکل می دهند. لذا کسب مهارت کافی در چگونگی برقراری ارتباط کلامی اهمیت بالایی دارد.

انواع مهارت های ارتباطی

۲. ارتباط غیر کلامی در انواع مهارت های ارتباطی

در این نوع از مهارت های ارتباطی غیرکلامی، برقراری ارتباط بدون استفاده از کلمات انجام می شود. در واقع در اینجا پیام های افراد خالی از کلمات می باشند اما در اصل به برقراری ارتباط کلامی کمک بسیاری می کنند. این کمک به وسیله زبان بدن، حرکات، نمادها و حالات چهره انجام می شود.

از طریق این زیرشاخه از انواع مهارت های ارتباطی می توان با اخلاقیات و افکار فردی دیگر ارتباط برقرار کرد و احساس و پیام خود را بدون استفاده از کلمات منتقل نمود. لذا داشتن مهارت ارتباط مؤثر و در نتیجه برقراری یک ارتباط مفید، نیازمند کسب مهارت کافی در برقراری ارتباط غیرکلامی است. در واقع اگر بتوان ارتباطات غیر کلامی را کنترل کرد می توان یک رابطه را به خوبی کنترل و رهبری کرد.

ارتباطات غیرکلامی نیز انواع مختلف دارند:

ارتباط غیرکلامی فیزیکی

ارتباط غیرکلامی فیزیکی به صورت چشمی قابل مشاهده است. به عنوان مثال حرکات دست، زبان بدن، حالات صورت، تن صدا، حالت و ژست بدن، خیره شدن و… از جمله ارتباطات غیرکلامی فیزیکی می باشند. در واقع می توان بدون استفاده از گفتار و فقط با زبان بدن خود ارتباط برقرار کرد. تحقیقات نشان داده است که ارتباطات غیرکلامی فیزیکی حدود ۵۵ درصد از ارتباطات روزانه ما را تشکیل می دهند.

با توجه به تأثیر بالای ارتباط غیرکلامی فیزیکی به عنوان یکی از مهم ترین زیرشاخه های انواع مهارت های ارتباطی در ارتباطات روزمره، کسب مهارت کافی در چگونگی استفاده از این روش ها بر همگان واضح و روشن می باشد. در واقع زبان بدن تکمیل کننده زبان گفتار است و بدون استفاده از ارتباط غیرکلامی فیزیکی بدون شک یک ارتباط خشک و بی روح را شاهد خواهیم بود.

انواع مهارت های ارتباطی

این حرکات غیرکلامی فیزیکی سیگنال های نامحسوسی هستند که بخشی از سیستم بیولوژیک بدن انسان به شمار می روند. به عنوان مثال زمانی که کسی کف دستش را به پیشانی خود می زند نشان دهنده ناراحتی و یا عصبانیت او است. به طور مشابه، سیگنال های دیگری از این دست وجود دارد که واکنش و احساس انسان را بدون هیچ کلامی به دیگران منتقل می کند.

ارتباط از طریق هنر

هنر از جمله مهارت های مهم انواع مهارت های ارتباطی به شمار می رود. یک هنرمند می تواند از طریق هنر خود پیام های بسیاری را انتقال دهد. به طور مثال یک نقاشی قابلیت انتقال قوی ترین پیام ها را دارد. در تاریخ جهان بارها از هنر برای برقراری ارتباطات مؤثر غیرکلامی استفاده شده است.

ارتباط از طریق ظاهر

می دانیم که اولین برخورد در ذهن و یاد انسان ماندگار است و جایگاه انسان را در ذهن طرف مقابل شکل می دهد. در واقع مردم از روی اولین برخورد تصمیم می گیرند که چگونه با طرف مقابل رفتار کنند. خواه یا ناخواه نوع پوشش انسان نیز در این تصمیم اهمیت بالایی دارد. در نتیجه داشتن پوششی مناسب را می توان یکی از انواع مهارت های ارتباطی به شمار آورد.

انواع مهارت های ارتباطی

۳. مهارت های ارتباط بصری یکی دیگر از انواع مهارت های ارتباطی

این نوع از ارتباط از طریق دیدن انجام می شود. مانند برقراری ارتباط با دیدن پلاکاردها، نقشه ها، تصاویر، ویدئوها و… . در واقع زمانی که فرد تصویری را می بیند یک سری اطلاعات از آن برداشت می کند. این اطلاعاتی که از طریق بصری به دست می آیند، بنابه میزان درک هر انسانی متفاوت خواهند بود. بنابراین برای برقراری ارتباطی بهتر و مؤثرتر داشتن مهارت کافی در تحلیل بصری اهمیت دارد. همچنین باید گفت طراح، عکاس و… نیز برای انتقال مفهوم مورد نظر خود باید مهارت کافی در طراحی، عکاسی و… داشته باشند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.