اصول دوست داشتن چیست؟

2,633

در این مقاله توضیح میدهیم که اصول دوست داشتن چیست و چرا باید دوست داشتن را آغاز کنیم. دوست داشتن و دوست داشته شدن یکی از مهم ترین و اساسی ترین نیازهای انسان می باشد، اما این دوست داشتن و دوست داشته شدن چه در بین زوجین باشد و چه در بین دیگر روابط، قوانین و قواعدی دارد که باید رعایت شوند.

اصول دوست داشتن

اصول دوست داشتن در آغاز آن

در ابتدا یک دفعه صمیمی نشوید و سعی کنید کم کم و به مرور زمان با او صمیمیت بیشتری ایجاد کنید. این طبیعیست که یکباره نمیتوان صمیمی شد و اصلاً ممکن نیست. همانطور که در مقاله مهارت دوست داشتن گفتیم. صمیمیت زیاد باعث دلزدگی و خستگی می شود. پس باید حواسمان باشد که بیش از حد به فرد نزدیک نشویم. اما اگر این تداوم و نظم رعایت شود منجر به صمیمیت میشود. اولین اصول دوست داشتن در آغاز آن همین است.

پیشنهاد مطالعه: مقاله “برای دوست داشتن وقت بگذارید”.

در ادامه یک رابطه عاطفی دوستانه همینطور است. یعنی باید حواسمان باشد که بیش از حد به فرد نزدیک نشویم. زیرا با همیشه بودن در کنار فرد، لذت دلتنگی از بین می رود و ممکن است که حضورتان تکراری به نظر آید. این نیز دومین اصول دوست داشتن در آغاز آن است. دقت کنید اینها اصولی هستند که در آغاز دوستی مهم هستند و عدم رعایت آنها منجر به عدم برقراری دوستی خواهد شد.

باید ها و نبایدهای آغاز دوستی

البته باید توجه کنیم که نباید از آن طرف بوم هم بیوفتیم! یعنی در راستای اینکه نمیخواهیم زیادی تکراری شویم، مراقب باشیم که زیاد هم دور نباشیم. زیاد دور بودن بدتر از تکراری بودن است و اصلاً خوب نیست. در این حالت ممکن است که فراموش شویم و یا ممکن است فرد مقابل تصور کند که به او بی توجه میکنیم یا سرد شده ایم. پس حفظ تعادل بین حضور در کنار فرد، یکی باید در اصول دوست داشتن است.

اصول دوست داشتن

کارهای روتین و روزانه فرد را بدانید و سعی کنید در رابطه با آن صحبت کنید. در این حالت، از گفتن مطالب متفرقه و پراکنده دوری کنید. چیزهای مورد علاقه فرد مقابل را به روش های مختلفی متوجه شوید و سعی کنید درباره آن با او صحبت کنید و این مسائل را از او پیگیری کنید.

در این حالت فرد حس میکند که به او توجه ویژه ای میکنید. بنابراین حص میکند که یک دوست واقعی پیدا کرده است که او را فرد ویژه ای میپندارد. اگر کمی فکر کنید متوجه خواهید شد که توجه به روتین و علایق فرد، کاملاً خاص است و فرد با دیدن این کارها هیجان زده میشود. در نتیجه آغاز دوستی شما یک آغاز عالی خواهد بود. البته یادتان نرود که این اصول دوست داشتن چه در روابط دوستانه چه در روابط عاطفی صدق میکنند.

در نهایت، یکی دیگر از مهمترین اصول دوست داشتن که میتوان گفت این است که سعی کنید خودتان باشید. یعنی آنچه که الان هستید و کاری که می خواهید در آینده انجام دهید و در توانتان هست را بیان کنید. خودنمایی و گزافه گویی در دوستی مشخص خواهد شد و چیزی جز رسوایی ندارد. سعی کنید چیزی که هستید را بگویید و درباره اش صحبت کنید نه چیزی بیشتر و نه چیزی کمتر. در مجموع طوری رفتار کنید که فرد از بودن با شما لذت ببرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.