ازدواج موفق، ازدواج به شرط چاقو است؟

آیا واقعا” ازدواج آنطور که بعضیها می گویند مثل یک هندوانه سربسته است و نمی شود فهمید که چه ازدواجی خوب است؟ حقیقتش اگر به همین شکل که بعضیها ندیده ونشناخته از چشم و ابرو یا خانواده کسی خوششان می آید و ازدواج می کنند قطعا” که فرقی با یک هندوانه سربسته ندارد. گرچه حتی برای خرید هندوانه هم شرایطی را می شود رعایت کرد تا یک هندوانه خوب خرید.

اجازه بدهید از بحث شیرین هندوانه در بیاییم و به بحث شیرین تر ازدواج بپردازیم. در این مقاله کاری که می کنم این است که اول ازدواج را تعریف می کنم که ببینیم که اصلا” ازدواج خوردنی است یا پوشیدنی و بعد ازدواج موفق و ازدواج ناموفق را تعریف می کنم و علائم و نشانه های هر یک از این دو نوع ازدواج را می گویم.

بعد می رویم سراغ طرحواره ها که اصلا” طرحواره ها چه هستند و مطرح می کنم که چه طرحواره هایی چه ازدواجهایی را موجب می شوند و بهتر است کی با کی ازدواج کند که خوشبخت شود و ازدواج با دوام و خوبی داشته باشد یا شاید هم اینکه کی با کی ازدواج نکند وگرنه خوشبخت نمی شود و احتمالا یا می سوزد و می سازد و یا طلاق می گیرد.

ازدواج چیست؟

ازدواج یک قرارداد است که دو نفر آدم عاقل و بالغ با هم می بندند. قاعدتا” زمانی باید چنین قراردادی را ببندند که همه فکرهایشان را کرده و خوب قسمتهای مختلف تصمیمشان را بررسی کرده و به این نتیجه رسیده اند که بستن این قرارداد بهتر از نبستن قرارداد است.

ازدواج و رسیدن به این مرحله که فرد احساس کند که می خواهد ازدواج کند یک مرحله از رشد است و برای ایجاد احساس آرامش بسیار کارساز به شرط اینکه انتخاب مناسبی منجر به ازدواج شده باشد. اما آمار زیاد شکایتها و اختلافات خانوادگی و طلاقها و خیانتها حکایت از این دارد که خیلی ها قرارداد را چشم بسته انجام می دهند و یا اینکه هنوز عاقل و بالغ نبوده اند.

ازدواج موفق چیست؟

به نظرتان همین که دو نفر با هم زیر یک سقف زندگی می کنند حالا یا بچه دارند و یا ندارند، این یعنی ازدواج موفق؟ نه، دقیقا” حق با شماست پس ببینیم که به چه ازدواجی می گوییم ازدواج موفق.

اگر ازدواج پس از یک انتخاب درست و دوراندیشانه و اصولی باشد و پس از ازدواج هم دوطرف یعنی هم زن و هم مرد احساس آرامش را در زندگی خود تجربه کنند و اگر بارها و بارها فرصت انتخاب مجدد داشته باشند باز هم ترجیح دهند که همین انتخاب را داشته باشند می توان گفت ازدواج موفقی را رقم زده اند.

ازدواجی موفق است که این علائم را داشته باشد:

 • خودشناسی: این خیلی مهم است که فردی که تصمیم به ازدواج می گیرد به خودشناسی رسیده باشد و بداند که چه اهداف و آرزوهایی دارد. بداند که از نظر هیجانی چه تیپ شخصیتی دارد آیا پرخاشگر است یا غمگین، در مشکلات می تواند خود را کنترل کند یا دست و پای خود را گم می کند و … . خلاصه خودش را بشناسد و مثل آن افرادی نباشد که حتی در رستوران هم انتخاب غذا را می گذارد به عهده طرف مقابل!
 • شناخت طرحواره های خود: اینکه بداند در کودکی اش چه بلاهایی سرش آمده است و چه قالبهای رفتاری برایش ساخته شده و حالا چطوری می تواند آنها را کنترل کند که اسیرشان نباشد.
 • شناخت مهارتهای ارتباطی: رابطه در هر سطحی نیاز به توجه و رسیدگی دارد. فردی که می خواهد تصمیم مهمی مثل ازدواج بگیرد یعنی تصمیم گرفته که وارد یک رابطه خیلی جدی و عمیقی بشود. پس حتما” باید به رشد مناسبی برای این رابطه رسیده باشد.

مهارتهای ارتباطی مواردی مثل خوب و فعال گوش دادن و همدلی کردن، قبول تفاوتهای فردی یعنی بپذیرد که هر کسی با دیگری فرق دارد و این تفاوت حق اوست، مهارت پذیرش واقعیتهای مثبت و منفی خودش و طرف دیگر رابطه، مهارت اظهار و ابراز وجود و بیان کردن احساساتش و شنیدن و پذیرفتن احساسات طرف دیگر، مهارت حل مسئله و اینکه رابطه ای که واردش می شود ارزشمند و گران بهاست و نیازمند مراقبت و رسیدگی است و مثل یک علف هرز نیست که خودش بیاید و بماند بلکه برای نگهداریش باید شرایط مناسب جهت حفظ و رشدش را فراهم کرد.

این سه مورد از مهمترین دلایل شکل گیری یک ازدواج موفق است و چند مورد دیگر که نسبتا” مهم هستند را هم در ادامه بیان می کنم ولی درجه اهمیت آنها خیلی کمتر از موارد بالاست و متاسفانه در سطح اجتماع بیشتر به این موارد توجه نمی شود و به عوامل اصلی یا اصلا” توجه نمی شود و یا خیلی گذرا و کلی.

خب این مواردی که در درجه دوم اهمیت قرار دارند عبارتند از: سن، یکسان بودن و یا هماهنگی اعتقادی، اقتصادی و فرهنگی. گرچه اینها هم مهم هستند ولی حتی اگر تشابه و یکسانی در این موارد وجود داشته باشد و در یکی از ۳ عامل مطرح شده در بالا اختلال و یا اشکالی وجود داشته باشد کلیت ازدواج برباد می رود.

 ازدواج ناموفق چیست؟

ازدواجی که فقط برای رسیدن به خواسته هایی باشد که در حالت تجرد نمی توانند به آن اهداف و خواسته ها برسند به احتمال زیاد منجر به ازدواج ناموفق می شود. مثلا” دختر یا پسری که برای تنها نماندن، داشتن آزادی بیشتر و یا برای تامین نیازهای مالی و پز دادن و یا تامین نیازهای جنسی بدون نگرانی از ایرادات اجتماعی و یا حتی به عشق بچه دار شدن تن به ازدواج دهد قطعا” نمی توان اسم آن را ازدواج موفق گذاشت.

اگر به دنبال علائمی هم می گردید که یک ازدواجی را تبدیل به ازدواج ناموفق کند خیلی زیاد جست و جو نکنید هرآنچه که برای یک ازدواج موفق لازم است وقتی نباشد و یا درست اجرا نشود می تواند مخرب ازدواج موفق و سازنده ازدواج ناموفق باشد.

طرح واره ها و نقششان در ازدواج ناموفق

اینکه ما چه حسی نسبت به خودمان و دیگران و به طور کل زندگی و هستی داریم ناشی از طرحواره هایمان است. طرح واره ها به ما دیکته می کنند که هر اتفاق را چطور تفسیر کنیم و حتی به ما قدرت پیش بینی و قضاوت می دهند. البته نباید فراموش کنیم که طرح واره ها ناشی از آسیب های واقعی یا خیالی هستند که در کودکی برای ما اتفاق افتاده اند پس خیلی به قضاوتها و پیش بینی هایی که توسط این طرحواره  ها برایمان صورت می گیرد نباید اعتماد کنیم.

طرح واره چیست؟

طرح واره ها همان باورها و قالبهای فکری ما هستند که براساس آنها دنیا و اتفاقاتش را می بینیم و برداشت می کنیم. زمانی که سهراب می گوید چشمها را باید شست جور دیگر باید دید در واقع دارد به ما می گوید که آنچه تو برداشت می کنی عین واقعیت نیست بلکه این فقط برداشت و نگاه توست و ممکن است زنگار گرفته باشد و نیاز به شست و شو داشته باشد.

تا حالا شده با عینکی که شیشه هایش کثیف شده بخواهی به دور و برت نگاه کنی؟ واقعا” کلافه می شوی و وقتی آن را تمیز می کنی می گویی آخیش راحت شدم. البته گاهی افرادی را هم می بینیم که با همان شیشه های کثیف دارند زندگی می کنند و ظاهرا” کثیفی آن را هم حس نمی کنند چون به آن شرایط عادت کرده اند. آیا این عادت کردن یعنی دیگر شیشه های عینک کثیف نیست؟ نه، فقط نشانگر این است که آن شخص ناآگاه است نسبت به کثیفی عینک و یا نسبت به حق خودش برای زیباتر دیدن دنیای اطراف.

طرح واره های خانه خراب کن؟

اینجا خیلی وارد طرح واره ها نمی شوم و اگر می خواهید بیشتر در این رابطه بدانید ارجاعتان می دهم به کتاب خودم به نام جرینگ، در آنجا کاملا” هر ۱۸ طرح واره را توضیح داده ام و حتی تستی که بتوانید طرحواره های خود را شناسایی کنید هم در داخل کتاب آورده ام.

طرحواره ها جذب هم می شوند. به همین خاطر است که گاه و بیگاه می شنویم که اصلا” نمی دانم چطور شد تا چشمم بهش افتاد عاشقش شدم!! در واقع خود این فرد عاشق نشده طرح واره اش دیده و پسندیده و کاری می کند که این طفلی احساس می کند که خودش عاشق شده است.

کسانی که فکر می کنند هر آن ممکن است از طرف دیگران رها بشوند و یهویی عصبانی می شوند، جذب افرادی می شوند که در دسترس نیستند، رفتارشان قابل پیش بینی نیست و کلا” نمی توانند وارد رابطه پایداری بشوند و به آن متعهد بمانند.

از طرفی ممکن است از ترس اینکه تنها بماند خودش هرگز وارد رابطه ای جدی نشود و به محض اینکه رابطه می خواهد جدی شود می ترسد و با دلیلی خیلی الکی و یا حتی بدون هیچ دلیلی از رابطه خارج می شود و در این زمانهای تنهایی کارهای مخربی مانند مشروب خواری زیاد انجام می دهد.

حالت دیگر اینکه از ترس اینکه رهایش نکنند به صورت افراطی به خانواده و همسر می چسبد و با سلطه گری و کنترل کردن و رفتارهایی سمج و وابستگی های شدید موجب دلزدگی در همسرش می شود و او را فراری می دهد. سر هر جدایی کوتاهی مثلا” یک ماموریت اداری سرناسازگاری برمی دارد و مدام غر می زند. اگر در طول روز از سر کار همسرش چند بار به او زنگ نزند متهم به بی وفایی می شود.

این فقط یک نمونه از بلایی بود که یکی از طرح واره ها به نام رهاشدگی/ بی ثباتی می تواند سر ازدواج بیاورد حالا فکر کنید اگر کسی چند طرحواره داشته باشد چه وضعیت شلم شوربایی می شود.

پس به خودتان و زندگی و ازدواجتان رحم کنید و با شناخت طرحواره ها زندگی مشترکتان را بیمه کنید!

4 دیدگاه ها

 1. فکر کنم خودشناسی از همه مسائل مهم تر باشد…

 2. بهار گفت:

  ازدواج یکی از بزرگترین انتخابهای زندگی است که هم می تونه یکنفر رو به اوج ببره و هم میتونه به ته چاه بندازه ؛ یکی از کارهای مهم که بایدر سطح جامعه آموزش داده شود مقوله چگونه انتخاب مناسبی برای ازدواج داشته باشیم ؟ هست . ممنونم که به این بحث مهم می پردازید

 3. سمانه گفت:

  متاسفانه آمار طلاق در مقابل ازدواج بسیار بالا رفته که به علت عدم شناخت و درک مناسب از خود و طرف مقابل و آشنا شدن با طرحواره ها و برطرف کردن طرحواره های مشکل زاست . ممنون از شما که سطح آگاهی افراد رو بالا میبرین

 4. بسیار جالب بود. تا به حال با مفهوم طرح واره برخورد نکرده بودم. دوست دارم در موردش بیشتر بدونم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *