اسرار برقراری ارتباط صحیح با جوان

1,069

با توجه به مشکلات روزافزون کشور، تعداد جوانانی که با والدین خود زندگی میکنند روزبه‌روز افزایش می‌یابد. بنابراین والدین باید روش هایی را برای برقراری ارتباط صحیح با جوان یاد بگیرند. بسیاری از بزرگان برای کنار آمدن والدین با جوان یک توصیه کلی دارند: «در زندگی آنها دخالت نکنید؛ تنها زمانی که خودشان درخواست مشاوره داشته باشند، به خود حق دخالت بدهید».

اما وقتی او برای کمک و مشاوره به سراغ والدین میرود، چه روش هایی برای برقراری یک ارتباط بهتر با جوان میتواند مناسب باشد؟

برقراری ارتباط صحیح با جوان

خطاهای فکری

اغلب انسان ها در سنین ۱۷ تا ۲۵ سال دچار اشتباهات فکری بسیاری میشوند. مانند یک خطای غلط املایی در کودکی، خطای فکری نیز در این سنین عادی است. جوان دچار تعبیر اشتباه از مشکلات زندگی میشود و در نتیجه از روش های اشتباهی برای حل آنها استفاده میکند. در این حالت جوانان میتوانند از تجربه و علم والدین برای راهنمایی استفاده کنند.

رشد تفکر در برقراری ارتباط صحیح با جوان

جوانان در این سنین اصرار بیشتری بر باهوش و کاربلد بودن خود دارند. در نتیجه بیشتر بحث‌ آنها با والدین بر پایه چنین دیدگاهی شکل میگیرد. جمله‌ «من دیگر بزرگ شده ام، باید بیشتر به من اعتماد کنید» را از اغلب آنها میشنویم.

اما واقعیت این است که طرز تفکر والدین درست تر است. تحقیقات نشان داده است که جوانان در حدود سنین ۲۰ سالگی نیز از همان قسمت مغز استفاده میکنند که در ۱۵ سالگی بهره میبردند. مغز جوانان تا سنین ۲۰ سالگی همچنان در حال تکامل است. بنابراین آنها هنوز هم برای درک شرایط بزرگسالی آماده نیستند.

تنظیم قوانین

زمانی که فرزندان در سنین کمتری هستند کنترل آنها ساده تر است. اما با رشد و افزایش سن، کنترل و برقراری ارتباط صحیح با جوان دشوارتر میشود. در سنین جوانی ارتباط با والدین حالت مشاوره‌ای به خود میگیرد. بنابراین والدین جهت راهنمایی هر چه بهتر و البته کنترل فرزندان جوان‌تر، باید قوانینی در خانه تنظیم کنند تا جوانان خانواده موظف به رعایت آنها باشند. مانند دو قانون زیر:

۱) قوانین اساسی خانوادگی که شامل ارزش ها، حد و مرزهای اخلاقی و چهارچوب خانواده است. ۲) قوانین مخصوص فرزندان جوان.

قوانین اصلی خانوادگی

این قوانین همیشگی هستند و باید تداعی کننده اعتبار و ارزش های اساسی و اخلاقی خانواده باشند. به طور مثال در خانواده هیچکس نباید به دیگری توهین کند، نباید از مواد مخدر یا الکل استفاده شود، هیچکس حق دزدی یا دروغ‌گویی ندارد و… .

قوانین مخصوص جوانان در خانه

این قوانین در برقراری ارتباط صحیح با جوان بسیار تأثیرگذار هستند. مطئناً جوانان باید در خانواده استقلال و مسئولیت بیشتری نسبت به گذشته داشته باشند. اما این استقلال را خودشان باید کسب کنند. جوانان باید بدانند که موظف به تلاش برای پیدا کردن شغل مناسب هستند. شاغل بودن احساس استقلال لازم را به آنها خواهد داد.

یک قانون دیگر میتواند در رابطه با نحوه برقراری ارتباط با جنس مخالف یا ساعت بازگشت به خانه باشد. جوان باید بداند که سن بالاتر از ۱۸ سال، مجوز بیرون ماندن از خانه در طول شب نیست. همچنین اگر جوان قصد دارد شب را در منزل دوستانش بگذارند، حتماً باید به والدین اطلاع دهد. در رابطه با نحوه ارتباط با جنس مخالف نیز باید طبق قوانین و ارزش های خانوادگی عمل کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.