با آموختن مهارت عفو و بخشش از مزایای بیشمار آن در زندگی بهره ببرید

908

در سری مقالات مهارت های لازم قبل از ازدواج، به موضوع عفو و بخشش میرسیم. همانطور که قبلاً اشاره کرده ایم، مهارت های لازم قبل از ازدواج کم نیستند و ما سعی کرده ایم مهمترین آنها را در این مقالات توضیح دهیم.

عفو و بخشش

مفهوم عفو و بخشش

ان رایت، یکی از محققان مطرح در این زمینه است که در مورد آموزش عفو و بخشش به کودکان و دانش آموزان تحقیق می کند. پژوهش های او و همکارانش نشان دهنده تأثیر بخشش در کاهش مشکلات بالینی است. مشکلاتی از قبیل افسردگی، ناراحتی و اضطراب.

فردی که اذیت شده است، هنگام عفو و بخشش به درک بهتری از روابط می رسد و به مرحله جدیدی از رشد قضاوت اخلاقی میرسد.

گذشت کردن در سلامت جسمی فرد هم موثر است. افکار منفی ناشی از رنجیدن و احساس خشم و عصبانیت در پی آن، باعث فشار روانی می‌شود. فشار روانی نیز هزینه ها و مشکلات مختلف روانی و جسمی را در پی دارد. از جمله این مشکلات می توان به سرگیجه، خستگی، مشکلات خواب، شکایت از ناتوانی در تمرکز، تحریک پذیری و بیماری‌های قلبی و گوارشی اشاره کرد.

عفو و بخشش

گام های پیشنهادی که برای عفو و بخشش پیشنهاد شده است به صورت زیر است:

در گام اول، اتفاقی که در آن اذیت شده اید را به روشن ترین و عینی ترین شکلی که  می توانید به یاد آورید. اما طرف مقابل را یک آدم بد ذات نبینید. همچنین غرق در ترحم به خود نشوید. درحالی که اتفاقی که در آن اذیت شده اید را تجسم می کنید، نفس های عمیق و آرام بخش بکشید.

گام دوم، همدلی با شخصی است که شما را اذیت کرده است. سعی کنید خود را جای فرد رنجاننده بگذارید و دیدگاه او رادرک کنیدکه چرا این شخص شما را رنجانده است. همدلی کار آسانی نیست (برای مطالعه درمورد همدلی میتوانید به مقاله مهارت همدلی مراجعه کنید). توضیح دهید که عمل بد، از دیدگاه فرد اذیت کننده چگونه است. چرا او این کار را انجام داده است؟

بهتر است برای توضیح اتفاق نقش وکیل مدافع فرد رنجاننده را به خود بگیرید. با این تمرین تخیلی، شما به توضیح قابل قبولی می رسید که طرف مقابل در صورت اجبار، برای علت کارش بیان خواهد کرد. توضیحی که به شما اجازه رفتن و طی مسیر عفو و بخشش را می دهد.

ممکن است به خودتان بگویید: «افراد در زمان صدمه زدن متوجه عمق کارشان نیستند ». و یا « افراد در زمان صدمه زدن به دیگران معقولانه فکر نمی کنند، آنها فقط حمله ور می شوند». اینجاست که گام دشوار بعدی، یعنی انجام عفو و بخشش است.

مهارت عفو و گذشت توضیحات دقیق تری دارد و در این مقاله نمیگنجد. اما توضیح خلاصه ای درمورد مراحل آن دادیم تا در ادامه مزایای آن را بازگو کنیم.

عفو و بخشش

عفو و بخشش چه مزایایی دارد؟

عفو و بخشش فواید جسمانی، روانی، اجتماعی و معنوی بسیاری دارد. طبق تحقیقات مختلف، مشخص شده است که بخشش دیگران بر تنظیم فشار خون تأثیر می گذارد. همچنین بیماری های قلبی و عروقی را با پایین آوردن خصومت و عصبانیت كاهش می دهد. از اختلافات خانوادگی می كاهد، باعث كاهش اضطراب، افسردگی، بیماری های جسمی-روحی، بدبینی و حساسیت در روابط بین فردی می گردد.
مصاحبه های بالینی با افرادی كه راه طولانی عفو و گذشت را طی نموده اند، نشان داده است كه افراد وقتی دیگران را می بخشند تغییرات بسیاری در آنها انجام میشود. مثلاً، بخشش موجب آرامش فرد و رهایی او از عصبانیت، كینه و تنفر می گردد.

در نتیجه، فراگیری مهارت عفو و بخشش برای زندگی زناشویی از اهمیت فراوانی برخوردار است. چراکه بدون بخشش، نمیتوان از فراز و نشیب های زندگی رد شد. اگر هم بتوان با چنین وضعیتی زندگی کرد، همراه با بیماری های جسمی و روحی فراوان ایجاد شده در اثر عدم بخشش خواهد بود.

عفو و بخشش همانند دیگر مهات های زندگی، از جمله صحبت کردن، ابراز احساسات و ..، آموختنی است. مانند دیگر مهارت های زندگی این مهارت نیز دارای مزایای بیشماری است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.