ازدواج موفق و نقش طرحواره ها در آن

2,379

آیا واقعاً ازدواج مانند هندوانه ای سربسته میماند؟ آیا واقعاً نمیتوان یک ازدواج موفق را از قبل تعیین کرد؟ طبیعیست اگر مانند اکثر ازدواجها بدون تحقیق و از روی چشم و ابرو تصمیم به ازداج گرفته شود، ازدواج موفق در انتظار فرد نخواهد بود.

این ازدواج دقیقاً مانند خرید هندوانه است. گرچه هنگام خرید هندوانه میتوان حتی شرط تعیین کرد اما چنین ازدواج هایی این شرط را هم رعاییت نمیکنند و کاملاً سربسته اقدام میکنند.

در این مقاله، ابتدا ازدواج را تعریف میکنم و سپس نشانه های ازدواج موفق و ناموفق را خواهیم گفت.

پس از آن نوبت تعریف طرحواره ها است. در این بخش توضیح میدهیم که چه طرحواره هایی چه ازدواجهایی را موجب می شوند و بهتر است چه کسی با چه کسی ازدواج کند.

ازدواج موفق

ازدواج چیست؟

ازدواج یک قرارداد است که دو نفر انسان بالغ با یکدیگر میبندند. قاعدتاً زمانی باید چنین قراردادی را بست که دو طرف خوب فکرده کرده و تمام جنبه های تصمیمشان را بررسی کرده اند. یعنی به این نتیجه رسیده اند که بستن این قرارداد بهتر از نبستن آن است.

ازدواج و حس ازدواج کردن مرحله ای از رشد است. اما آمار زیاد شکایات، اختلافات خانوادگی، طلاق ها و خیانت ها حکایت از این دارد که خیلی ها این قرارداد را چشم بسته انجام می دهند و یا اینکه هنوز به بلوغ فکری کامل نرسیده اند.

ازدواج موفق چیست؟

به نظرتان همین که دو نفر با هم زیر یک سقف زندگی می کنند و بچه دارند و یا ندارند، یعنی ازدواج موفق؟ خیر. دقیقاً حق با شماست و باید دید که ازدواج موفق به چه ازدواجی گفته میشود.

اگر ازدواج از روی یک انتخاب درست، دوراندیشانه و اصولی باشد و پس از آن، دوطرف  احساس آرامش را در زندگی خود تجربه کنند و همچنین اگر بارها و بارها فرصت انتخاب مجدد داشته باشند باز هم ترجیح دهند که همین انتخاب را داشته باشند، می توان گفت که ازدواج موفق است.

علائم ازدواج موفق شامل موارد زیر است:

  • خودشناسی: این خیلی مهم است که فردی که تصمیم به ازدواج می گیرد به خودشناسی رسیده باشد. یعنی بداند که چه اهداف و آرزوهایی دارد. بداند که از نظر هیجانی چه تیپ شخصیتی دارد. آیا پرخاشگر است یا غمگین، در مشکلات می تواند خود را کنترل کند یا دست و پای خود را گم می کند و غیره. بطور خلاصه فرد باید خود را بشناسد و مثل آن افرادی نباشد که حتی در رستوران هم انتخاب غذا را می گذارند به عهده طرف مقابل!
  • شناخت طرحواره های خود: اینکه بداند در کودکی چه بلاهایی سر او آمده است و چه قالب های رفتاری برایش ساخته شده و حال چطور می تواند آنها را کنترل کند که اسیرشان نباشد.

برای شناخت طرحواره های خود میتوانید تست طرحواره را تکمیل نمایید تا تعداد و نوع طرحواره های شما مشخص گردد.

 • شناخت مهارتهای ارتباطی: رابطه ازدواج در هر سطحی نیاز به توجه و رسیدگی دارد. فردی که می خواهد تصمیم مهمی مثل ازدواج بگیرد، یعنی تصمیم گرفته است که وارد یک رابطه بسیار جدی و عمیق شود. بنابراین حتماً باید به سطح رشد مناسبی برای این رابطه رسیده باشد.

منظور از مهارت های ارتباطی موارد زیر است:

خوب و فعال گوش دادن، همدلی کردن، قبول تفاوت های فردی (یعنی بپذیرد که هر کسی با دیگری فرق دارد و این تفاوت حق اوست)، مهارت پذیرش واقعیت های مثبت و منفی خود و طرف دیگر رابطه، مهارت اظهار و ابراز وجود و بیان کردن احساسات و شنیدن و پذیرفتن احساسات طرف دیگر، مهارت حل مسئله و اینکه رابطه ای که وارد آن می شود ارزشمند و گران بهاست و نیازمند مراقبت و رسیدگی است.

این موارد از مهمترین دلایل شکل گیری یک ازدواج موفق است و چند مورد دیگر که نسبتاً مهم هستند را نیز در ادامه بیان می کنم. البته درجه اهمیت این موارد کمتر از موارد قبلی است. چراکه متاسفانه در سطح اجتماع به این موارد کمتر توجه میشود. همچنین به عوامل اصلی هم یا اصلاً توجه نمی شود و یا خیلی گذرا و کلی.

مواردی که در درجه دوم اهمیت قرار دارند عبارتند از:

سن، یکسان بودن و یا هماهنگی اعتقادی، موارد اقتصادی و فرهنگی. این موارد هم بسیار اهمیت دارند و حتی اگر تشابه و یکسانی در این موارد وجود داشته باشد و در یکی از ۳ عامل مذکور اختلالی وجود داشته باشد، کلیت ازدواج برباد می رود.

ازدواج موفق

 ازدواج ناموفق چیست؟

ازدواج ناموفق ازدواجی است که فرد فقط بخاطر رسیدن به خواسته هایی که در حالت تجرد نمیتواند به آنها برسد، انجام داده است.

مثلاً فرد برای تنها نماندن، داشتن آزادی بیشتر، برای تأمین نیازهای مالی، تامین نیازهای جنسی بدون نگرانی از ایرادات اجتماعی و یا حتی با عشق بچه دار شدن تن به ازدواج میدهد.

اگر دنبال علائمی برای کشف ازدواج ناموفق هستید، کافیست بدانید که اگر یکی از عوامل ازدواج موفق نباشد کافیست تا ازدوجا موفق را به ازدواج ناموفق تبدیل کند.

طرح واره ها و نقش آنها در ازدواج ناموفق

اینکه ما چه حسی نسبت به خود و دیگران و به طور کل زندگی و هستی داریم، ناشی از طرحواره های ما است. طرح واره ها به ما دیکته می کنند که هر اتفاق را چطور تفسیر کنیم و حتی به ما قدرت پیش بینی و قضاوت می دهند. البته نباید فراموش کنیم که طرح واره ها ناشی از آسیب های واقعی یا خیالی هستند که در کودکی برای ما اتفاق افتاده اند. پس نباید به قضاوت ها و پیش بینی هایی که توسط این طرحواره  ها برایمان صورت می گیرد اعتماد کنیم.

طرح واره چیست؟

طرح واره ها همان باورها و قالبهای فکری ما هستند که براساس آنها دنیا و اتفاقاتش را می بینیم و برداشت می کنیم.

زمانی که سهراب می گوید چشمها را باید شست، جور دیگر باید دید، در واقع به ما می گوید که آنچه تو برداشت می کنی عین واقعیت نیست بلکه این فقط برداشت و نگاه توست و ممکن است زنگار گرفته باشد و نیاز به شست و شو داشته باشد.

تابحال با عینکی که شیشه های کثیف دارد به اطراف نگاه کرده اید؟ درست است؛ این کار بسیار کلافه کننده است و وقتی عینک را تمیز میکنیم احساس راحتی میکنیم. البته گاهی افرادی را هم می بینیم که با همان شیشه های کثیف زندگی می کنند و ظاهراً کثیفی آن را هم حس نمی کنند!

چراکه به آن شرایط عادت کرده اند. آیا این عادت کردن یعنی دیگر شیشه های عینک کثیف نیست؟ خیر، فقط نشانگر این است که آن شخص نسبت به کثیفی عینک و یا نسبت به حق خود برای زیباتر دیدن دنیای اطراف ناآگاه است.

ازدواج موفق

طرح واره های ویرانگر ازدواج موفق کدامها هستند؟

در این مقاله فقط به طرحواره ها اشاره میکنم. اگر میخواهید درمورد آنها کامل مطالعه کنید، میتوانید در کتاب من با نام جیرینگ به مطالعه کامل ۱۸ طرحواره بپردازید. حتی تست طرحواره هم در آن وجود دارد که توسط آن میتوانید طرحواره های خود را شناسایی کنید.

طرحواره ها جذب هم می شوند. به همین خاطر است که گاه و بیگاه می شنویم که “اصلاً نمی دانم چطور شد تا چشمم بهش افتاد عاشقش شدم!” در واقع خود این فرد عاشق نشده است و طرح واره او عاشق فرد مقابل شده است و کاری می کند که این فرد احساس کند که خود عاشق شده است.

کسانی که فکر می کنند هر آن ممکن است از طرف دیگران رها بشوند و بطور ناگهانی عصبانی می شوند، جذب افرادی می شوند که در دسترس نیستند. رفتارشان قابل پیش بینی نیست و کلاً نمی توانند وارد رابطه پایداری بشوند و به آن متعهد بمانند. در نتیجه ازدواج موفق نخواهند داشت.

از طرفی ممکن است فرد از ترس اینکه تنها بماند، هرگز وارد رابطه ای جدی نشود و به محض اینکه رابطه او در حال جدی شدن است، میترسد. در ادامه با دلیلی بی منطق و یا حتی بدون هیچ دلیلی از رابطه خارج می شود و در این زمانهای تنهایی کارهای مخربی مانند مشروب خواری زیاد انجام می دهد.

حالت دیگر ترس از رهایی این است که فرد به صورت افراطی به خانواده و همسر می چسبد و با سلطه گری، کنترل کردن، رفتارهای اذیت کننده و وابستگی های شدید موجب دلزدگی در همسرش می شود و او را فراری می دهد. برای هر جدایی کوتاهی (مثلاً یک ماموریت اداری) سرناسازگاری برمی دارد و مدام غر می زند. یا اگر در طول روز از محل کار همسرش چند بار با او تماس گرفته نشود، همسر متهم به بی وفایی می شود. تمام اینها مواردی هستند که به ازدواج موفق ختم نمیشوند.

این فقط یک نمونه از بلایی بود که یکی از طرح واره ها به نام طرحواره رهاشدگی/ بی ثباتی می تواند بر سر ازدواج بیاورد. حال فکر کنید اگر کسی چند طرحواره داشته باشد چه خواهد شد.

پس به خود، زندگی خود و ازدواج خود رحم کنید و با شناخت طرحواره ها زندگی مشترکتان را بیمه کنید!
5 نظرات
 1. علیرضا آزاد می گوید

  فکر کنم خودشناسی از همه مسائل مهم تر باشد…

 2. بهار می گوید

  ازدواج يكي از بزرگترين انتخابهاي زندگي است كه هم مي تونه يكنفر رو به اوج ببره و هم ميتونه به ته چاه بندازه ؛ يكي از كارهاي مهم كه بايدر سطح جامعه آموزش داده شود مقوله چگونه انتخاب مناسبي براي ازدواج داشته باشيم ؟ هست . ممنونم كه به اين بحث مهم مي پردازيد

 3. سمانه می گوید

  متاسفانه آمار طلاق در مقابل ازدواج بسیار بالا رفته که به علت عدم شناخت و درک مناسب از خود و طرف مقابل و آشنا شدن با طرحواره ها و برطرف کردن طرحواره های مشکل زاست . ممنون از شما که سطح آگاهی افراد رو بالا میبرین

 4. جعفر معدنی می گوید

  بسیار جالب بود. تا به حال با مفهوم طرح واره برخورد نکرده بودم. دوست دارم در موردش بیشتر بدونم.

 5. hi می گوید

  من می دونم که همیشه آدمای مشکل دارو به خودم جذب می کنم که باید یکی بیاد زندگیشونو زیر و رو کنه!!
  خب حالا باید چه کار کنم؟ با اینکه می دونم بازم همینو جذب می کنم!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.