اشتباه تغییر خود در رابطه عاشقانه

252

در مقاله آشنایی با اشتباهات عاشقی درمورد اشتباهات مرسوم در روابط عاشقانه توضیح دادیم. حال در سری مقالات مختلف با هر اشتباه در یک مقاله جداگانه آشنا میشویم. در این مقاله درباره تغییر خود در رابطه عاشقانه صحبت میکنیم. وقتی در رابطه ای هستید، ابتدا با اشتباهات و مشکلات همدیگر خیلی راحت کنار می آیید. به عنوان مثال فرض کنید فرد مقابل شما فردی بی حواس و فراموش کار است. در ابتدا می گویید ایرادی ندارد؛ او فقط کمی فراموش کار است. این نوع مسائل برایتان کوچک و بی اهمیت به نظر میرسند. اما وقتی رابطه عمیق تر و قوی تر می شود، همین مسائل کوچک ناگهان بسیار مورد توجه قرار می گیرند. در واقع، تغییر خود در رابطه اشتباه است.

تغییر خود

رابطه عاشقانه سالم نیازی به تغییر خود ندارد

همه انسان ها در شروع رابطه کمی تغییر می کنند. یعنی بخاطر فرد مقابل از برخی چیز ها می گذرند. مثلاً وقتی همسرتان به تماشای فوتبال علاقه دارد شما هم سعی می کنید که به تماشای فوتبال بنشینید. یا می بینید که همسرتان کمی فراموش کار است و سعی می کنید این موضوع را با او در میان گذاشته و چاره ای برای آن پیدا کنید تا آنرا حل نمایید. تا اینجا مشکلی وجود ندارد و این نوع تغییرات و صحبت ها بد نیستند.

یعنی تا حدی که بتوان مسائل را به گفتگو حل کرد، مشکلی وجود ندارد. حتماً برای ورود به رابطه کمی تغییر از هردو طرف نیاز است. هیچ انسانی دقیقاً مطابق خواسته های دیگران نیست. اما افرادی که نیمه گمشده همدیگر باشند، بسیار به هم نزدیکند. و در نهایت با کمی تغییر میتوانند زوج فوق العاده برای هم باشند. درمورد پیدا کردن فرد مورد نظر خود نیز میتوانید به مقاله پیدا کردن نیمه گمشده مراجعه کنید.

اجبار به تغییر خود در رابطه

اما مشکل زمانی به وجود می آید که فرد مجبور به تغییر خود شود. یعنی مجبور شود باور ها و تفکرات خود را تغییر دهد.

اگر مجبور شوید که ارزش ها، اعتقادات و حتی نوع رفتار و لباس پوشیدن خود را بخاطر فرد مقابل تغییر بدهید، در اشتباه هستید.

 

یا اینکه مجبور هستید صحبت ها و حرف هایتان را قبل از بیان کردن، بارها با خود چک کنید و بعد اعلام کنید. یا فرد مقابل به تمام رفتارها و صحبت های شما بسیار توجه می کند و باعث سلب آزادی و گیر دادن به شما می شود. اینها همه مثال هایی از اجبار به تغییر خود در رابطه هستند. اگر چنین رابطه ای دارید، باید به آن رابطه هر چه سریع تر خاتمه دهید. در این صورت میتوانید از اختلاف جلوگیری کنید تا بتوانید یک زندگی سالم و ایده آل داشته باشید.

شاید فکر کنید راه زیادی وجود دارد و نمیخواهید رابطه قطع شد. اما کافیست کمی فکر کنید. آیا او شما را میخواهد یا نسخه تغییر یافته شما؟ اگر شما را میخواهد پس نیازی به تغییر نیست. البته بازهم یادآوری میکنیم تغییراتی در حد نرمال طبیعی و لازم است. قرار نیست بگویید “من همینم میخوای بخوا نمیخوای نخوا!”. اما تغییرات اساسی و تغییر خود هیچگاه اجبار نبوده و کار اشتباهی است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.