آشنایی با ۱۸ طرحواره و حوزه های آنها

2,244

در مقالات مختلف سایت با مبحث طرحواره ها آشنا شده اید. طرحواره ها همان تله های شخصیتی هستند که از کودکی در فرد ریشه ایجاد میکنند. مراحلی که در رابطه با طرحواره ها وجود دارد در ابتدا آگاهی و شناخت است. اینکه فرد بداند دارای تله های شخصیتی است. سپس باید با این تله ها آشنا شد. در همین راستا، در این مقاله میخواهیم ۱۸ طرحواره و حوزه های آنها را معرفی کرده و توضیح دهیم.

البته، در این مقاله تنها به معرفی ۱۸ طرحواره میپردازیم. اما در مقالات بعد تک تک آنها را همراه با حوزه های آنها بررسی خواهیم کرد.

قبل از معرفی، اگر میخواهید با مفهوم طرحواره آشنا شوید، به مقاله طرحواره چیست مراجعه کنید. همینطور برای مطالعه درمورد تاریخچه آن، میتوانید به مقاله تاریخچه طرحواره مراجعه کنید.

18 طرحواره

۱۸ طرحواره و حوزه های آنها 

طرحواره ها یا تله های شخصیتی ۱۸ مورد هستند که به ۵ حوزه تقسیم میشوند. البته نوزدهمین طرحواره هم به آهستگی درحال معرفی است. اما از آنجایی که هنوز رسماً از طرف جامعه علمی روانشناسی معرفی نشده است، فعلاً از مطرح کردن آن چشم پوشی می کنیم.

 

حوزه های ۱۸ طرحواره به صورت زیر هستند:

 • طرد و بریدگی
 • خودگردانی عملکرد مختل
 • محدودیت های مختل
 • دیگر جهت مندی
 • حوزه گوش به زنگی بیش از حد و بازداری

حوزه طرد و بریدگی در ۱۸ طرحواره

به جرأت میتوان گفت که از این ۱۸ طرحواره اذیت کننده ترین آنها در حوزه طرد و بریدگی است. گله و شکایت افرادی که طرحواره های فعالشان در این حوزه قرار دارد، این است که خیلی از نیازهایشان از طرف هیچکس برآورده نشده و نمی شود. یعنی حتی از طرف پدر و مادر نیز این نیازها برطرف نشده است. این نیازها در رابطه با امنیت، محبت، همدلی، پذیرش و احترام است.

معمولاً محبت و عاطفه به دلایل مختلف در خانواده های این افراد دریغ شده است. به اصطلاح این افراد والدینی سرد و یخچالی داشته اند.

این حوزه شامل ۵ طرحواره است:

 • طرحواره رهاشدگی/ بی ثباتی.
 • طرحواره بی اعتمادی/ بدرفتاری.
 • طرحواره محرومیت هیجانی.
 • طرحواره نقص/ شرم.
 • طرحواره انزوای اجتماعی/ بیگانگی.
طرحواره رهاشدگی/ بی ثباتی یکی از فراوانترین و اذیت کننده ترین آنهاست.
در مقالات بعدی، هر حوزه و هر ۱۸ طرحواره را جداگانه توضیح خواهیم داد. همچنین توضیح میدهیم که هر طرحواره چگونه ایجاد میشوند. یعنی چه نوع خانواده ای با چه نوع تربیتی میتواند باعث ایجاد چه نوع طرحواره ای شود. تا از این طریق با ریشه های تحولی هرکدام آشنا شوید.

 

برای مقابله با این طرحواره ها ابتدا نیاز به انجام تست طرحواره دارید. همچنین در مقاله سبک های مقابله ای طرحواره ها نیز میتوانید اطلاعات بیشتری کسب کنید.

همزمان با موارد بالا، مهمترین منبعی که برای شناخت، رویارویی و درمان طرحواره ها نیاز دارید کتاب جیرینگ است.   همانطور که قبلاً گفته شده است، اکثر افراد اصلاً از وجود طرحواره ها خبر ندارند. اما به محض آگاهی از این قضیه، واکنش ها متفاوت است. برخی از این ترس دارند که نتوانند از این تله ها رها شوند. البته این درست است که رهایی از این تله ها کار ساده ای نیست. اما به راحتی و با مطالعه مقالات سایت طرحواره و کتاب جیرینگ، میتوان بر آنها غلبه کرد.

 

1 نظر
 1. علیرضا می گوید

  سلام روز بخیر
  مطالب خوبی دارید اما کوتاه و جز هستش خیلی بهتر بود توضیحات بیشتری داشت و اینجا آشنایی با ۱۸ طرحواره اورده شده اما لیستی یا اسامی اونها موجود نیست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.