چگونه یک مشاور ازدواج خوب در تهران پیدا کنیم؟

178

یک مشاور ازدواج، مسئولیت حل اختلافات بین زوجین را به عهده دارد. او برای انجام این کار با هر دو یا یکی از طرفین صحبت می کند تا دلیل اختلافات بین زوجین را ریشه یابی کند. سردی رابطه زناشویی می تواند دلایل مختلف داشته باشد که با کمک یک مشاور ازدواج خوب تا حدود زیادی حل خواهد شد. اما اگر بخواهیم یک مشاور ازدواج خوب در تهران پیدا کنیم، باید بدانیم که با توجه به تعداد بسیار زیاد مشاوران، کار ساده ای در پیش نخواهیم داشت.

متأهل شدن موضوعی بسیار پیچیده است. بنابراین برای داشتن یک ازدواج موفق در ابتدا باید با استفاده از مشاوره پیش از ازدواج، سعی بر انتخابی درست داشت. اما اگر بعد از ازدواج مشکلاتی پیش آید، می توان با سؤالات مشاوره ازدواج که در مشاوره ازدواج مطرح می شوند، تا حدود زیادی زندگی مشترک را احیا کرد.

مشاور ازدواج خوب در تهران

برای داشتن یک انتخاب صحیح از بین تعداد کثیر مشاوران موجود، سه گام مهم زیر را توصیه می کنیم: گام اول توجه به محل مطب مشاور، گام دوم ارزیابی مجوزها و مدارک تحصیلی مشاور و گام سوم بررسی صلاحیت مشاور است.

تأثیر محل مطب در انتخاب یک مشاور ازدواج خوب در تهران

جستجو برای یک مشاور مناسب می تواند با استفاده از دفترچه تلفن های محلی که محل و آدرس اماکن مهم را دارند، انجام شود. همچنین می توان از اینترنت نیز جستجو را انجام داد. البته با جستجو در اینترنت سریع تر به جواب خواهیم رسید. پرس و جو از اطرافیان نیز می تواند روش خوبی باشد و سایر روش ها که می توان از آنها برای انتخاب یک مشاور در نزدیکی محل زندگی خود کمک گرفت.

از آنجایی که تهران شهری وسیع و شلوغ است، مراجعه به یک مرکز مشاوره در مناطق دوردست مشکل خواهد بود. بنابراین استفاده از روش های گفته شده می تواند در انتخاب یک مشاور ازدواج خوب در تهران بسیار کمک کننده باشد.

توجه به ساعات کاری مشاور انتخاب شده. برخی از مشاوران ساعات بعد از ظهر را برای برگزاری جلسات مشاوره انتخاب می کنند. برخی نیز ساعات قبل از ظهر را ترجیح می دهند. در نتیجه قبل از مراجعه به مرکز مشاوره، ساعات مناسب برای خود و همسر را در نظر داشته باشید.

مشاور ازدواج خوب در تهران

ارزیابی مجوزها و مدارک تحصیلی

چک کردن مدارک تحصیلی مشاور نکته ای بسیار مهم است. زیرا کلاهبرداری ها و دروغ گویی ها در مورد مدرک تحصیلی می تواند باعث خسارت های بسیاری شود. این مشکل مخصوصاً در تهران بیشتر به چشم می خورد. بنابراین برای انتخاب یک مشاور ازدواج خوب در تهران حتماً باید از مدرک تحصیلی مشاور اطمینان حاصل کرد.

یک مشاور ازدواج باید دارای یکی از سه مدرک زیر باشد: مدرک کارشناسی ارشد (که معمولاً دوره تحصیلی دو ساله دارد)، مدرک دکترا (بین ۴ تا ۵ سال تحصیل نیاز دارد) و یا مدرک یک دوره آموزشی بالینی (۳ تا ۵ سال آموزش نیاز دارد).

چک کردن مجوز مشاور. علاوه بر بررسی پیشینه تحصیلی مشاور، باید از مجوز دولتی او نیز اطمینان حاصل شود. برای این کار می توان از وب سایت شخصی مشاور تحقیق کرد، یا به طور مستقیم از خود او درخواست کرد و یا در صورت لزوم از مراکز دولتی تحقیقات لازم را انجام داد.

تحقیق در مورد مشاور از سازمان های مربوطه. البته یک مشاور مجبور به پیوستن به چنین سازمان هایی نیست، اما در صورت عضویت یک پوئن مثبت برای او به شمار می آید. بنابراین یک مشاور ازدواج خوب در تهران باید دارای مدرک تحصیلی معتبر، مجوز رسمی دولتی و به صورت اختیاری عضو سازمانهای مربوطه باشد.

مشاور ازدواج خوب در تهران

بررسی صلاحیت مشاور

سؤال کردن از مشاور درباره استراتژی های درمانی که در پیش خواهد گرفت، در انتخاب یک مشاور ازدواج تأثیر دارد. آگاهی یافتن در مورد روش های درمانی مشاور و چگونگی پیشبرد جلسات اهمیت دارد. همچنین باید از مشاور در مورد استفاده از روشهای خاص درمانی که ممکن است اجرا شود، سؤال کرد.

سؤال پرسیدن از مشاور در مورد طلاق میزان توانایی های او در مشاوره ازدواج را مشخص می کند. زیرا برخی از مشاوران ازدواج، زوجین را تشویق به طلاق می کنند. چنین مشاورانی زمانی که ادامه کار دشوار می شود، با اعمال نظر شخصی خود و سایر دلایل، زوجین را به جدایی تشویق می کنند.

بررسی میزان پیشرفت مشاوره می تواند در تعیین میزان صلاحیت مشاور مهم باشد. یک مشاور ازدواج خوب در تهران باید بتواند با برنامه ای مشخص اهداف درمانی خود را پیش ببرد. البته باید در نظر داشت که مشاوره نمی تواند مشکلات زوجین را یک شبه حل کند.

بنابراین باید اهدافی را به همراه مشاور مشخص کرد و یک به یک آنها را دنبال کرد. سپس در هر مرحله میزان پیشرفت خود را بررسی نمود. در صورتی که پیشرفتی حاصل نشود باید به مشاور دیگری مراجعه کرد.

با توجه به مطالب ذکر شده می توان گفت نگار رضوی، یکی از چندین مشاور ازدواج خوب در تهران است. ایشان با داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد روانشناسی و همچنین مجوزهای لازم در این زمینه، توانایی درک مشکلات زوجین و مشاوره کاربردی در راستای احیای یک زندگی مشترک آسیب دیده را دارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.