ارتباط چیست؟

ارتباط چیست؟

انسان از زمانی که به دنیا می آید یک موجود اجتماعی بدنیا می آید یعنی اینکه نیاز به با جمع بودن و همراهی کردن دارد به این ویژگی و نحوه ی تعامل انسان با دیگران ارتباط گفته می شود . از آنجایی که ما همیشه باید به دنبال بهترین و سالم ترین چیز ها باشیم باید به دنبال ارتباط سالم نیز باشیم.

ارتباط سالم چیست؟

ارتباط سالم چیست؟

ارتباط سالم یعنی نحوه ی تعامل درست و صحیح با دیگران به صورتی که در رابطه حق و احترام کسی از بین نرود.مثلا فرض کنید که در محل کار خود با همکاران خود در ارتباط هستید اگر در آن فضا به نحوی برخورد کنید که هم احترام شما و هم احترام همکارانتان حفظ شود یعنی شما یک ارتباط سالم دارید.

چرا باید ارتباط سالم ایجاد کنیم؟

همه ی ما در طول زندگی با افراد مختلفی ارتباط برقرار می کنیم و اگر بتوانی ارتباطی که با دیگران برقرار می کنیم یک ارتباط سالم و موثر باشد کیفیت رابطه و سطح زندگی ما را بالا خواهد برد .

چگونه ارتباط سالم ایجاد کنیم:

برای اینکه بتوانیم با دیگران ارتباط سالم برقرار کنیم باید به نکاتی توجه کنیم:

سلام (ابتدای ارتباط را چگونه شروع کنیم؟ )

یکی از مهم ترین نکاتی که باید هنگام ایجاد ارتباط با دیگران توجه کنیم لحظه ی شروع رابطه می باشد. چرا که وقتی ما یک رابطه ای را شروع می کنیم مغز ما در هفت ثانیه ی اول شروع به قضاوت می کند که این فردی که در مقابل ما ایستاده چگونه شخصیتی دارد.

چگونه ارتباط سالم ایجاد کنیم

پس ما باید به اولین کلمه و نوع برخودمان با فرد مقابل توجه ویژه ای داشته باشیم.یکی از بهترین راه کار ها که در هنگام شروع صحبت باید به آن توجه کنیم استقبال از فرد و لبخند می باشد.به این شکل که با دیدن فرد اگر اسم فرد را می دانیم با لبخندی که بر لب داریم اسم فرد را به زبان بیاوریم و اگر نمی دانیم همچنان با لبخند شروع به احوال پرسی با فرد بکنیم تا حس خوب و مثبتی را از ارتباط اولیه با شما بگیرد.

ارتباط چشمی:

ارتباط چشمی

یکی از مهمترین کارهایی که باعث افزایش کیفیت رابطه ی ما می شود ایجاد ارتباط چشمی می باشد اینکار باعث ایجاد حس مثبت و صمیمیت می شود. در واقع ما بااینکار حس دوستی و صمیمیت را به طرف مقابل منتقل می کنیم. اما باید حواسمان باشد که این ارتباط چشمی به قدری زیاد نباشد که باعث ایجاد اذیت و ناراحتی در فرد کند. باید بتوانیم تعادل بین نگاه کردن به فرد و اطرافیان برقرار کنیم.

سوال پرسیدن :

سوال پرسیدن

همه ی انسان ها نیاز به توجه دارند و ما با برآورده کردن این نیاز در افراد می تواینم یک رابطه ی بسیار خوب و البته سالمی را ایجاد کنیم.یکی از بهترین و موثر ترین راه ها برای ایجاد حس توجه در دیگران سوال پرسیدن است. سوال پرسیدن باعث می شود که افراد متوجه بشوند که شما کامل به حرف هایشان گوش می کنید و از مطالبی که بیان می کنند خوشتان آمده است.
شاید برایتان سوال پیش بیاید از چه چیزی باید سوال کنیم و کی دقیقا باید سوالتان را مطرح کنید.شما می توانیم از جملات سوالیه : امکانش هست که کمی بیشتر این قسمت را توضیح بدهید،چه مطالب جالبی میشه یکم بیشتر بازش کنید،من این قسمت را متوجه نشدم امکانش هست بیشتر بیان کنید،این قسمت از بیانتون برام گنگ بود یکم واضح تر توضیح می دهید،می شود یک مثال بزنید و …
و اما چه موقعی می توانیم سوال خود را بپرسیم؟ یک از بهترین زمان ها همان لحظه ای است که موضوع بیان شده و برای شما سوال ایجاد شده است،زمان دیگری که می توانید بیان کنید موقعی است که صحبت فرد مقابل شما تمام شده است و فرصتی برای صحبت شما به وجود آمده است.

لبخند فراموش نشود

همانطور که در ابتدای ایجاد رابطه بیان کردیم لبخند بسیار مهم است زیرا باعث می شود که حس مثبتی در افراد ایجاد شود. درواقع لبخند باعث می شود که بین دو نفر که در یک ارتباط قرار دارند حس صمیمیمت و دوستی ایجاد شود. و این حس باعث ایجاد رابطه ای عمیق تر و سالم تر خواهد شد.
خداحافظی:
گاهی برخی رابطه ها یک رابطه ی کوتاه مدت است و بعد از مدتی پایان می پذیرد مثل رابطه های کاری در معاملات ، ولی ما می توانیم در انتهای صحبت کاری کنیم که این رابطه با حس خوب و سالم به پایان برسد و حتی طوری رفتار کنیم که این رابطه بتواند ادامه دار و پایدار بماند.
یکی از مهمترین کار هایی که باید انجام دهیم ایجاد حس راحتی و صمیمیت در انتهای صحبت های مان است.
استیو جابز موسس شرکت اپل می گوید :
وقتی وارد جمعی می شوید شما را از روی لباستان قضاوت می کنند و وقتی خارج می شوید شما را از روی صحبتتان قضاوت می کنند.
این برخورد آخر ما و صحبت های ما است که می تواند در فرد تاثیر بگذارد و رابطه سالم و حس خوبی ایجاد کند. در هنگام خداحافظی باید ابتدا اسم فرد را با لبخند بیان کنیم و تشکر کنیم از این همنشینی که داشته اید و بیان اینکه از صحبت ها و اتفاقاتی که افتاده خوشنود هستید و او را همراهی کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *