چگونه یک روانشناس بالینی خوب در تهران انتخاب کنیم؟

475

همه ما ممکن است در برهه ای از زمان، دچار مشکلاتی شده و نیاز به کمک داشته باشیم. امروزه بسیاری از انسان ها دچار مشکلاتی هستند که کنترل آنها فراتر از توانشان است. مشکلاتی مانند مشکلات ازدواج، مرگ عزیزان، افسردگی، و مشکلاتی مشابه که گریبان گیر می شود. رفع این مسائل چاره ای جز مراجعه به روانشناس بالینی ندارند. اما اگر بخواهیم به یک روانشناس بالینی خوب در تهران مراجعه کنیم، به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

مراجعه به روانشناس بالینی چه زمانی نیاز است؟

برخی از مشکلات روحی که در اثر تغییراتی در روند زندگی انسان به وجود می آیند، نیازی به روانشناسی نخواهند داشت. اما مرز میان این ها باریک است و تشخیص نیز کار ساده ای نخواهد بود. یک روانشناس بالینی خوب در تهران و یا دیگر شهرها، باید در رابطه با بررسی چنین موضوعی دقت بیشتری صرف کنند.

روانشناس بالینی خوب در تهران

با این حال، زمانی که احساس غم و اندوه طولانی مدت، باعث آزار فرد شود احتمالاً دچار مشکلات روانی شده است و نیاز به درمان دارد. در صورتی که حتی با وجود کمک های اطرافیان و والدین نیز آن احساسات آزاردهنده از بین نمی روند.

همچنین اگر انجام وظایف و امور روزانه دشوار شوند و فرد هیچ گونه تمایل و انگیزه ای برای انجام آنها نداشته باشد، احتمال مبتلا بودن به مشکلات روحی بالا است. به طور مثال اگر فرد در طولانی مدت برای انجام کارهایی مانند انجام کارهای منزل، کارهای بیرون از خانه و… انگیزه ای نداشته باشد، علائم خوبی به نظر نمی رسند.

در مواقعی، بیمار دچار نگرانی های شدید از وقوع اتفاقات ناگوار است. در واقع دائماً انتظار بدترین اتفاقات ممکن را دارد و هیچ آرامشی در زندگی تجربه نمی کند. این بیماران رفتارهایی مانند سوء مصرف مواد،‌ رفتار تهاجمی و… دارند که موجب آسیب رساندن به خود و دیگران می شود.

تفاوت های روانشناسی و روان درمانی چیست؟

چرا انتخاب روانشناس بالینی خوب در تهران اهمیت دارد؟ روانشناسی بالینی در زمینه روان درمانی و دیگر روش های درمان روانشناختی تخصص دارد. روش هایی مانند تحلیل رفتار انسان، ارزیابی سلامت روان، تلاش برای تغییر رفتار انسان و… در این گروه جای می گیرند. در واقع مشاوره، بر روی تغییر احساسات و نگرش بیماران کار می کنند تا الگوهای رفتاری بیماران را تغییر دهند و الگوهای سالم تری را جایگزین کنند.

روانشناس بالینی خوب در تهران

در حالی که روان درمانی رابطه ای بین بیمار و درمانگر است. در این رابطه بیمار کاملاً آزادانه می تواند در مورد مشکلات خود صحبت کند. این اطلاعات می تواند محرمانه و یا غیر محرمانه باشد. اما در صورتی که مشاور در روانشناسی بالینی بر محرمانه بودن اطلاعات بسیار پافشاری دارد.

می بینیم که تفاوت های این دو زیاد نیست و برای رفع مشکلات روحی و روانی خود باید روانشناس و یا روان درمان مناسبی پیدا کرد. زیرا هر کدام از آنها تخصص مشخص و متفاوت خود را دارند. همچنین با توجه به سوءاستفاده های بسیاری که در شهرهای بزرگی چون تهران، از تفاوت های این دو روش می شود، باید در انتخاب خود حداکثر دقت را به کار برد.

چگونه یک روانشناس بالینی خوب در تهران پیدا کنیم؟

برای پیدا کردن یک روانشناس بالینی متخصص، می توان از پزشکان و یا متخصصان دیگر کمک گرفت. همچنین می توان با مرکز بهداشت روانی محلی در تهران تماس گرفت و از راهنمایی آنها استفاده کرد. حتی می توان از دانشگاه ها و دانشکده های روانشناسی بالینی نیز کمک گرفت.

روانشناس بالینی خوب در تهران

سؤالاتی که از یک روانشناس باید پرسید

  • آیا شما مجوز کار دارید؟
  • چند سال است که مشغول به مشاوره هستید؟
  • آیا تجربه درمان فردی با مشکلات من را دارید؟
  • چه روش درمانی را برای درمان بیماری او در نظر گرفتید؟
  • هزینه جلسات مشاوره چقدر است؟
  • چه نوع بیمه ای را قبول می کنید؟

سؤالاتی از این دست که می تواند شرایط بهتری برای انتخاب یک روانشناس بالینی خوب در تهران و سایر شهرها فراهم کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.