احترام به حریم خصوصی از نشانه های نیمه گمشده است

534

در سری مقالات نیمه گمشده، نوبت به یکی دیگر از نشانه های فرد مد نظر یا نیمه گمشده میرسد. بطور خلاصه هدف از این مقالات این است که با تشخیص این نشانه ها در افراد، بتوان بهترین فرد برای ازدواج را که به آن نیمه گمشده هم میگویند، پیدا کرد. احترام به حریم خصوصی موضوعی است که در اکثر روابط و مخصوصاً روابط عاطفی بیشتر مورد بحث است. اگر فردی موضوع احترام به حریم خصوصی را جدی بگیرد، حتماً میتواند گزینه ای برای ازدواج باشد.

احترام به حریم خصوصی

ابتدا بهتر است تعریفی از حریم خصوصی داشته باشیم:

حریم شخصی محدوده ای است که فرد به کسی اجازه ورود به آن نمیدهد. به طور خلاصه، میتوان حریم شخصی را به صورت زیر تعریف کرد:

حریم شخصی محدوده‌ای از عقاید، احساسات، رفتارها و ویژگی‌ های فرد است. این محدوده برای طرف مقابل یا آشکار نیست یا در صورت آشکار بودن، خود فرد از افشای آن راضی نیست. همچنین فرد در برابر ورود و نظارت هرکس دیگری به این محدوده، واکنش نشان ‌میدهد. مانند حریم خلوت، حریم اطلاعات، حریم ارتباطات و حریم شخصیت. 

احترام به حریم خصوصی در رابطه عاطفی

 

همه انسان ها در هر رابطه ای که باشند و هر چقدر در آن با فرد مقابل نزدیک و صمیمی باشند، باز برای خودشان یک حریم شخصی دارند. در نتیجه خواستار احترام به حریم خصوصی هستند. وقتی افراد با هم ازدواج می کنند و یک رابطه عاطفی شروع می کنند، این حریم شخصی به شدت کم رنگ می شود. یعنی خیلی از مواردی که تا دیروز به عنوان حریم شخصی برای فرد بوده است، حال به همسر او نیز مربوط می شود و دیگر شخصی نیست.

اما با این وجود، باز هم هر کسی یک حریم شخصی دارد. حتی اگر ازدواج کرده باشد. در نتیجه احترام به حریم شخصی همواره یک نیاز است. با اینکه یک زوج با خیلی از مسائل همدیگر در ارتباط هستند، اما بازهم احترام به حریم خصوصی همدیگر الزامی است. این موضوعی است که زوجین باید به آن احترام بگذارند و در اکثر مواقع مشکلات دقیقاً بر روی موضوع احترام به حریم خصوصی ایجاد میشود.

احترام به حریم خصوصی

منظور از احترام این است که با وجود تمامی صمیمیت و عاطفه موجود، بازهم باید این حریم خصوصی طرف مقابل را پذیرفت. باید دانست که دخالت در حریم خصوصی نوعی خط قرمز است. کافیست این نکته را متوجه شد:

همانطور که هر کسی یک حریم خصوصی دارد و خواستار احترام به حریم خصوصی خود است، طرف مقابل هم یک حریم خصوصی دارد که خواستار احترام به حریم خصوصی خود است.

البته شناخت حریم شخصی و احترام به حریم خصوصی کمی دقت نیاز دارد.بهترین راه این است که طرفین باهم صحبت کنند و قرار بگذارند. یعنی هرکسی قوانین احترام به حریم خصوصی خود را تعیین کند و بگوید چه مواقعی نیاز به حریم شخصی دارد و میخواهد که کسی دخالت نکند. در این صورت به راحتی طرفین میتوانند حریم شخصی یکدیگر را بشناسند و در مواقع لزوم قوانین احترام به حریم خصوصی یکدیگر را به جا بیاورند.

البته برخی افراد با کل موضوع حریم شخصی مشکل دارند. یعنی قبول نمیکنند که همسرشان دارای حریم شخصی باشد و آنها از جزئیات این حریم خبری نداشته باشند. اما همین افراد خود دارای حریم شخصی بوده و همواره به شدت خواستار احترام به حریم خصوصی خود هستند. در نتیجه با کمی تفکر میبینند که به همان اندازه، همسرشان نیز به این حریم نیاز دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.